MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Aleksander Kwaśniewski z wizytą na szczecińskim Raucie Europejskim w BCS [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W tym roku Raut Europejski w Business Clubie Szczecin odbył się po raz 20, a gościem honorowym wydarzenia był Aleksander Kwaśniewski
W tym roku Raut Europejski w Business Clubie Szczecin odbył się po raz 20, a gościem honorowym wydarzenia był Aleksander Kwaśniewski Bogna Skarul
W tym roku Raut Europejski w Business Clubie Szczecin odbył się po raz 20, a gościem honorowym wydarzenia był Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005. To była nie tylko okazja do wspomnień, ale również do zastanowienia się nad przyszłością i dalszym rozwojem naszego regionu w ramach wielkiej europejskiej rodziny.

- Udało się nam! - powiedział Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP, który gościł na corocznym spotkaniu szczecińskich przedsiębiorców, które tym razem - z okazji dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - odbył się w Hotelu Park.

- A jeszcze parę lat wcześniej to, że Polska będzie członkiem Unii Europejskiej wydawało się nierealne, a marzenia o tym bardzo odważne.

Opowiedział, że jako Prezydent RP uczestniczył w rozmowach, przygotowaniach i debatach na temat Polski w UE, przyszłości Polski, jej miejsca na arenie międzynarodowej.

- Przed 2004 rokiem wiedzieliśmy, że mamy trzy drogi - opowiadał Aleksander Kwaśniewski. - Pierwsza to Polska w Unii Europejskiej, czyli Polska skierowana na Zachód. Druga droga to droga ze wschodem, czyli Rosją, a trzecia to skazanie Polski na szarą strefę. Ten wybór pierwszej drogi, drogi do Unii Europejskiej był ponadpartyjnym porozumieniem, bo przypomnę rozmowy na ten temat rozpoczęły się jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

- Co było dla nas problemem gdy przystępowaliśmy do UE? - przypomniał Prezydent RP. - Decydujące były wtedy kwoty mleczne. Rolnicy bali się, że produkty mleczne z Zachodu zaleją Polskę i oni nie będą mieli racji bytu. A co się stało? To polskie produkty mleczne są teraz obecne we wszystkich unijnych krajach. Stało się więc odwrotnie niż przewidywaliśmy.

Opowiadał także, że w czasie ostatnich rozmów delegacji polskiej z przedstawicielami UE, Polska delegacja była na tyle dociekliwa, że przedłużyła znacznie czas rozmów.

- Zwyczajem jest, że Królowa Małgorzata zapraszała na kolację przedstawicieli krajów, które wstępują właśnie do Unii - wspominał Aleksander Kwaśniewski. - Ale tego wieczoru ta kolacja się nie odbyła, bo Polska delegacja przedłużyła negocjacje.

Zdradził także, że podczas referendum jakie odbyło się we Polsce o przystąpieniu do UE, ówczesny premier Leszek Miller zakazał na dni (sobota i niedziela - dwudniowe referendum) jakichkolwiek kontroli drogowych.

- Zależało mu bardzo, aby jak najwięcej osób dotarło do urn, bo frekwencja była dla nas bardzo ważna - mówił.

Przypomniał też, że Polska otrzymuje trzy razy więcej pieniędzy na rozwój niż wpłaca do wspólnego budżetu w Brukseli, że polski eksport w 2004 roku to 265 mld zł, a dwadzieścia lat później to już 1604 mld zł.

- W tej chwili potrzeba zrozumienia, że tworzy się nowa architektura geopolityczna na świecie, a my sami nie dalibyśmy rady zmierzyć się z różnymi wyzwaniami - przypomniał i dodał: - Idea unijna polega między innymi na tym aby być i iść razem, bo tylko razem jesteśmy mocniejsi.

Zwrócił też uwagę, że w 2004 roku urodziło się "Pokolenie Unii Europejskiej", które nie pamięta kolejek na granicy, braku wymiany międzynarodowej, absolutnego braku swobody.

- Mamy "Pokolenie Unii Europejskiej", które teraz ma dwadzieścia lat i które zupełnie inaczej myśli o świecie niż my myśleliśmy, ale między innymi dlatego, że wychowywało się w zupełnie innych warunkach - podkreślił Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński