Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Grabowski będzie jeszcze większym zapleczem dla portu i EcoGeneratora

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Plan „Międzyodrze – Ostrów Grabowski” radni mają przyjąć na najbliższej sesji.
Plan „Międzyodrze – Ostrów Grabowski” radni mają przyjąć na najbliższej sesji. Andrzej Szkocki
Gotowy jest plan zagospodarowanie przestrzennego ponad 166 hektarów gruntów nad Odrą. W tle pandemia, wojna na Ukrainie i odpady medyczne.

Plan „Międzyodrze – Ostrów Grabowski” radni mają przyjąć na najbliższej sesji. Dokument szczegółowo określający możliwości zabudowania terenów w pobliżu portu ułatwi inwestycje w dwa główne obszary: gospodarki morskiej oraz gospodarki odpadami.

- Celem planu jest umożliwienie rozwoju funkcji portowych, produkcyjnych, magazynowych, składowych oraz rozbudowy infrastruktury technicznej gospodarowania odpadami - uzasadnia Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina.

- Rozbudowa funkcji magazynowo-portowych jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby logistyczno-magazynowe, które są skutkiem zmian przepływu towarów i usług oraz łańcuchów dostaw wywołanych pandemią i wojną w Ukrainie - dodaje.
Plany wobec tego terenu ma też EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiana Odpadów, do którego trafiają odpady komunalne ze Szczecina i okolic. Chodzi o instalację do termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Ma powstać na Ostrowie Grabowskim za pięć lat. Koszt inwestycji to ok. 160 mln złotych. 17 sierpnia 2023 r. doszło do podpisania listu intencyjnego.

- Mamy wiele jednostek służby zdrowia, które wytwarzają odpady medyczne. Niestety procedura unieszkodliwiania tych odpadów jest dość skomplikowana. Wymaga zachowania szczególnych reżimów, szczególnych procedur. Takich obiektów, które byłyby w stanie zagospodarować te odpady i je utylizować w naszym regionie nie mamy zbyt wiele i dlatego postanowiliśmy wspólnie z marszałkiem województwa i we współpracy z naszymi służbami, przygotować takie miejsce właśnie, przy naszym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów - wyjaśniał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Wydajność instalacji planowana jest na 5 tysięcy ton odpadów rocznie. Taka ilość odpadów medycznych i weterynaryjnych unieszkodliwiana termicznie w ciągu roku, pozwoliłaby na zabezpieczenie jednostek służby zdrowia oraz gabinetów weterynaryjnych ze Szczecina i okolic i nie konkurowałaby z działalnością istniejącej spalarni odpadów medycznych w Gryficach.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 160 mln zł netto. Za realizację inwestycji i późniejszą eksploatację instalacji, miałaby być odpowiedzialna nowo powołana spółka celowa. Stosunek udziałów w spółce został zaplanowany w taki sposób, że województwo zachodniopomorskie obejmie nie mniej niż 30 procent udziałów a ZUO pozostałą część.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński