MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni zaniepokojeni przyszłością Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Chodzi m.in. o wspólny bilet

Marek Jaszczyński
Kiedy zakończą się prace przy kolejnych przystankach? - Na liniach w stronę Gryfina, Stargardu oraz Goleniowa nowe przystanki zostaną oddane do eksploatacji w marcu 2024 roku. Na stacji Szczecin Dąbie oraz przystanku Szczecin Zdroje zakończenie prac planowane jest do końca 2024 roku - informuje PKP PLK. Zakończenie wszystkich robót budowlanych w ramach realizowanej inwestycji planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku.
Kiedy zakończą się prace przy kolejnych przystankach? - Na liniach w stronę Gryfina, Stargardu oraz Goleniowa nowe przystanki zostaną oddane do eksploatacji w marcu 2024 roku. Na stacji Szczecin Dąbie oraz przystanku Szczecin Zdroje zakończenie prac planowane jest do końca 2024 roku - informuje PKP PLK. Zakończenie wszystkich robót budowlanych w ramach realizowanej inwestycji planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku. Marek Jaszczyński
Radni PiS apelują o szybkie zakończenie negocjacji dotyczących biletu metropolitalnego oraz pytają, czy siatka połączeń komunikacji miejskiej w Szczecinie jest gotowa na uruchomienie połączeń w ramach kolei metropolitalnej?

Pierwsze kursy pociągów - w ramach SKM - ze Szczecina Głównego (bez ważnego węzła przesiadkowego Szczecin Niebuszewo) w kierunku Gryfina, Goleniowa i Stargardu mają ruszyć wiosną 2024 roku, między marcem a czerwcem. Nadal nie wiadomo, ile będzie kosztował bilet metropolitalny, który pozwoli na podróż pociągiem i środkami komunikacji miejskiej. W pierwszym etapie zostanie wprowadzony wyłącznie wspólny bilet okresowy, łączący przynajmniej jednego organizatora komunikacji miejskiej i przewozy kolejowe. Trwają negocjacje między samorządami Szczecin, Stargardu i województwa.

- Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Apeluję, żeby pan marszałek Olgierd Geblewicz w czasie negocjacji trochę spuścił z tonu i doprowadził do porozumienia z miastem Szczecin, a także z innymi gminami i przez które SKM będzie przebiegać, aby mieszkańcy na jednym bilecie mogli spokojnie podróżować od marca, kiedy ta kolej ruszy - mówi Rafał Niburski, szef klubu radnych PiS w sejmiku.

Agnieszka Kurzawa i Marcin Pawlicki, radni PiS w Radzie Miasta Szczecin, również są zaniepokojeni przedłużającymi się negocjacjami w sprawie biletów na SKM. Zapewnili, że będą pytać o szczegóły negocjacji.

- Jeżeli pani Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina nie czuje się na sile, żeby ten temat poprowadzić, może Michał Przepiera jest biegły w tych tematach? - pyta Marcin Pawlicki. - Mamy nadzieję, że jak najszybciej uzyskamy odpowiedź, może jeszcze przed świętami. Może to będzie prezent i rozwianie tych wątpliwości?

Radni złożyli interpelację do prezydenta Szczecina, w której pytają m.in.o, to kiedy podmioty zaangażowane w negocjacje stworzą ofertę zintegrowanego biletu? Czy jest szansa, że pełna informacja dla pasażerów będzie gotowa z początkiem 2024 roku?

- Czy rozkłady transportu miejskiego będą zmienione wraz z pojawieniem się pierwszych pociągów na trasach SKM? Trzeba zapewnić jak największą kompatybilność komunikacyjną, uwzględniając również godziny czy częstotliwość wyjazdów tramwajów i autobusów. Czy przestanki autobusowe tramwajowe będą remontowane pod kątem jak najlepszego dojazdu do przystanków SKM czy są rozważane przenoszenia ich lokalizacji? - pyta Agnieszka Kurzawa.

Według informacji "Głosu" największe zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone dopiero wówczas, gdy pociągi SKM ruszą do Polic. To nie stanie się szybko. Zakończenie wszystkich robót budowlanych w ramach realizowanej inwestycji planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński