MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent i radni zaczynają nową kadencję. Kto zostanie wiceprezydentem Szczecina?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Henryk Jerzyk otworzy we wtorek sesję inaugurującą IX kadencję szczecińskiej rady miasta
Henryk Jerzyk otworzy we wtorek sesję inaugurującą IX kadencję szczecińskiej rady miasta Andrzej Szkocki
Henryk Jerzyk otworzy we wtorek sesję inaugurującą IX kadencję szczecińskiej rady miasta. Prezydent i radni złożą ślubowanie. Wybiorą przewodniczącego rady, zastępców i być może szefów komisji. Decyzje mają zapaść w poniedziałek po południu.

Aktualizacja: godz. 9.20

Porządek obrad I sesji IX kadencji:

1. Stwierdzenie kworum i otwarcie inauguracyjnej sesji Rady.
2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego.
3. Złożenie ślubowania przez radnych.
4. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Szczecin.
5. Złożenie ślubowania przez Prezydenta.
6. Wybór Przewodniczącego Rady.
7. Zakończenie obrad.

Aktualizacja: godz. 20

Klub KO zdecydował przed godz. 20, że kandydatem na przewodniczącego rady będzie radny Paweł Bartnik, samorządowiec z kilkudziesięcioletnim stażem, były zastępca prezydenta Szczecina , a w ostatniej kadencji przewodniczący komisji budżetu.

Godz. 16:30

Zgodnie z prawem pierwszą sesję otwiera najstarszy wiekiem radny. W tej kadencji jest to Henryk Jerzyk z klubu Koalicji Samorządowej Piotra Krzystka.

Sesja, która zaczyna się o godz. 10 będzie miała głównie uroczysty charakter. Wśród gości spodziewany jest wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, posłowie i senatorowie na Sejm RP, przedstawiciele służ mundurowych.

Dziś po południu mają zapaść decyzje personalne dotyczące obsady stanowisk w radzie.

Wiadomo, że większą część z nich obejmą radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w kwietniowych wyborach samorządowych zdobyli bezwzględną liczbę mandatów. W 31 osobowej radzie mają ich aż 19. PiS ma siedmioro radnych, a Koalicja Samorządowa -pięcioro.

O godz. 17 ma się zacząć pierwsze posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Wszyscy radni chcieli w nim uczestniczyć, dlatego postanowiliśmy, że spotkany się po długim majowym weekendzie - mówi nam jeden z radnych.

Wiadomo, że w klubie było kilku chętnych na stanowisko przewodniczącego rady miasta.

- Na pewno się porozumiemy - mówi nasz rozmówca.

Według naszych informacji na przewodniczącego był do niedawna typowany Marcin Biskupski, radny z prawobrzeża, wiceprzewodniczący rady w poprzednich kadencjach. Biskupski, który ma opinie bardzo pracowitego samorządowca, jest jednak namawiany w partii na objęcie funkcji zastępcy prezydenta Szczecina i wygląda na to, że ją przyjmie. W kwietniowych wyborach zdobył 5501 głosów, co było drugim wynikiem wśród wszystkich kandydatów.

Więcej (5766 głosów) miał jedynie Łukasz Kadłubowski, który pozostanie na stanowisku zastępcy prezydenta Szczecina (został nim pod koniec ubiegłej kadencji). Obaj będą musieli zrzec się mandatów radnych, gdyż nie można ich łączy z funkcjami zastępców prezydenta.

Nie wiadomo, czy KO będzie chciało od prezydenta trzeciego zastępcy. W partii i w samym klubie zdania są w tej kwestii podzielone.

- Chcemy większej odpowiedzialności za sprawy Szczecina i jego mieszkańców. Rozmowy z panem prezydentem na temat współpracy są bardzo konstruktywne. Chcemy wziąć odpowiedzialność za sprawy komunalne, oświaty, kultury, sportu, transportu, zieleni - mówił w poniedziałek poseł Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, szef szczecińskiej Platformy Obywatelskiej.

W klubie Koalicji Obywatelskiej będzie aż dziewięć pań. W wyborach samorządowych zrobiły dobre wyniki. Szczególnie Ilona Milewska (4295 głosów), dla której jest to pierwsza kadencja. Ma szansę na objęcie szefostwa jednej z komisji lub wiceprzewodniczącej rady miasta.

Wiceprzewodniczącą rady z ramienia Koalicji Samorządowej ma szansę zostać Renata Łażewska, przewodnicząca rady poprzedniej kadencji. Koalicja Samorządowa może też liczyć na przewodnictwo w co najmniej jednej komisji.

Nie wiadomo, czy PiS-owi uda się wprowadzić swoich kandydatów do prezydium rady i komisji. W poprzedniej kadencji ich nie miał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński