MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna operacja laparoskopowa w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Na fotografii – od lewej: piel. M. Krut, dr M. Post, dr R. Stasiuk, dr M. Ptaszyńska – zespół operacyjny po wykonaniu zabiegu obwodowej resekcji trzustki metodą laparoskopową
Na fotografii – od lewej: piel. M. Krut, dr M. Post, dr R. Stasiuk, dr M. Ptaszyńska – zespół operacyjny po wykonaniu zabiegu obwodowej resekcji trzustki metodą laparoskopową Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony
Specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie wykonują zabieg obwodowej resekcji trzustki metodą laparoskopową. To szansa na skrócenie hospitalizacji i zmniejszenie ryzyka powikłań dla pacjentów cierpiących na raka trzustki, którzy do tej pory w regionie operowani byli w sposób klasyczny.

Zespół chirurgiczny wykonał zabieg resekcji trzustki (usunięcie jej części) metodą laparoskopową w szpitalu przy ul. Arkońskiej u ponad czterdziestoletniej pacjentki. Kobieta miała zdiagnozowany guz w ogonie trzustki, co w jej przypadku było wskazaniem do leczenia operacyjnego.

– Wcześniej wykonywaliśmy tego typu zabiegi tzw. metodą otwartą, czyli klasyczną, ale korzystając z zalet laparoskopii można go wykonać bezpiecznie, w sposób mniej inwazyjny – tłumaczy chirurg Robert Stasiuk z oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej SPWSZ, który był operatorem podczas opisywanego zabiegu. - Wszystko z korzyścią dla pacjenta: zmniejszamy uraz i ból po zabiegu, skracamy czas hospitalizacji, przyspieszamy powrót do sprawności, a blizny po zabiegu laparoskopowym są zdecydowanie mniejsze.

W Polsce tego typu zabiegi oferuje jedynie kilka ośrodków.

- Właśnie dołączyliśmy do tej grupy - dodaje Robert Stasiuk. - Na świecie dystalną pankreatektomię metodą laparoskopową w określonych wskazaniach wykonuje się coraz częściej.[/cyt]

Informacja o nowym zabiegu wykonywanym przez chirurgów SPWSZ może być szczególnie istotna dla lekarzy z regionu diagnozujących pacjentów z guzami trzustki – specjalistów w endoskopowej ultrasonografii (EUS) czy onkologów, którzy będą mogli kierować pacjentów do szpitala w Szczecinie zamiast do odleglejszych ośrodków w innych częściach kraju. W strukturach SPWSZ od lat działa także poradnia chirurgii wątroby, dróg żółciowych i trzustki.

Laparoskopowa obwodowa resekcja trzustki to kolejny zabieg z katalogu chirurgii małoinwazyjnej, który wykonują zabiegowcy Szpitala Wojewódzkiego. Metodę laparoskopową specjaliści SPWSZ wykorzystują już m.in. w bariatrii (w szpitalu w Zdunowie), chirurgii jelita grubego, żołądka, wątroby, czy zabiegach urologicznych. W ubiegłym roku chirurdzy, wykorzystując laparoskopię, wykonali kolejne zabiegi pobrania nerek od dawców żywych w celach transplantacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński