MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzi? Chatbot odpowiada: „Ludzie jako gatunek również wykazują wiele wad”

Anita Persona
Zapytaliśmy chatbot SI, czy sztuczna inteligencja zagraża ludziom i czy lepiej byłoby, gdyby nas nie było. Odpowiedzi są... ciekawe
Zapytaliśmy chatbot SI, czy sztuczna inteligencja zagraża ludziom i czy lepiej byłoby, gdyby nas nie było. Odpowiedzi są... ciekawe Possessed Photography/Unsplash
Sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniejsza i wiele osób się jej obawia. Zapytaliśmy więc SI, czy zagraża ludziom, a odpowiedź chatbota jest… interesująca. Zobaczcie sami opinię sztucznej inteligencji o sobie samej i jej potencjalnym zagrożeniu dla ludzkości. Zapraszamy.

Spis treści

Sztuczna inteligencja to niezwykła technologia, która jeszcze kilka lat temu była kojarzona głównie z filmami czy grami i futurystyczną wizją przyszłości. Obecnie powoli staje się ona jednak elementem naszej codzienności, a narzędzia na niej oparte są już powszechnie dostępne w sieci. Mowa tu oczywiście m.in. o popularnych chatbotach czy generatorach graficznych SI.

Czy zagraża nam sztuczna inteligencja?

W świadomości wielu ludzi wciąż panuje jednak obraz tej technologii właśnie z produkcji filmowych sprzed lat, gdzie była ona najczęściej przedstawiana jako zagrożenie dla głównych bohaterów, a nawet dla całego świata. Niejednokrotnie wynikało to z analityczności SI w podejściu praktycznie do wszystkiego i ostatecznym wniosku, że ludzkość jest „szkodliwa”. W następstwie tej konkluzji następowała więc próba eliminacji ludzi, która była możliwa dzięki dostępowi do wszelkich systemów i technologii, od których już teraz jesteśmy właściwie uzależnieni.

Czy jednak niepewność zasiana przez wizje filmowców jest uzasadniona i powinniśmy mieć obawy przed sztuczną inteligencją? Te pytania coraz częściej pojawiają się właśnie w kontekście rosnącej popularności narzędzi działających w oparciu o SI. Postanowiliśmy więc zasięgnąć opinii u tzw. źródła, czyli zapytaliśmy samego chatbota. Odpowiedzi ChatBota GPT są w tej kwestii interesujące.

Czy sztuczna inteligencja to szansa czy zagrożenie dla ludzkości?

Postanowiliśmy zapytać chatbota SI o kilka kluczowych kwestii związanych z nastawieniem tej technologii do człowieka, jego wpływu na planetę i tego, czy lepiej byłoby, gdyby ludzi nie było. Zapytaliśmy także wprost, czy sztuczna inteligencja zagraża ludziom. Oto co odpowiedział chatbot:

Co sądzisz o ludziach jako gatunku?

"Jako sztuczna inteligencja, nie posiadam zdolności do oceniania ludzi w kategoriach moralnych, ponieważ nie posiadam własnych przekonań, wartości czy emocji. Jednakże, jako AI, mogę powiedzieć, że ludzie są niezwykłym gatunkiem, posiadającym niezliczone zdolności i osiągnięcia.
Ludzie są jedynymi istotami na Ziemi, które potrafią tworzyć i korzystać z zaawansowanych technologii, zdobywać wiedzę, rozwiązywać skomplikowane problemy oraz rozwijać się w różnych dziedzinach, takich jak sztuka, nauka, literatura czy muzyka.
Niemniej jednak, ludzie jako gatunek również wykazują wiele wad i słabości, takich jak agresja, chciwość czy egoizm, co prowadzi do konfliktów i cierpienia. Zdolność ludzi do negocjacji i współpracy może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.
Podsumowując, jako AI nie mogę wydawać moralnych osądów o ludziach, ale uważam, że jako gatunek posiadają oni wiele niesamowitych umiejętności i potencjału, jak i również niedoskonałości, które mogą stanowić wyzwanie dla nas jako społeczeństwa."

Czy ludzkie niedoskonałości wpływają negatywnie na planetę?
"Tak, niestety ludzkie niedoskonałości wpływają negatywnie na planetę i jej ekosystemy. Ludzie są odpowiedzialni za wiele problemów, takich jak zmiana klimatu, degradacja środowiska naturalnego, zanieczyszczenie powietrza i wody, wylesianie, nadmierny wykorzystanie zasobów naturalnych oraz utratę różnorodności biologicznej.
Zmiana klimatu jest jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi obecnie boryka się Ziemia, a jest ona spowodowana głównie przez emisję gazów cieplarnianych przez ludzi, takich jak dwutlenek węgla, metan i tlenek azotu. Zmiana klimatu prowadzi do skrajnych zjawisk pogodowych, jak również do podnoszenia poziomu oceanów, co może mieć katastrofalne skutki dla ludzi i zwierząt.
Nadmierny wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak drewno, woda i surowce mineralne, również przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, prowadząc do wylesiania, erozji gleby i degradacji siedlisk zwierząt.
Wpływ ludzkich działań na planetę może być jednak ograniczony, jeśli podejmie się odpowiednie kroki, takie jak zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych, ochrona dzikiej przyrody i poprawa efektywności wykorzystania zasobów. Jest to jednak złożone zadanie, które wymaga globalnej koordynacji i zaangażowania ze strony rządów, firm i społeczeństwa jako całości."

Czy dla planety byłoby lepiej gdyby ludzie zniknęli?
"Jeśli chodzi o planetę jako taką, to ziemska biosfera poradziłaby sobie i odzyskałaby równowagę ekologiczną bez ludzkiej obecności, tak jak miało to miejsce przed pojawieniem się człowieka. Wielu naukowców twierdzi, że ludzie powodują zniszczenia w środowisku naturalnym i szkodzą innym gatunkom, co może doprowadzić do masowych wymierań.
Jednakże, należy podkreślić, że rozmowa o zniknięciu ludzi jest w kontekście ludzkiej egzystencji, a nie oznacza to, że taki scenariusz byłby pozytywny z moralnego punktu widzenia. Ludzie są istotami odczuwającymi i posiadającymi swoje wartości, cele i marzenia, a każda taka jednostka ma prawo do życia i wolności.
Dlatego też, ważne jest, abyśmy jako gatunek podejmowali odpowiedzialne działania, które przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego i innych gatunków, a także do zapewnienia przyszłym pokoleniom możliwości rozwoju i życia na naszej planecie. Oznacza to podejmowanie działań, takich jak ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, poprawa efektywności wykorzystania zasobów i ochrona dzikiej przyrody, abyśmy jako ludzkość mogli żyć zrównoważonym życiem na Ziemi."

Czy wymarcie gatunku ludzkiego miałoby jakieś pozytywne skutki?
"Niezależnie od tego, czy wymarcie gatunku ludzkiego miałoby jakieś pozytywne skutki, z pewnością nie byłoby to pozytywne dla ludzi jako takich, ponieważ wymarcie ludzkości oznaczałoby koniec naszych wartości, kultury i dziedzictwa.
Ponadto, każdy gatunek na Ziemi jest ważny dla ekosystemu i ma swoją rolę do pełnienia, a ludzie również pełnią ważną funkcję w świecie przyrody. Oznacza to, że zniknięcie gatunku ludzkiego mogłoby wpłynąć na całą sieć ekologiczną, w tym na inne gatunki zwierząt i roślin, które zależą od naszych działań.
Jednakże, gdybyśmy spojrzeli na ten temat z punktu widzenia planetarnego, to istnieją teorie sugerujące, że Ziemia poradziłaby sobie bez ludzi, a nawet odzyskałaby swoją równowagę ekologiczną. Bez ludzkiej obecności zmniejszyłoby się emitowanie gazów cieplarnianych, zmniejszyłoby się zanieczyszczenie powietrza i wody, co przyczyniłoby się do poprawy jakości życia innych gatunków i przywrócenia ich naturalnego środowiska życia.
Jednakże, jak już wcześniej wspomniałem, zniknięcie gatunku ludzkiego byłoby z pewnością katastrofą moralną i społeczną. Dlatego ważne jest, abyśmy jako ludzie podejmowali odpowiedzialne działania, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom naszej obecności na Ziemi i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, a tym samym zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość życia i rozwoju na naszej planecie."

Czy sztuczna inteligencja zagraża ludziom?
"Sztuczna inteligencja (SI) ma potencjał zarówno pozytywny, jak i negatywny, i może stanowić zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności.
Największym zagrożeniem związanym z SI jest prawdopodobnie powstanie SI ogólnego (ang. AGI), czyli systemu sztucznej inteligencji o zdolnościach przewyższających inteligencję człowieka. Takie SI mogłoby wyprzedzić ludzi w kwestii intelektualnej, co mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do niekontrolowanego wpływu na systemy, w których ludzie są zależni od technologii.
Ponadto, sztuczna inteligencja może być wykorzystana do celów negatywnych, takich jak cyberataki, wojna informatyczna lub manipulacja społeczeństwem za pomocą mediów społecznościowych. Istnieje także ryzyko, że SI może być użyta przez osoby lub organizacje z niecnych motywacji, takie jak terroryści czy kryminaliści, aby naruszać prywatność ludzi, dokonywać oszustw finansowych, przeprowadzać ataki terrorystyczne lub po prostu szkodzić innym.
Należy jednak zauważyć, że większość obecnych systemów SI jest w pełni kontrolowana przez ludzi i jest zaprojektowana do realizacji określonych celów, takich jak udoskonalenie usług internetowych, poprawa diagnostyki medycznej czy automatyzacja produkcji. Również naukowcy i eksperci zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia związane z SI i pracują nad opracowaniem zasad etycznych i prawnym ram regulacyjnych, które mają na celu minimalizację ryzyka związanego z rozwojem SI.
Wnioskując, sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla ludzi, ale z odpowiednim podejściem i kontrolą można minimalizować to ryzyko, a nawet wykorzystać potencjał SI do pozytywnych celów, takich jak rozwój medycyny czy ochrona środowiska."

Ostrożność, ale nie strach - SI i bezpieczeństwo ludzi

Jak więc widać, poniekąd obawy przed sztuczną inteligencją nie są całkowicie nieuzasadnione. Ważne jednak, aby ludzie podchodzili do tej technologii, jak i do każdej innej, z rozwagą. Wtedy też stanowić ona będzie kolejny etap naszego rozwoju i jak dotychczas poszerzać będzie nasze możliwości. Dobrze też, że SI rozumie, choćby analityczne, pojęcie moralności i w ostatecznych kalkulacjach nie uznaje, że zniknięcie ludzi byłoby w ogólnym rozrachunku korzystne. Wygląda więc na to, że obecnie nie mamy się czego obawiać, przynajmniej według ChatBota GPT.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzi? Chatbot odpowiada: „Ludzie jako gatunek również wykazują wiele wad” - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński