MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lód, który niszczy nowotwór. Pierwsza krioablacja guza nerki w woj. zachodniopomorskim

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Lekarze szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie wykonali po raz pierwszy zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki za pomocą nowej, małoinwazyjnej metody
Lekarze szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie wykonali po raz pierwszy zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki za pomocą nowej, małoinwazyjnej metody Andrzej Szkocki
Lekarze szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie wykonali po raz pierwszy zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki za pomocą nowej, małoinwazyjnej metody. To tzw. krioablacja. Jest ratunkiem dla grupy pacjentów, u których zabieg chirurgiczny nie jest możliwy. U pozostałych chorych zabieg operacyjny nadal pozostaje najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworu nerki.

Krioablacja przezskórna to małoinwazyjny sposób leczenia guzów nerek, który u wybranych pacjentów może stanowić alternatywę dla zabiegów nefrektomii (usunięcia nerki). Metoda ta cechuje się niewielką liczba powikłań okołozabiegowych, a niektórym chorym oferuje wyniki onkologiczne porównywalne do klasycznych zabiegów operacyjnych.

Zabieg polega na wprowadzeniu do guza, pod kontrolą tomografu komputerowego, specjalnej igły, podłączonej do aparatu, który powoduje, że na jej końcu pojawia się lód (wykorzystuje się przy tym argon – gaz szlachetny). "Lodowa czapa" działa na chore, zmienione nowotworowo tkanki, nie ingerując w zdrowe. Działanie bardzo niskiej temperatury prowadzi do niszczenia nowotworu. Technika ta pozwala działać zarówno w przypadku pierwotnych, jak i wtórnych guzów nerki. Zabieg trwa 30-60 minut.

W Zakładzie Radiologii Ogólnej, Stomatologicznej i Zabiegowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie zespół lekarzy radiologów i urologów pod kierunkiem prof. Aleksandra Falkowskiego, lekarza kierującego Zakładem i prof. Marcina Słojewskiego, lekarza kierującego Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej USK-2 wykonał z powodzeniem leczenie guza nerki taką metodą. Tym samym szczeciński szpital na Pomorzanach stał się pierwszym w regionie i jedynym, w którym wykonywane są tego typu zabiegi.

Metoda jest refundowana przez NFZ i zostaje na stałe dołączona do arsenału metod leczenia guzów nowotworowych nerki. Nadal jednak zabieg operacyjny pozostaje najskuteczniejszą metodą leczenia, a krioablacja będzie stosowana dla grupy wybranych pacjentów. Lekarze prognozują, że będzie to dotyczyć od kilku do kilkunastu pacjentów rocznie.

Zakład Radiologii Ogólnej, Stomatologicznej i Zabiegowej w USK-2 specjalizuje się w leczeniu małoinwazyjnymi przezskórnymi technikami zabiegowymi. Rocznie wykonuje ponad 1200 zabiegów dla pacjentów z różnych oddziałów klinicznych szpital.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński