Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Podjuchach czeka na realizację w ramach SBO [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni Rynku w Podjuchach, nawiązującego do najlepszych tradycji Szczecina i jednej z najstarszych aglomeracji prawego brzegu.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni Rynku w Podjuchach, nawiązującego do najlepszych tradycji Szczecina i jednej z najstarszych aglomeracji prawego brzegu. Andrzej Szkocki
Do końca roku 2023 mieszkańcom Podjuch ma zostać udostępniony teren na realizację projektu SBO 2022 "Rynek dla Podjuch wraz z przestrzenią kulturalno-rekreacyjną". Projekt ma powstać w przy ul. Metalowej.

Projekt uzyskał dofinansowanie w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2022. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni Rynku w Podjuchach, nawiązującego do najlepszych tradycji Szczecina i jednej z najstarszych aglomeracji prawego brzegu. Miałyby tu zaistnieć również zieleń, platforma dla spotkań, rekreacji oraz krzewienia kultury. Rynek ten miałby wypełnić lukę powstałą w miejscu nieistniejącego już targowiska i wyprzedzić działania niezależnych inwestorów, dla których niewątpliwie stanowi interesującą lokalizację.

W miejscu tym pojawiłaby się możliwość cyklicznej sprzedaży dla rzemieślników, rękodzieła, wymiany towarów
second-hand. Podstawą projektu jest plac wybrukowany naturalnym kamieniem, wraz z przyłączami mediów umożliwiającymi
działalność targowiska, towarzyszącym parkingiem oraz obramowaniem z zieleni i małej architektury (ławki, fontanna,
skate-rampy, budki do wymiany towarów second-hand itd.) umożliwiającym stworzenie miejsca spotkań dla zarówno
starszych i młodszych mieszkańców, zarówno dzielnicy jak i zapewne w przyszłości pozostałych mieszkańców miasta.

23 maja podpisano umowę na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

- Należy wskazać, że ze względu na lokalny charakter zadania przy tworzeniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej, konieczne było dokonanie uzgodnień na linii wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej, autor projektu SBO, a także Rada Osiedla Podjuchy reprezentującej interes lokalnej społeczności. Uwzględnienie stanowisk każdej ze stron wymagało organizacji kilku spotkań na terenie inwestycji, przedkładania przez projektanta nowych propozycji zagospodarowania działki w celu ustalenia wspólnej koncepcji. Brak zgodności zainteresowanych znacznie wydłużył termin realizacji zadania - informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Ostateczną decyzję w sprawie zagospodarowania terenu podjęto 2 listopada 2023. Dalsze działania nastąpią po zatwierdzeniu dokumentacji przez Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Szczecinie, co nastąpi do końca 2023. Wtedy przestrzeń na realizację projektu zostanie udostępniona mieszkańcom.

Za realizację projektu odpowiada Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

Projekt będzie miejscem spotkań pod chmurką, będącym naturalnym przedłużeniem dotychczas zrealizowanych inwestycji, jak Park Wolności czy Skate Park.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński