MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Leszek Domański został nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Prof. Leszek Domański jest rektorem-elektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uczelnią kierować będzie od 1 września
Prof. Leszek Domański jest rektorem-elektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uczelnią kierować będzie od 1 września PUM Szczecin
Kolegium elektorów wybrało w piątek (12 kwietnia) nowego rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Przez następne 5 lat uczelnią kierować będzie prof. Leszek Domański.

Prof. Leszek Domański jest rektorem-elektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uczelnią kierować będzie od 1 września - kadencja obecnego rektora, prof. Bogusława Machalińskiego kończy się 31 sierpnia.

Rektora-elekta wybrało kolegium elektorów składające się ze studentów, pracowników naukowych (niesamodzielnych i samodzielnych) oraz pracowników administracji. W głosowaniu wzięło udział 271 osób. Spośród nich "za" kandydaturą prof. Domańskiego zagłosowały 183 osoby. 76 osób było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Prof. Leszek Domański jest absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu w Rostocku. Od 1991 r. pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych, a następnie Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii PUM w Szczecinie.

W 1993 r. uzyskał specjalizację pierwszego stopnia z chorób wewnętrznych. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał w 1997 r., a 1999 r. uzyskał specjalizację drugiego stopnia z chorób wewnętrznych. Trzy lata później dostał specjalizację z nefrologii, a w 2005 r. specjalizację z transplantologii klinicznej.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2007 r. broniąc pracę pt.: "Ocena uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego w przeszczepionej nerce na podstawie wybranych wskaźników metabolizmu puryn i aktywności układu antyoksydacyjnego".

Profesorem jest od 2011 r. W 2013 r. przyczynił się do stworzenia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym unikatowego na skalę europejską programu nauczania medycyny ASKLEPIOS, opartego o współpracę z niemieckimi szpitalami w Schwedt, Pasewalku i Brandenburgu. Od 2020 r. jest specjalistą medycyny sportowej.

Zainteresowania badawcze dotyczą poszukiwania nieimmunologicznych i immunologicznych czynników wpływających na nerki u osób z niewydolnością nerek i/lub po przeszczepieniu tego narządu. Tematyka ta była przedmiotem cyklu prac.

Inne badania dotyczyły roli receptorów FcγRIIa, polimorfizmu genów kodujących cytokiny, polimorfizmu genów dysmutazy ponadtlenkowej (SOD1, SOD2), polimorfizmu śródbłonkowej syntazy tlenku azotu (eNOS) oraz limfocytów CD4+CD28- w procesie ostrego i przewlekłego odrzucania przeszczepionej nerki.

Obecnie (wciąż) pełni funkcję prorektora ds. klinicznych. Przez trzy kadencje, od 2012 do 2021 r. był dziekanem Wydziału Medycyny i Stomatologii (wcześniej Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim).

Jest członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Transplantacyjnego (ERA-EDTA) oraz prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego - 2023-2026.

W 2020 r. został powołany na konsultanta wojewódzkiego z dziedziny chorób wewnętrznych w Zachodniopomorskiem. Jest odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2009) i odznaką honorową "Za zasługi dla ochrony zdrowia" (2019).

Jako swoje hobby nowy rektor PUM podaje medycynę sportową, narciarstwo, żeglarstwo, nurkowanie, motocyklizm.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński