Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie osiedle na dawnym dworcu kolejowym w Szczecinie [WIZUALIZACJE]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To teren PKP. Znajduje się między ulicami: Starkiewicza i Grudziądzką na Pomorzanach. Sześciohektarowy obszar dawnego dworca towarowego Pomorzany pozwala na wybudowanie około 800 lokali w jedenastu 6-cio kondygnacyjnych budynkach mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną
To teren PKP. Znajduje się między ulicami: Starkiewicza i Grudziądzką na Pomorzanach. Sześciohektarowy obszar dawnego dworca towarowego Pomorzany pozwala na wybudowanie około 800 lokali w jedenastu 6-cio kondygnacyjnych budynkach mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną PFR Nieruchomości
Na blisko 6 – hektarowej działce powstanie kompleks z 800 mieszkaniami. Według zapowiedzi spółki PFR Nieruchomości, budowa ma ruszyć w 2025 roku.

- Pierwsza w Szczecinie inwestycja PFR Nieruchomości S.A. będzie także pierwszym osiedlem PRS (Private Rented Sector) z mieszkaniami na wynajem w tym mieście. Pracownia projektowa Fort Polska sp. z o.o. odpowiadająca za opracowanie dokumentacji projektowej zaplanowała powstanie jedenastu 6-cio kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wraz z częścią usługową i rekreacyjną zlokalizowaną wokół zabytkowych, poprzemysłowych obiektów. Na terenie położonym w rejonie ulic Starkiewicza, Grudziądzkiej i Generalskiej znajdują się pozostałości po XIX- wiecznym dworcu kolejowym „Pomorzany” - informuje Ewa Syta z PFR Nieruchomości.

Miejsce, gdzie ma powstać osiedle, posiada bogatą historię. Tu znajdowała się pierwsza stacja Pomorzany wybudowana w latach 90. XIX wieku. Wykorzystywana była głównie jako dworzec towarowy. Do dziś pozostały budynki, które przypominają o kolejowej przeszłości dzielnicy. Jak ustalił „Głos”, na działce pozostają: budynek szaletu, magazyn kwasów, wiata peronowa i magazyn towarowy koło wiaty peronowej. Na szczęście obiekty nie znikną z krajobrazu przyszłego osiedla. Będą podlegały rewitalizacji.

- Obszar ten daje dużo możliwości na zaprojektowanie nietuzinkowej architektury, dzięki zróżnicowaniu terenu i obszarom poprzemysłowym. Jednocześnie zmusza do wykreowania przestrzeni, która będzie stanowić odpowiednie tło dla budynków zabytkowych. Nowa architektura powinna współgrać, ze świadkiem historii i przywrócić jej blask, jako dominanty terenu. W tym celu zaprojektowano układ urbanistyczny, który podkreśla walory estetyczne obiektów zabytkowych, tworzy liczne otwarcia kierunkowe, naprowadzające widza na te obiekty – mówi Anita Barnaś, architekt w Fort Polska sp. z o.o.

Punktem centralnym oznaczono plac stanowiący przedpole przed głównym budynkiem zabytkowym, podkreślający jego rangę i wyjątkowość. Przestrzeń ta będzie pełnić zarówno funkcje reprezentacyjna jak i wypoczynkową. Formy powstałych wnętrz na osiedlu pozwalają na różnorodną aktywność społeczną – przekonuje Anita Barnaś.

Inwestycja to wspólne przedsięwzięcie spółki PFR Nieruchomości S.A. oraz PKP S.A., do której należała wcześniej należała nieruchomość przy ul. Starkiewicza.

- Dzięki współpracy z PKP S.A. możemy realizować ten projekt w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Obecność na tym terenie obiektów zabytkowych to z jednej strony duże wyzwanie, ale z drugiej ogromna szansa na stworzenie przestrzeni miastotwórczej z miksem funkcji, w której będzie można nie tylko mieszkać, ale także zjeść, zrobić zakupy i odpocząć. Zaproponowany przez projektantów układ urbanistyczny i architektura budynków prezentują się bardzo atrakcyjnie – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Uruchomienie budowy osiedla zaplanowano na 2025 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński