- Kilka dni temu skontaktował się ze mną proboszcz ze Skolwina ks. Artur Rasmus, prosząc o pomoc w identyfikacji fragmentów płyt marblitowych, znalezionych podczas porządkowania zieleńca za kościołem. Były 3 fragmenty z imionami i nazwiskami następującymi po sobie. Taka konfiguracja mogła zaistnieć tylko w jednym przypadku - to upamiętnienie zbiorowe - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Znaczyło to, że są to fragmenty płyt bocznych nieistniejącego pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Skolwina. Rząd imion był mniej istotny, lecz w linii nazwisk odczytaliśmy końcówki: …berg, …holz oraz ...ückert.
Po I Wojnie Światowej po wschodniej stronie kościoła, na osi świątyni ustawiono pomnik żołnierzom-mieszkańcom Skolwina poległym w wojnie. Pomnik wymurowano z kamieni narzutowych zespolonych betonem. Całość otynkowano i od strony wschodniej wykonano inskrypcję: "Den Helden des Weltkrieges" (Bohaterom Wojny Światowej).
Po stronie północnej i południowej umieszczono płyty z marblitu z nazwiskami poległych. Zwieńczenie i podstawę obłożono kostką granitową zespoloną zaprawą.
Po 1945 roku pomnik zniszczono, rozbijając cokół i płyty z marblitu. Trzon cokołu zepchnięto parę metrów od podstawy, gdzie spoczywa do tej pory. W 2023 roku, podczas porządkowania zieleńca, odsłonięto podstawę pomnika i 4 fragmenty płyt z nazwiskami poległych.
![Odkrycie przy kościele w Szczecinie. Tyle zostało z dawnego pomnika [ZDJĘCIA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/a7/1e/654b611d4373a_p.jpg?1699438877)
Udało się zidentyfikować trzech poległych.
To bracia Hermanna i Otto Rückert ze Skolwina. Hermann Rückert był prawdopodobnie szeregowym z 11 kompanii rezerwy 267 Pułku Piechoty (Infanterie-Regiment 267). Zginął prawdopodobnie w sierpniu 1915 roku. Jednostka ta walczyła w tym okresie w okolicach Lwowa i Brześcia. Drugi z braci to Otto Rückert, urodzony 5 października 1890 roku, który służył jako grenadier w 8 kompanii 9 Pułku Grenadierów (Grenadier-Regiment 9). Poległ 6 grudnia 1915 roku w rejonie wsi Rykow /Rakowa (powiat bieszczadzki, w gminie Ustrzyki Dolne). Brak jest informacji o miejscu pochówku żołnierzy. W książce adresowej z 1932 roku wymieniona jest wdowa Bertha Rückert, zamieszkała przy ul. Stołczyńskiej (Hauptstra 159) w Skolwinie.
Kolejną osobą, którą udało się zidentyfikować z fragmentu płyty to Hermann Schwichtenberg, zam. przy ul. Stołczyńskiej (Schwichbenbergsches Haus) szeregowy (Rezervist) z 8 kompanii 48 Rezerwowego Pułku Piechoty (Reserve-Infanterie-Regiment 48), który stanowił częśc 9 BP z 5 DP (5. Reserve-Division). Hermann poległ 12 listopada 1914 roku w Belgii, został pochowany na cmentarzu w Langemarck w Belgii, kwatera A. grób nr 743.
- W rozkopanej ziemi przy kościele odnaleźliśmy jeszcze jeden mały fragment płyt - prawdopodobnie rozbito je i rozrzucono w okolicach prezbiterium. Na prośbę proboszcza postaramy się niebawem wystąpić do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, by sektorami przesiać ziemie przez sita dookoła zachowanych schodów i podstawy pomnika, może uda się odnaleźć kolejne fragmenty skolwińskiego pomnika - mówi Marek Łuczak.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?