MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z Afryką. Powitanie nowej Galerii Malarstwa Europejskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Na wystawie W afrykańskiej wiosce” przedstawiono codzienne życie na afrykańskiej sawannie, z dala od wielkich miast i ruchliwych dróg, które toczy się pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną.
Na wystawie W afrykańskiej wiosce” przedstawiono codzienne życie na afrykańskiej sawannie, z dala od wielkich miast i ruchliwych dróg, które toczy się pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną. Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe w Szczecinie żegna się z wystawą „W Afrykańskiej wiosce”. Rozpoczyna tworzenie nowej Galerii Nowoczesnej z europejskim malarstwem.

Na wystawie W afrykańskiej wiosce” przedstawiono codzienne życie na afrykańskiej sawannie, z dala od wielkich miast i ruchliwych dróg, które toczy się pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną. Oprócz wielkich kolekcji monograficznych ludów rolniczych muzeum posiada zbiory dokumentujące życie codzienne pasterzy i koczowników: Shenabla i Baggara z Sudanu (długie i szerokie wełniane koce używane do krycia namiotów, duże łoże rodzinne, półki na juki, kolekcję różnorodnych juków), Tuaregów (namiot skórzany wraz z kompletnym wyposażeniem, siodła na wielbłądy, stroje, biżuterię i in.) oraz Peul-Bororo (kompletne stroje samodziałowe i skórzane).

- Żegnamy kawał historii. Naszą wystawę otwieraliśmy w 2007 roku, natomiast pierwsza stała wystawa afrykańska została otwarta w 1963 roku - mówi Ewa Prądzyńska, kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie nauczyliśmy się szacunku i respektu dla innych kultur i ludzi.

Zbiory afrykańskie Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie należą do jednych z większych w Polsce. Liczą około 8 tysięcy obiektów etnograficznych oraz 25 tysięcy zabytków archeologicznych.

Do 3 marca będą organizowane spacery pożegnalne po wystawie, na które trzeba się zapisać. To głównie zajęcia dla dzieci, natomiast 3 marca realizowany będzie projekt Afryka 18+, na który zaproszeni są dorośli. Będzie okazja, aby ponownie zobaczyć afrykańskie ekspozycje, wykonać pamiątkowe fotografie i przy filiżance marokańskiej herbaty oddać się działaniom plastycznym - wykonać papierowe maski, biżuterię czy garnki. Obowiązuje dress code – strój letni.

Na początku marca 2024 roku na trzy lata zamknięte zostaną wystawy afrykańskie, a ciesząca od półwiecza szczególnie najmłodszych widzów afrykańska wioska zostanie rozebrana i zniknie z muzealnej oferty.

Część eksponatów afrykańskich pozostanie w obecnym miejscu, natomiast przestrzeń w budynku przy Wałach Chrobrego zostanie przeznaczona na utworzenie Galerii Nowoczesnej. Będzie to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, odzwierciedlając status jego kolekcji sztuki XIX i pierwszej połowy XX wieku, ukaże bogactwo kulturowe miasta zapisane w artystycznych świadectwach oświecenia, romantyzmu, realizmu, modernizmu i awangardy. Dodatkowym atutem prezentacji będzie jej miejsce – historyczny budynek Muzeum Miejskiego z 1913 roku. Dzięki nowej wystawie także on stanie się obiektem ekspozycyjnym, dopełniając przegląd malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i sztuk użytkowych o problemy architektury nowoczesnej. W tym celu w salach ekspozycji odsłonięte zostaną oryginalne elementy wnętrz gmachu – posadzki, filary, ceramiczne parapety, a także zachowane fragmenty malowideł ściennych, by widz mógł doświadczyć wczesnomodernistycznej przestrzeni zgodnie z obecnymi wymogami muzeologii.

- Nazwaliśmy ten projekt Galeria Nowoczesna. Dla nas nowoczesność zaczyna się pod koniec XVIII wieku i będziemy tu pokazywać obiekty od tego czasu - mówi dr Szymon Piotr Kubiak, kierownik Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945. - Kolekcje dzieł sztuki współczesnej gromadzone w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku przez bogate rodziny mieszczańskie stały się zaczynem Muzeum Miejskiego, które w 1913 roku otrzymało imponującą siedzibę przy dawnym Tarasie Hakena (Hakenterrasse, dziś Wały Chrobrego). Po 1945 roku w magazynach przejętych przez nowo utworzoną polską instytucję muzealną zastano w 1945 roku zaledwie nieliczne dzieła. Reszta przepadła albo została zniszczona przez nazistów jako sztuka zdegenerowana. Teraz będziemy ją pokazywać.

Dział Sztuki Europejskiej 1800–1945 gromadzi dzieła malarstwa i rzeźby, powstałe od początków porewolucyjnego, uniwersalnego świata nowoczesności aż do nastania nowego porządku polityczno-społecznego po zakończeniu drugiej wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński