MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy chatbot rozwiąże maturę z matematyki? Zobacz sam, a efekt i narzędzie może cię zaskoczyć

Anita Persona
Anita Persona
Czy nowe narzędzia oparte na SI podołają zadaniom z egzaminu maturalnego z matematyki?
Czy nowe narzędzia oparte na SI podołają zadaniom z egzaminu maturalnego z matematyki? Gerd Altmann/Pixabay
Matura z matematyki 2023 w wykonaniu chatbota? Czemu nie? Matematyczny egzamin dojrzałości już za maturzystami, którzy czekają teraz na wyniki swoich starań. Ja natomiast sprawdziłam, jak w roli maturzysty poradzi sobie chatbot. Przy okazji możesz poznać nowe narzędzie, które może okazać się przydatne w przyszłości. Sprawdź koniecznie.

Spis treści

Matura to ważniejszy krok, niż wielu się wydaje

Matura to egzamin tzw. egzamin dojrzałości, który odbywa się w niektórych krajach, w tym w Polsce, na zakończenie szkoły średniej. Jego celem jest ocena wiedzy i umiejętności, które uczniowie zdobyli przez cały okres nauki szkolnej w trakcie swojej edukacji. Wynik osiągnięty na maturze jest przy tym nie tylko podsumowaniem, ale i jest często niezbędny do dostania się na wymarzone studia wyższe.

To więc czas dla maturzystów, aby sięgnąć do swojej szuflady pełnej matematycznych wzorów, starej książki z historii i do zapomnianych karteczek z angielskimi słówkami, których kiedyś próbowali nauczyć się na blacie biurka. Po odświeżeniu wiedzy natomiast przychodzi moment, aby stanąć oko w oko z arkuszem egzaminacyjnym.

W ramach matury w 2024 roku na tzw. pierwszy ogień poszedł egzamin z języka polskiego. Za językiem ojczystym w naszym kraju natomiast następna w kolejności jest królowa nauk, czyli spędzająca większości maturzystów sen z powiek – matematyka. Idźmy więc za ciosem i po wcześniejszym rozwiązywaniu zadań maturalnych z polskiego z chatGPT, przyszła kolej właśnie na najważniejszy w szkole przedmiot ścisły.

Chatbot i zadania maturalne z matematyki – 2024

Tegoroczny egzamin maturalny z matematyki już za maturzystami, a część z nich stwierdziła, że był on zaskakująco łatwy. Oczywiście ile osób tyle opinii, ale jak jest w przypadku zyskujących w ostatnim czasie na popularności chatbotów sztucznej inteligencji? Cóż, w założeniu miałam wykorzystać do tego popularny chatGPT, ale w ręce wpadło mi inne narzędzie, które okazało się dość ciekawe.

Moim najnowszym znaleziskiem jest serwis, który może już być ci znany, ale i niekoniecznie. Narzędzia to nazywa się WolframAlpha i nie jest to „klasyczny chatbot”, można je bowiem porównać do swoistej bazy wiedzy, po której pomagają nawigować narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Na stronie głównej znajdziemy przy tym zarówno miejsce do wpisania określonego zagadnienia, jak i całą listę tematyczną, z której możemy dodatkowo korzystać w celu sprecyzowania naszych potrzeb. W tym wypadku jednak interesuje nas konkretnie matematyka.

Poprosiłam więc zatem też chatbot WolframAlpha o pomoc w rozwiązaniu kilku zadań z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego matury z matematyki, a w ramach ciekawostki i porównania postanowiłam zlecić podobne także chatGPT. Jak wyszły wyniki i czy są poprawne? Zobaczmy?

Zadanie 2, czyli konkretne równania z SI

zadanie 2 z matury - matematyka 2023
Gdy wystarczy wykonać konkretne równania, to nowe narzędzie jest świetne, szczególnie w momencie wprowadzania równania. Zrzut ekranu z arkusza CKE

W tym wypadku poprawna jest odpowiedź B.

W tego typu zadaniach, gdy nie wystarczy sam wynik konkretnego działania, a poniekąd konieczne jest odniesienie go do innej wartości, mamy do wyboru dwa sposoby. W pierwszym musimy po kolei obliczyć z osobna wartości poszczególnych z odpowiedzi, a następnie porównać je do wyniku pierwszego, widocznego w zadaniu członu równania. Wynik głównego działania w tym wypadku oraz odpowiedzi B wynosi tak samo – 65536, dlatego są one równe.

Szybciej jednak, w tym konkretnym przypadku, wpisać widoczne działanie w pole wyszukiwania i kontynuować je znakiem równości (wszak szukamy wartości równej temu członowi), a następnie wpisać „2” i w miejscu potęgi „X”, skoro to tego fragmentu szukamy. Samo wpisanie tego nie było natomiast trudne.

Było to bowiem pierwsze zadanie, jakie zleciłam rozwiązać WolframAlpha i muszę przyznać, że byłam pozytywnie zaskoczona. Nie musiałam nawet wchodzić w zakładkę tematyczną matematyki, a wystarczyło wpisanie działania w główne okno wyszukiwania. Co istotne właśnie w tym kontekście, wcale nie musiałam się martwić, jak zapisać to działanie. Pod polem wyszukiwania wybrałam bowiem opcję „Math input”, która pozwala wprowadzać działania w matematycznej formie i wszystko poszło jak z tzw. płatka. Podobne zastosowanie w przypadku tegorocznej matury matematycznej przydało się już w 4., 6. i wielu kolejnych zadaniach, gdzie nie było „dodatków tekstowych, ale o tym za chwilę.

Dodatkową zaletą WolframAplha jest przy tym możliwość uzyskania skondensowanego całego działania, jakie chatbot musiał przeprowadzić w celu uzyskania odpowiedniego wyniku. Do tego dołączone są także notatki, dlaczego przeprowadzono działania tak, a nie inaczej, dzięki czemu wiemy, skąd wziął się określony wynik. Niestety, w celu uzyskania dokładniejszych danych wymagana jest płatna wersja pro programu.

Nieco większą trudność miałam w tym przypadku z wprowadzeniem ręcznym działania do chatGPT 3,5, który nawet po przeklejeniu równania przekonwertowywał nieco znaki. Ostatecznie jednak również to narzędzie udzieliło mi poprawnych wyników, ale było to mniej wygodne.

Zadanie 3 i nie tylko, czyli kiedy pojawia się tekst w ramach zadania

chatbot i zadanie matematyczne opisowe
Zrzut ekranu z arkusza CKE

Przy kilku kolejnych, a właściwie już przy trzecim, piątym (i nie tylko) pytaniu pojawiły się już jednak problemy. Mamy tu bowiem do czynienia z zadaniami tekstowym opisującym” co i z czego” pomocą mamy dowieść. Pierwszą trudnością okazać się tu może język, ponieważ WolframAlpha nie obsługuje języka polskiego.

Drugim problemem była też poniekąd abstrakcyjność polecenia dla narzędzia, więc w tym rozwiązaniu nie obędzie się bez wiedzy wpisującego w stosunku do zlecanych po kolei zadań i umiejętność nakierowania siebie samego na wnioski. Ostrzegam, że może to być czasochłonne.

Jednocześnie chatGPT ma tę zaletę, iż łatwiej przychodzi mu właśnie bardziej „abstrakcyjne myślenie” i to narzędzie, po pokonaniu pewnych trudności z zapisem wzorów, bardziej się przyda w zadaniach po części tekstowych, nawet jeśli sami nie do końca wiemy, co z konkretnym zdaniem zrobić.

Zadania z grafikami do wypełnienia lub danymi graficznymi i osąd chatów

Warto jeszcze w kontekście matury i pomocy chatbotów odnieść się do trzeciej, istotnej grupy zadań matematycznych. Konkretnie chodzi o te, zawierające materiały graficzne do ręcznego wypełnienia lub te z informacjami zawartymi właśnie na grafikach. Wykorzystywane przeze mnie narzędzia, czyli WolframAlpha oraz darmowa wersja chatGPT nie zaoferowały mi bowiem możliwości wprowadzenia grafik, aby poradzić sobie z tym rodzajem zadań.

Ostatecznie więc WolframAlpha jest naprawdę dobry i intuicyjny w przypadku konkretnych równań. Największym plusem jest tu możliwość łatwego zapisywania symboli matematycznych, której ciężko szukać w innych chatbotach. Z kolei chatGPT lepiej sprawdzi się z dołączonymi do równani poleceniami tekstowymi. Oba narzędzia jednak są ograniczone pod względem graficznym w przypadku wersji chatGPT 3,5.

Polecam więc ostatecznie oba narzędzia poniekąd zamiennie w zależności od potrzeb. Jeśli natomiast szukasz dokładnych zadań i odpowiedzi z tegorocznego egzaminu matematycznego, to Strona Edukacji przygotowała zestaw zadań i ich wyników z matury z matematyki 2024, więc śmiało z tego skorzystajcie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy chatbot rozwiąże maturę z matematyki? Zobacz sam, a efekt i narzędzie może cię zaskoczyć - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński