Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki na ogrodach działkowych na Pomorzanach. To ofiary ostatniej wojny?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Kości odnaleziono na ogrodach działkowych na Pomorzanach. Zdjęcie ilustracyjne
Kości odnaleziono na ogrodach działkowych na Pomorzanach. Zdjęcie ilustracyjne Google Street View/archiwum
Kości odnaleziono na ogrodach działkowych na Pomorzanach. Niewykluczone, że mogą to być robotnicy przymusowi, którzy zmarli podczas II wojny światowej.

- Niedawno usłyszałem o odkrytych ludzkich szczątkach na terenie ogródków działkowych "Piast" przy ulicy Przy Ogrodach - mówi pan Sławomir, nasz Czytelnik.

Do odkrycia doszło w czasie prac ziemnych, w alejce między działkami. Według naszych informacji odkryto szczątki trzech dorosłych osób.

- Kości trafiły do nas, ale za wcześnie, żeby powiedzieć, z jakiego okresu pochodzą - mówi dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej i Kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM.

Według wstępnej teorii mogą to być osoby, które zginęły w czasie II wojny światowej.

- W tym miejscu nie było obozu dla robotników, najbliższy był przy obecnej ulicy Chmielewskiego, ale była bocznica kolejowa - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Wstępnie wygląda to na grób pracowników przymusowych wyrzuconych z pociągu na bocznicy i pochowanych.

Przypomnijmy, że niemieckie władze masowo zatrudniały robotników z podbitych i okupowanych terytoriów. Trafiali do nich głównie robotnicy przymusowi i jeńcy z Polski. Do Szczecina napływały również transporty Francuzów, Belgów, Serbów i narodów zamieszkujących Związek Radziecki. Deportowanych do Rzeszy i okupowanych terytoriów było 2 826 000 polskich robotników. Tylko na Pomorzu, jak wynika z danych niemieckich urzędów pracy, było zatrudnionych na dzień 30 września 1944 roku ogółem 116 330 Polaków.

Na terenie obecnych Pomorzan w latach 1939-1945 znajdowały się następujące niemieckie obozy pracy przymusowej:

  • obóz Gemeinschaftslager Tiergarten założony pod koniec 1939 roku, zlikwidowany w połowie 1941 r. Mieścił się w byłej sali zabaw przy ul. Chmielewskiego 18;
  • obóz Merkurlager 4-Am Lenzweg założony w 1940 r., zlikwidowany po zbombardowaniu obozu 30 sierpnia 1944 r. Mieścił się w barakach przy gazowni;
  • obóz Gemeinschaftslager mieścił się w budynkach przy ul. Chmielewskiego 26;
  • obóz Gemeinschaftslager-Kosakenberg mieścił się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 29;
  • obóz Gemeinschaftslager mieścił się przy ul Milczańskiej 56/57;
  • obóz pracy przymusowej Lager Fulmina. Mieścił się przy ul. Tama Pomorzańska 13a;
  • obóz przy al. Powstańców Wielkopolskich 8 – więźniowie pracowali w fabryce walizek „Heinrich Hemerling”.

Propaganda budziła od razu uczucie nienawiści i pogardy, dlatego polscy robotnicy traktowani byli jako najgorsza kategoria siły roboczej.

Nagminne było bicie i znęcanie się nad nimi. Robotnicy mieszkali w wilgotnych, nieopalanych i mrocznych pomieszczeniach. Zazwyczaj strychach, salach zabaw i szopach pofabrycznych, np. w obozie przy Chmielewskiego 18 mieszkało 430 Polaków, a lokal mógł pomieścić jedynie 250 osób. Do tego dochodziło złe wyżywienie i brak podstawowych środków higienicznych.

I na koniec co najistotniejsze i najbardziej okrutne, to ustanowienie specjalnego prawa karnego wobec Polaków. Prawo z 4 grudnia 1941 roku przewidywało za każdy odruch niechęci i oporu Polaka wobec władz hitlerowskich karę śmierci lub obóz karny, a co najmniej ciężkie więzienie. Uproszczone postępowanie karne oraz natychmiastowe wykonywanie wyroków praktycznie pozbawiały wywiezioną ludność polską opieki prawnej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński