MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna matura będzie unieważniona? Arkusz maturalny wypłynął w czasie egzaminu. Dyrektor CKE mówi o nieetycznym zachowaniu nadzorujących

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zadania z arkusza maturalnego z matematyki zostały udostępnione w czasie egzaminu. Dyrektor CKE wyjaśnia, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje.
Zadania z arkusza maturalnego z matematyki zostały udostępnione w czasie egzaminu. Dyrektor CKE wyjaśnia, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Dzisiaj maturzyści mierzą się z egzaminem maturalnym z matematyki. Prace z arkuszem zaczęły się o godzinie 9.00. Już kilkadziesiąt minut po 9. w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia arkuszy. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie egzaminu maturalnego z polskiego. Marcin Smolik, dyrektor CKE, skomentował tę sprawę. Czy kolejna matura zostanie unieważniona?

Spis treści

Egzamin maturalny z matematyki 2024

Matematyka na poziomie podstawowym to jeden z obowiązkowych przedmiotów na maturze 2024. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. W przypadku matury 2024 w formule 2023 zdający będą mieli 180 minut na napisanie pracy, natomiast w formule 2015 na pracę z arkuszem przeznaczono 170 minut.

Około 9.30 w sieci ukazały się zdjęcia arkuszy maturalnych z matematyki. Oficjalne arkusze CKE zostaną opublikowane dopiero o godz. 14.

Przeczytaj też: Przecieki na maturę z polskiego i matematyki. W sieci ukazały się arkusze. Ale czy są prawdziwe?

Dyrektor CKE skomentował sprawę

W rozmowie z serwisem Interia dyrektor CKE, Marcin Smolik, skomentował tę sytuację.

- Bez sfotografowanego numer PESEL nie potrafię powiedzieć, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Widać, że zespół nadzorujący nie dopilnował.

Osoba, która opublikowała zdjęcia nie poniesie zatem konsekwencji swojego działania. Podobna sytuacja miała miejsce wczoraj, w czasie egzaminu maturalnego z języka polskiego. Tam jednak zdający zrobił zdjęcie pracy wraz ze swoim numerem PESEL. Jego praca została unieważniona.

Może cię zainteresować: Praca w zespole nadzorującym przebieg egzaminu maturalnego. Zasady, których powinien przestrzegać nauczyciel

Kolejne arkusze w sieci

Każdego dnia w czasie trwania matur w sieci pojawiają się kolejne zdjęcia arkuszy CKE. Strefa Edukacji zapytała Centralną Komisję Edukacyjną o codzienne wycieki arkuszy egzaminacyjnych.

Egzamin maturalny np. z matematyki jest przeprowadzany w ok. 12 000 sal egzaminacyjnych w całym kraju. Nie ulega wątpliwości, że w którejś z tych sal któryś z członków zespołu nadzorującego lub którzyś członkowie tego zespołu wykonywali swoje obowiązki nierzetelnie i zachowywali się nieetycznie – zezwolili na sytuację, w której jeden ze zdających korzystał na sali z urządzenia telekomunikacyjnego - czytamy w odpowiedzi na pytania zadane przez Katarzynę Mazur.

Dyrektor CKE wyjaśnia, że te sytuacje będą wyjaśniane.

Robione jest wszystko, co możliwe, aby temu zapobiec, tj. są przepisy prawa, procedury, informacje, obserwatorzy na wybranych egzaminach, konsekwencje wyciągane względem osób, które przepisy łamią - wyjaśnia dr Marcin Smolik. Tam, gdzie jest to możliwe, konsekwencje wyciągamy natychmiast – jak we wtorek. W pozostałych sytuacjach – w których identyfikacja osób, które złamały przepisy ustawy, może być możliwa wyłącznie po zastosowaniu technik śledczych – przekazujemy sprawę uprawnionym do tego służbom (policji, prokuraturze). Nie inaczej dzieje się w tym roku – doniesienia zostały złożone w prokuraturze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna matura będzie unieważniona? Arkusz maturalny wypłynął w czasie egzaminu. Dyrektor CKE mówi o nieetycznym zachowaniu nadzorujących - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński