MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Police. Nielegalna wycinka myśliwych? Gmina sprawdza co się stało

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dla Czytelnika to nielegalna wycinka. Dla myśliwych porządkowanie terenu do czego są zobowiązani. Kto ma rację? Urzędnicy sprawdzą.

Czytelnik w liście do nas opisał sytuację z miejscowości Wieńkowo w gminie Police.

- Prowadzone są tam nielegalne prace melioracyjne przez Koło Łowieckie "Sokół" ze Szczecina na działkach 339, 341, 342, 343 i 346 należących do Gminy Police i działce 638 (Tatynia) należącej do Lasów Państwowych. Na owe prace nie zostało udzielone zezwolenie przez Gminę Police - pisze w liście Czytelnik, który chce zachować anonimowość.

- W wyniku prac naruszono szereg przepisów, między innymi usunięto około 7 drzew na usunięcie których wymagane było pozwolenie, a o decyzję w sprawie zwolnienia z obowiązku wystąpienia o pozwolenie na sunięcie drzew nie wpłynął wniosek do starostwa powiatowego. Ponadto część prac wykonano na obszarze Natura2000 Ostoja Wkrzańska, część prac wykonano w pobliżu dużego mrowiska, które grozi osunięciem do rowu i w jego otoczeniu zostały złożone osady z dna rowu, co może zaburzyć funkcjonowanie tego siedliska mrówek. Jak relacjonuje czytelnik dochodzą do tego jeszcze sprawy związane wycięciem drzew przy rowie i na drodze do mrowiska na terenie działki 638, która to jest gruntem leśnym i leży w Ostoi Wkrzańskiej. Według starostwa powiatowego w Policach koło łowieckie "Sokół" nie występowało o wydanie jakiegokolwiek zezwolenia, czy też ustalenia warunków wykonania prac melioracyjnych na terenie nieruchomości.

- Gmina Police wyjaśnia sprawę - mówi Elżbieta Biś z Urzędu Miejskiego w Policach. UM potwierdza, że na początku tego roku z inicjatywy koła łowieckiego doszło do spotkania. Propozycja, by gmina uporządkowała rowy melioracyjne została odrzucona przez urzędników. Powołali się przy tym na przepis z artykułu 77 ustawy Prawo wodne o tym, że utrzymanie urządzeń melioracji należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Lustracji w terenie nie przeprowadzono z uwagi na panującą wtedy zimę i pokrywę śnieżną.

- Dalszych rozmów ani korespondencji nie przeprowadzono z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy (czyli KŁ "Sokół" - przyp. red.) - czytamy w piśmie podpisanym przez Jakuba Pisańskiego, zastępcę burmistrza Polic. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała, że w obrębie Tatynia i Wieńkowo, tylko Nadleśnictwo Trzebież zgłosiło pracę konserwacyjne na rowach melioracyjnych. W wykazie działek nie ma działki nr 638.

"Głos" zwrócił się o wyjaśnienie sprawy do koła łowieckiego "Sokół". Koło zaprzecza, że doszło do nielegalnej wycinki. Było to czyszczenie rowu.

- W tych prac z dna rowu zostały usunięte krzewy i zarośla oraz tamujące drożność wywroty (drzewo z naderwanym korzeniem, lub całkowicie wywrócone w wyniku działania wiatru- przp. red.) i wykroty często butwiejącego już drewna - mówi Ryszard Borek, sekretarz KŁ "Sokół". - Nie doszło do jakiegokolwiek wycięcia drzew ze skarpy rowu. By system melioracyjny spełniał swoją rolę, zaszła konieczność udrożnienia około 40 metrów rowu poza obszarem naszych działek - teren Lasów Państwowych.

KŁ poinformowało nas, że o pracach poinformowało pisemnie Agencję Nieruchomości Rolnych , oddział w Szczecinie. - A także poczyniono ustalenia ustne z przedstawicielem Gminy Police - dodaje Ryszard Borek.

Zobacz także: Baza logistyczna w Zakładach Chemicznych Police

Polecamy na gs24.pl:

Dom Szczecin WielgowoCena 1 550 000 złCena za metr 3 690 zł/m2 Powierzchnia 420 m2Liczba pokoi 8Liczba pięter 1-piętrowyTyp budynku willaRok budowy 2000Liczba łazienek 3Stan budynku wysoki standardBrak podpiwniczenia Poddasze użytkoweOgrzewanie CO gazowe, kominekOgród

Najdroższe domy na sprzedaż w Szczecinie [zdjęcia]

Wielkie otwarcie największego TK Maxx w Polsce [zdjęcia, wideo]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński