MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muchomorek z ul. Roosevelta nie przetrwa tej rewolucji

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Miasto chce, aby nowy żłobek przy ul. Roosevelta mógł pomieścić minimum 166 dzieci
Miasto chce, aby nowy żłobek przy ul. Roosevelta mógł pomieścić minimum 166 dzieci Andrzej Szkocki
Najpóźniej 2 grudnia dowiemy się, jak będzie wyglądała ul. Roosevelta. A to za sprawą firmy La Laboratorium Architektury 2 Grzegorz Łuczak, która otrzymała od miasta zlecenie na opracowanie projektu koncepcyjnego.

Chodzi o działki przy ulicy Roosevelta - od strony ul. Piłsudskiego i od strony ul. Mazowieckiej. W tej chwili są tam parkingi i żłobek - „Muchomorek”.

- Bardzo się martwimy, czy rzeczywiście żłobek nadal będzie w tej części miasta - mówi Alina, mama małego Kacpra, który chodzi do tego żłobka. Zastrzega jednak od razu, że choć zanim nowy żłobek powstanie, to Kacper pewnie będzie już uczniem podstawówki. - Ale może taki żłobek przydałby mi się dla siostry lub brata Kacpra - śmieje się i od razu dodaje, że pewnie dla wielu matek taka placówka w centrum miasta znaczy sporo. - Choćby dla pracowniczek z Urzędu Marszałkowskiego.

Wiemy już jednak, że żłobek musi znaleźć się w projekcie koncepcyjnym, bo tak wynika z ogólnych założeń, jakie miasto przedstawiło firmie La Laboratorium Architektury 2 Grzegorz Łuczak, która ma przygotować projekt koncepcyjny.

Z założeń projektowych postawionych przez urzędników wynika, że „obiekty w tym miejscu powinny wyróżniać się walorami przestrzennymi, architektonicznymi i funkcjonalno-użytkowymi, przy zachowaniu optymalnych wskaźników ekonomicznych”.

Dodatkowo „koncepcja architektoniczna musi uwzględniać zarówno charakter przedsięwzięcia, jak i ograniczenia funkcjonalno-przestrzenne wynikające z istniejącej już sąsiadującej zabudowy, układu drogowego oraz krajobrazu”.

Poza tym nowe obiekty nie mogą powodować pogorszenia stanu środowiska, a w tym nie mogą negatywnie wpływać na sąsiadującą zabudowę.

Co to znaczy?

Magistrat zastrzega między innymi, że na tym terenie musi powstać żłobek, tereny rekreacyjne zielone z placem zabaw (w tej sprawie potrzebne są uzgodnienia z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin dla materiałów dotyczących zieleni), dojazd do obiektu i miejsca postojowe. Projekt ma zakładać ogrodzenie terenu i wygrodzenie placówki żłobka z uwzględnieniem jego potrzeb.

Maksymalna wysokość zabudowy publicznej nie może przekraczać 4 kondygnacji naziemnych (nie niżej niż wysokość budynku przy ul. Mazowieckiej 13). A żłobek powinien pomieścić minimum 166 dzieci.

Ale w uzasadnionym przypadku dopuszcza się również lokalizację żłobka jako integralną część budynku wielofunkcyjnego, jednak tylko w celu uzyskania optymalnego rozwiązania. Z tym że żłobek w takim wypadku powinien powstać na parterze w budynku, po to, aby nie był utrudniony dostęp do placu zabaw.

Poza tym należy przewidzieć parking podziemny.

Miasto chciałoby, aby inwestycja została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. A to oznacza, że inwestor będzie musiał ponieść koszty budowy nowego żłobka.

Miasto zastrzegło także, że maksymalna, dopuszczalna wysokość zabudowy, „zostanie ustalona w toku sporządzania koncepcji”.

Pracownia La Laboratorium Architektury 2 Grzegorz Łuczak za przygotowanie koncepcji otrzyma 130 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński