Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki szczecińskich olimpijczyków można oglądać w Muzeum Olimpizmu na Uniwersytecie Szczecińskim [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Olimpizmu na Uniwerysteci Szczecińskim
Muzeum Olimpizmu na Uniwerysteci Szczecińskim Andrzej Szkocki
Medale, dyplomy, maskotki z olimpiad oraz inne eksponaty należące do olimpijczyków z naszego regionu znalazły się w nowo otwartym Muzeum Olimpizmu.

Muzeum Olimpizmu zlokalizowane jest w budynku Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. To właśnie ta uczelnia wpadła na pomysł, żeby stworzyć takie miejsce. Jego pomysłodawcą był dr hab. Jerzy Eider, prof. US.

- Kiedy w 2018 roku remontowaliśmy ten budynek pomyślałem, że trzeba zrobić miejsce, w którym prezentowalibyśmy nasz dorobek - mówi prof. Eider. - Na początek miała to być sala osiągnięć, ale kiedy olimpijczycy zaczęli przekazywać nam swoje eksponaty, narodził się pomysł Muzeum Olimpizmu.

Eksponaty zebrane w Muzeum Olimpizmu są pamiątkami, które przekazali olimpijczycy będący studentami i absolwentami Uniwersytetu Szczecińskiego. Kolekcja jest wyjątkowa, gdyż ukazuje, że można łączyć naukę ze sportem, osiągając przy tym imponujące wyniki i realizując marzenia. Są tu medale, ubrania, w których startowali w zawodach, dyplomy, maskotki, zdjęcia czy artykuły prasowe.

- To miejsce, które pokazuje dorobek sportowy naszych studentów i pracowników oraz to, że w takim mieście jak Szczecin można zrobić karierę sportową - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Wspieramy takie inicjatywy, bo też pokazuje młodym ludziom także pewien sposób na życie.

Kolekcja muzeum będzie się powiększać, a kolejni sportowcy na pewno będą z chęcią przynosić swoje pamiątki.

- Tego typu muzeum na uczelni, która szkoli sportowców i trenerów, jest wspaniałą rzeczą - mówi Ryszard Stadniuk, wiceprezes PKOl. - Taka wystawa jest najlepszą formą zapamiętania tego, co już minęło.

Aktywność Muzeum związana będzie z organizowaniem i realizowaniem interdyscyplinarnych badań i ekspedycji naukowych oraz promowaniem wyników prowadzonych badań. Umożliwi również organizowanie konferencji, warsztatów, seminariów, szkół letnich oraz innych wydarzeń o charakterze naukowym, dydaktycznym lub popularyzatorskim związanych z olimpizmem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński