MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży powstanie w Szczecinie?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szpital "Zdroje" jest przygotowany do rozpoczęcia budowy Centrum Psychiatrycznego z prawdziwego zdarzenia "od zaraz".
Szpital "Zdroje" jest przygotowany do rozpoczęcia budowy Centrum Psychiatrycznego z prawdziwego zdarzenia "od zaraz". LW/archiwum
Czy w Szczecinie powstanie Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży? Najprawdopodobniej, tak. O tym, że jest taka szansa powiadomili w piątek (15 marca) Olgierd Geblewicz, marszałek województwa i Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje" po (wstępnej!) rozmowie z Izabelą Leszczyną, ministrą zdrowia.

Piątek był ważnym dniem dla szczecińskiej ochrony zdrowia. O godz. 11 ministra zdrowia Izabela Leszczyna w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie wzięła udział w uroczystości związanej z zakończeniem budowy nowoczesnego budynku, w którym mieścić się będą oddziały i poradnie zakaźne (dla dorosłych i dla dzieci). Nieco ponad dwie godziny później wzięła udział w briefingu zorganizowanym w szpitalu w Zdrojach. Powód? Jest szansa, że w Szczecinie powstanie Zachodniopomorskie Centrum Psychiatryczne dla Dzieci i Młodzieży!

- To wielka chwila dla szpitala "Zdroje" - przyznał Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala. - O możliwość stworzenia w naszym mieście podobnej placówki staramy się przynajmniej od trzech lat i za każdym razem z jakiegoś powodu we wszystkich naborach ministra zdrowia nasze aplikacje trafiały na listę rezerwową. Tym razem, po rozmowie z panią minister, mamy nadzieję, że nasze marzenie nareszcie się ziści.

Zdaniem marszałka Olgierda Geblewicza wnioski składane przez "Zdroje" w Ministerstwie Zdrowia były blokowane z przyczyn politycznych.

- Ze względu na to, że tren szpital jest placówką marszałkowską, a nie państwową - stwierdził.

Olgierd Geblewicz podkreślił, że problem zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci i młodzieży narasta z roku na rok. Na potwierdzenie swoich słów podał statystyki, z których wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat dwukrotnie zwiększyła się liczba przypadków chorób psychicznych u nieletnich.

- Tego nie możemy ignorować i nie chcemy ignorować. Musimy tym dzieciom pomóc - zapewnił. - Szczecin zasługuje na specjalistyczną placówkę przeznaczoną do opieki psychiatrycznej na najwyższym światowym poziomie.

Jak się okazuje szpital "Zdroje" jest przygotowany do rozpoczęcia budowy Centrum Psychiatrycznego z prawdziwego zdarzenia "od zaraz".

- Projekty są już gotowe - zapewnia dyrektor Tyszler pokazując wizualizację przyszłego oddziału.

Obiekt może powstać na terenie szpitala na prawobrzeżu - władze placówki zapewniają, że miejsce na niego od dawna jest już przygotowane.

- Jestem przekonana, że tę wizualizację już wkrótce zamienimy na realizację - przyznała minister Izabela Leszczyna. - Nie dlatego, że jest to szpital marszałkowski, czy jakiś inny. Po prostu psychiatria dzieci i młodzieży na najwyższym poziomie jest priorytetem rządowym.

W marcu Ministerstwo Zdrowia ogłasza konkurs na inwestycje związane z psychiatrią dziecięcą.

- Chcemy, by wszystkie ośrodki w Polsce, które potrzebują takich inwestycji, wzięły w nim udział - podkreśliła minister zdrowia. - Mamy środki. Z funduszu medycznego.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest późną wiosną (w czerwcu).

- Z niecierpliwością czekamy na jego wynik - przyznał dyrektor Tyszler. - A jeśli nasz projekt zostanie zaakceptowany, natychmiast rzucimy się w wir pracy. Jesteśmy na to przygotowani.

Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala "Zdroje" jest jedynym tego typu ośrodkiem w regionie. Przyjmuje pacjentów nie tylko z województwa zachodniopomorskiego, lecz także z zachodniej części województwa pomorskiego oraz z województwa lubuskiego. Rok 2023 był dla placówki rekordowy. Liczba hospitalizacji na oddziale psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej przekroczyła 600. W kulminacyjnym momencie na 36-łóżkowym oddziale leczonych było 50 pacjentów. Jak się okazuje, jest szansa na poprawę tej trudnej sytuacji i utworzenie centrum psychiatrii dziecięcej.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński