MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd w pigułce - to trzeba wiedzieć

Mariusz Parkitny
Dobiega końca kadencja samorządu. Jesienią kolejne wybory. Dlatego rozpoczynamy wielką akcję "Mała Ojczyzna, duża sprawa". Dziennikarze i reporterzy Głosu sprawdzą, czy obietnice z kampanii wyborczej zostały zrealizowane.

Gmina- podstawowa jednostka samorządu województwa.

Obecnie w Polsce jest ich 2479, w w naszym województwie 114. Bez względu na wielkość mają takie same kompetencje. Np. prowadzą żłobki, przedszkola, szkoły (nie wszystkie), zajmują się remontami dróg, opieką społeczną, zdrowiem mieszkańców, planowaniem przestrzennym. W urzędzie gminy/miasta zapłacimy podatki lokalne, wyrobimy dowód osobisty, zawrzemy ślub cywilny i wiele innych. Jednym z najważniejszych zadań gminy są inwestycje przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej.

W zależności od liczby mieszkańców gminą rządzi prezydent, burmistrz lub wójt. Gminnym parlamentem jest rada. Organami pomocniczymi gminy są sołectwa, osiedla, dzielnice.

Powiat - drugi szczebel samorządu obejmujący kilka sąsiadujących ze sobą gmin.

W naszym województwie jest 21 powiatów (w tym trzy miasta na prawach powiatu: Szczecin, Świnoujście, Koszalin, w których prezydenci są jednocześnie starostami).

Według wielu ekspertów wprowadzenie powiatów było błędem, bo są za małe i mają zbyt mało kompetencji. Zajmują się głównie utrzymaniem dróg powiatowych, niektórych szkół oraz szpitali.

Na czele powiatu stoi starosta wybierany przez radę powiatu, która pochodzi z wyborów (nie dotyczy to miasta na prawach powiatu).

Samorząd województwa.

To taki parlament na szczeblu regionu. Na jego czele stoi marszałek wybierany przez sejmik. Do najważniejszych zadań województwa należy wydawanie pieniędzy z Unii Europejskiej. W latach 2014 - 2020 do wydania w naszym regionie jest ponad 6 miliardów złotych.

Samorządu województwa nie należy mylić z urzędem wojewody, który jest przedstawicielem rządu w terenie i podlega mu administracja zespolona: policja, straż pożarna itp.

Mała Ojczyzna pod lupą Głosu

Dobiega końca kadencja samorządu. Jesienią kolejne wybory. Dlatego rozpoczynamy wielką akcję "Mała Ojczyzna, duża sprawa". Dziennikarze i reporterzy Głosu sprawdzą, czy obietnice z kampanii wyborczej zostały zrealizowane.

Napiszemy, który z wójtów, burmistrzów, i prezydentów zawiódł, a kto zasłużył na pochwałę. Zbadamy, co dobrego, a co złego stało się w kadencji 2010-2014 w Waszych powiatach, miastach i gminach. Sprawdzimy, czy żyje Wam się bezpieczniej i dostatniej. Publikujemy analizy, komentarze, opinie i rozmowy o samorządzie. Czekamy także na Wasze głosy - mieszkańców.

Czytajcie nasze raporty z Małych Ojczyzn i piszcie o swoich odczuciach na adres [email protected].

Piszcie, co Wam się podoba w Waszym samorządzie, a co należy pilnie zmienić. Publikacje dotyczące oceny samorządów rozpoczniemy 14 marca. Prezentacjom będzie towarzyszyć plebiscyt. Będziecie w nim mogli przy pomocy SMS-ów głosować na wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, a także na radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński