MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Parkingowy koszmar przy szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie dopiero się zaczyna

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Chodzi o centrum medyczne o wartości ok. 800  mln zł, które powstanie za przyszpitalnym parkingiem.
Chodzi o centrum medyczne o wartości ok. 800 mln zł, które powstanie za przyszpitalnym parkingiem. Andrzej Szkocki
- Zaryzykuję tezę, że ta inwestycja dopiero się zaczyna - mówi radny Władysław Dzikowski o budowie przy szpitalu na Unii Lubelskiej, której już teraz mieszkańcy mają serdecznie dość.

Chodzi o centrum medyczne o wartości ok. 800 mln zł, które powstanie za przyszpitalnym parkingiem. Tunelem połączy się z budynkami szpitala. Kilka miesięcy temu wykonawca na potrzeby inwestycji przejął kilkaset miejsc parkingowych na przeciw szpitala. To pociągnęło za sobą lawinę problemów nie tylko z parkowaniem. Mieszkańcy okolicznych ulic skarżą się też na pękające ściany w domach, niszczenie ulic i chodników, zastawianie posesji przez innych kierowców. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że szpital i PUM będą prowadzić na ternie szpitala łącznie sześć inwestycji wartych 2,5 mld zł. Zajmie to kilka lat.

Dlatego dzisiaj ponownie tematem zajęli się radni z komisji zdrowia i budownictwa. Przedstawiciele mieszkańców opowiadali o sytuacjach jakie mają miejsce w związku z budową i rywalizacją o miejsca parkingowe.

- Któregoś dnia samochód prawie potrącił dziecko. Innego dnia ratownik musiał biec z dzieckiem do szpitala, bo karetka nie mogła podjechać, bo ulica była zamknięta. Wczoraj rano znów nie było przejazdu w obu kierunkach - wyliczał jeden z mieszkańców.

- Choć to PUM i szpital są inwestorami, to my jako radni i miasto staramy się pomóc, choć problem jest bardzo trudny - mówił radny Łukasz Tyszler, przewodniczący komisji zdrowia.

Czarny scenariusz przedstawił radny Władysław Dzikowski, przewodniczący komisji budownictwa. Jego zdaniem prawdziwe problemy dopiero przed mieszkańcami,bo inwestycja jest na wstępnym etapie.

- Być może rozwiązaniem będzie zawieszenie pozwolenia na budowę. Nie możemy dopuścić, aby część miasta była całkowicie zablokowana- mówił.

- To dopiero początek tych budów. Te obiekty będą podłączane do sieci miejskich, będzie budowany tunel. Za jakiś czas ulica Unii Lubelskiej zostanie zamknięta na całej długości tego wykopu. Nie wiem jak władze szpitala i nadzorujący budowę mają to przygotowane w harmonogramach. Społeczeństwo powinno być o tym poinformowane z wyprzedzeniem. Reszty tego parkingu przed szpitalem też nie będzie. - wyliczał Andrzej Loch, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie.

Kanclerz PUM, Krzysztof Goralski przyznaje, że inwestycja wywołuje problemy, ale nie było możliwości, aby prace na kilku budowach były wykonywane w różnych terminach.

- Zależy nam na dobrych relacjach z mieszkańcami. Nie jest rozważane zamknięcie Unii Lubelskiej. Miejsca parkingowe to ważny temat, ale zwracam uwagę, że do tej pory były bezpłatne, co powodowało brak rotacji. Popatrzymy też na sprawę od strony medycznej. Czy zależy nam, aby w Szczecinie było wielkie centrum medyczne aby mieszkańcy nie musieli jeździć do szpitali w innych częściach Polski. Te inwestycje są nam potrzebne - mówił Krzysztof Goralski.

Ostatecznie zdecydowano, że na początku kwietnia może dojść do spotkania inwestorów z mieszkańcami, a radni otrzymają harmonogram prac na budowach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński