Przegląd wydarzeń kulturalnych w Szczecinie na długi czerwcowy weekend

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Przegląd wydarzeń na weekend w Szczecinie 9-11 czerwca
Przegląd wydarzeń na weekend w Szczecinie 9-11 czerwca Mat. prasowe
Teatry jeszcze grają spektakle przed wakacjami, opera i filharmonia zapraszają na koncerty w plenerze, a do tego znajdzie się coś dla kinomanów i najmłodszych w ten weekend.

"Dzień świra" - Teatr Mały w Szczecinie

Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik… świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek. W jego życie wkradają się inni – ci, których nienawidzi, którzy mu przeszkadzają i kobieta, którą chciałby pokochać. „Dzień świra” Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa” każdego, świadomego Polaka.

9 czerwca, godz. 19.00, 10, 11 czerwca, godz. 17.00

"Być jak Beata" - Teatr Współczesny w Szczecinie

Muzyczne show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie. W teatrze wszystko jest możliwe, nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą „być jak Beata”. Zapraszamy zwyczajne dziewczyny, estradowe bestie i skromnych wrażliwców, wszystkich – zadowolimy nawet najbardziej wymagających. Jeśli jesteś sobą i spełniasz marzenia, to możesz wszystko – także „być jak Beata”! Przyjdź i się przekonaj.

9 czerwca, godz. 19.00, 10, 11 czerwca, godz. 19.30

"Tym, którzy nie powrócili z morza..." - Opera na Zamku w Szczecinie (Cmentarz Centralny)

W tym roku podczas koncertu publiczność usłyszy Symfonię pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. III Symfonia – Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstała w latach 70., faktycznie ujrzała światło dzienne na początku lat 90. Do jej niezwykłej popularności przyczynili się Brytyjczycy, dla których utwór okazał się wyjątkowym odkryciem w historii muzyki.

10 czerwca, godz. 22.00

"Halo Ziemia!" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!” Jesteś piękna”. A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.

9 czerwca, godz. 10.00, 10 czerwca, godz. 15.00

"Perfekty i Ambaras" - reż. Jakub Krofta - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Sztuka „Perfekty i Ambaras” cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii… A może nawet polubienie przyszywanego brata?

10 czerwca, godz. 16.00, 11 czerwca, godz. 11.00

"Dzikie łabędzie" - reż. Karolina Okurowska-Wabnic - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

„Dzikie łabędzie”, luźna adaptacja baśni Andersena, to magiczna, zabawna i pełna niezwykłych światów propozycja dla najmłodszych – o wytrwałości `w dążeniu do celu, miłości, odwadze i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i nie podlega żadnym schematom. Także o tym, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne i nie należy się ich wstydzić, ani ich ukrywać.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

11 czerwca, godz. 13.00

"Niecierpki" Teatr Kana w Szczecinie

Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych”, podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym.

11 czerwca, godz. 17.00, Teatr Kana

"Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego - filmowe przeboje" -West Side Sinfonietta - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie

To już XXI edycja stworzonego przez Jana Waraczewskiego cyklu plenerowych koncertów Muzyka na wodzie. Tym razem dąbska przystań poniesie na swych falach największe przeboje filmowe, a do świata filmu przeniosą nas muzycy orkiestry West Side Sinfonietta. W niezwykłej scenerii Przystani Jacht Klubu AZS w Dąbiu melomani usłyszą muzykę z filmów i seriali, m.in. „Harry Potter”, „Władca pierścieni”, „Gra o tron”, „Janosik”, czy „Noce i dnie”.

10 czerwca, godz. 21:00

Marek Kański - ze streetu do piwnicy

Uliczny muzyk po dwóch akademiach – parafrazując utwór Andrzeja Sikorowskiego z zespołu „Pod Budą” - Jedne skrzypce dwoje rąk, a oprócz marnych groszy stu Królestwo własne stary ma. I właśnie do tego swojego królestwa zaprosi nas Marek tego magicznego wieczoru. Żadnych cover’ów – jedynie prywatny świat muzyka, który otarł się po brukach całej Europy, i którego tuliły i karmiły ulice całego świata. Marek zagra na skrzypcach elektrycznych, skrzypcach akustycznych oraz klawiszach.

9 czerwca (piątek) godz. 20.15, Piwnica Kany

Psycho Szczecin Wave: Żeń-Szeń x Beth and The Cherries x Sougorshee

Lato nadchodzi. A wraz z nim nadciąga najnowsza fala szczecińskiego rock and rolla, by zelektryzować każdą cząstkę waszych ciał i przekroczyć granice rzeczywistości! Psychodela i blues-rock, które przyprawią was o muzyczny zawrót głowy i zaprowadzą na szczyty totalnej ekstazy dźwiękowej.

ŁĄKA KANY, 10 czerwca 23, od 18:00

Miganie performatywne w Teatrze Współczesnym

„Głusza” to opowieść o ludziach niesłyszących i niemówiących. W Polsce żyje ponad półmilionowa mniejszość, społecznie uzależniona od obecności tłumacza migowego. Czy zastanawialiście się, jak osoba Głucha ma wezwać pogotowie? Jak współpracować z położną w trakcie porodu? Jak zdać maturę?

Duże Foyer /11 czerwca / godz. 17.30 / Wstęp wolny.

Sobota w Pałacu – artystyczne spotkania z ekologią

Pałac Młodzieży zaprasza na spotkanie z ekologią. W trakcie spotkania czytane będą fragmenty książki „Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko. Tym razem dzieci dowiedzą się co to jest rafa koralowa i dlaczego jest dla nas ważna. Popływamy z mieniącymi się słońcem rybkami, pokołyszemy się na falach kolorowej chusty, będziemy uciekać przed rekinem. Będą zabawy ruchowe, zabawy z kolorami, a także działania plastyczne. Własnoręcznie ozdobione zawieszki z witrażowymi rybkami będą przypominały nam, dlaczego i jak możemy oszczędzać wodę, oraz jak chronić rafę koralową. Jak zawsze towarzyszyć nam będą twórcze zabawy aktywizujące i integracyjne, inspirowane treścią książki.

10 czerwca, godz. 11.00 (sobota), Miejsce: aula II p.

"Niespodziewany powrót" - spektakl gościnny

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - na scenie Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak - to doskonała rozrywka teatralna dla wymagającej widowni. W "Niespodziewanym powrocie" Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Szczególna trema i wielkie nadzieje związane z podjęciem tak dużego aktorskiego wyzwania nie są Olbrychskiemu obce.

9 czerwca, godz. 17.30, 20.15

Come With Us - Summer 2023

COME WITH US FESTIVAL jest niezależnym wydarzeniem łączącym różne formy kultury nowoczesnej - od muzyki i tańca, przez instalację, street art, po visual art. To platforma do prezentacji artystów oraz teleport dla mieszkańców do naszego kreatywnego świata.

9-10 czerwca, godz. 18, Teatr Letni

Zgadnij, kto przyjdzie na obiad

DK Krzemień zaprasza na film. Pochodząca z mieszczańskiego domu dziewczyna przedstawia swoim bliskim czarnoskórego narzeczonego Johna, czym wprawia ich w duże zakłopotanie. Rodzice, którzy od zawsze chcieli uchodzić za ludzi o liberalnych poglądach, nie chcą zaakceptować przyszłego męża córki.
10 czerwca, godz. 16.00, DK Krzemień.

Przecław Festiwal '23

Przecław Festiwal to plenerowe wydarzenie na styku wiosny i lata, podczas którego celebrujemy dobrą muzykę i oddajemy się kreatywnej zabawie. Czerwcowa impreza jest kulminacją rocznego programu artystycznego Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu. W trakcie dwóch festiwalowych dni spotkamy się z najlepszymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej - Natalią Przybysz, Nosowską i T.Love.

10 czerwca, GOKSiR Przecław.

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka

Świnka Peppa i przyjaciele zapraszają na wyjątkowy spektakl pełen śpiewu, tańca i zabawy. Po raz pierwszy w Polsce, bohaterka ukochanej przez dzieci kreskówki schodzi z ekranu, aby powitać fanów i wspólnie świętować swoje urodziny. Wielka Niespodzianka! Dziś dzień urodzin Świnki Peppy. Wszyscy domownicy są podekscytowani i wraz z udziałem widowni przygotowują urodzinową niespodziankę dla bohaterki.

11 czerwca, godz. 10, 13, 16, Opera na Zamku.

Laboratorium Pana Kleksa

Spektakl Teatru Kompania Marzeń. Pan Kleks, jak wiadomo, przepada za wynalazkami, technicznymi nowinkami i wszystkimi niekonwencjonalnymi sposobami ulepszania (niekoniecznie upraszczania) codzienności. Mało kto jednak wie, że wszelkich badań i innowacji dokonuje się w tajnym Laboratorium. To będzie wycieczka po technologicznym zapleczu Akademii Pana Kleksa.

11 czerwca, godz. 11.00, Scena Antygrawitacji.

Barokowo-Rokokowy Piknik Różany

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej METRUM zaprasza na kolejną edycję Barokowo-Rokokowego Pikniku Różanego, organizowanego od 2021 r. Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca w godz. 12:00-16:00 w Ogrodzie Różanym "Różanka " przy ul. Pawła Jasienicy 8 w Szczecinie, na polanie za sceną.

Stand up Mama na obrotach

“Mój pierwszy raz” to debiutancki i całkowicie autorski program popularnej internetowej twórczyni, w którym odnosi się do wszystkich nowych sytuacji w swoim życiu. W programie usłyszymy historie wywołujące łzy ze śmiechu, między innymi o relacji ze Starym, rodziną, fanami ale i hejterami.

11 czerwca, godz. 17.00, DK Krzemień.

Ralph Kaminski - Sorry Boys - Piotr Zioła

Ralph Kaminski zagra w Teatrze Letnim! Artysta od paru miesięcy promuje album „Bal u Rafała", a publiczność szczecińska publiczność cierpliwie wypatruje jego wizyty. W końcu! Ralph był jednym z wykonawców, którzy otwierali Teatr Letni w nowej odsłonię minionego lata. Tym razem zagra 11 czerwca, ponownie nie sam, lecz zdecydowanie jako główna gwiazda wieczoru. Kto będzie mu towarzyszył? Fenomenalny Piotr Zioła oraz wspaniali Sorry Boys.

11 czerwca, godz. 18.00, Teatr Letni.

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie