Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie przy kościele w Szczecinie. Tyle zostało z dawnego pomnika [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak wyglądał pomnik poległych na Skolwinie obok fragment tablicy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w ówczesnych Niemczech masowo budowano pomniki poświęcone poległym (Kriegerdenkmäler). Lokalna społeczność stawiała sobie za punkt honoru upamiętnienie żołnierzy
Tak wyglądał pomnik poległych na Skolwinie obok fragment tablicy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej w ówczesnych Niemczech masowo budowano pomniki poświęcone poległym (Kriegerdenkmäler). Lokalna społeczność stawiała sobie za punkt honoru upamiętnienie żołnierzy Marek Łuczak
Podczas porządkowania zieleńca przy kościele pw. Chrystusa Króla na szczecińskim Skolwinie odsłonięto podstawę pomnika i 4 fragmenty płyt z nazwiskami. To pozostałości monumentu poświęconego poległym w I wojnie światowej.

- Kilka dni temu skontaktował się ze mną proboszcz ze Skolwina ks. Artur Rasmus, prosząc o pomoc w identyfikacji fragmentów płyt marblitowych, znalezionych podczas porządkowania zieleńca za kościołem. Były 3 fragmenty z imionami i nazwiskami następującymi po sobie. Taka konfiguracja mogła zaistnieć tylko w jednym przypadku - to upamiętnienie zbiorowe - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Znaczyło to, że są to fragmenty płyt bocznych nieistniejącego pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Skolwina. Rząd imion był mniej istotny, lecz w linii nazwisk odczytaliśmy końcówki: …berg, …holz oraz ...ückert.

Po I Wojnie Światowej po wschodniej stronie kościoła, na osi świątyni ustawiono pomnik żołnierzom-mieszkańcom Skolwina poległym w wojnie. Pomnik wymurowano z kamieni narzutowych zespolonych betonem. Całość otynkowano i od strony wschodniej wykonano inskrypcję: "Den Helden des Weltkrieges" (Bohaterom Wojny Światowej).

Po stronie północnej i południowej umieszczono płyty z marblitu z nazwiskami poległych. Zwieńczenie i podstawę obłożono kostką granitową zespoloną zaprawą.

Po 1945 roku pomnik zniszczono, rozbijając cokół i płyty z marblitu. Trzon cokołu zepchnięto parę metrów od podstawy, gdzie spoczywa do tej pory. W 2023 roku, podczas porządkowania zieleńca, odsłonięto podstawę pomnika i 4 fragmenty płyt z nazwiskami poległych.

Odkrycie przy kościele w Szczecinie. Tyle zostało z dawnego pomnika [ZDJĘCIA]
Marek Łuczak

Udało się zidentyfikować trzech poległych.

To bracia Hermanna i Otto Rückert ze Skolwina. Hermann Rückert był prawdopodobnie szeregowym z 11 kompanii rezerwy 267 Pułku Piechoty (Infanterie-Regiment 267). Zginął prawdopodobnie w sierpniu 1915 roku. Jednostka ta walczyła w tym okresie w okolicach Lwowa i Brześcia. Drugi z braci to Otto Rückert, urodzony 5 października 1890 roku, który służył jako grenadier w 8 kompanii 9 Pułku Grenadierów (Grenadier-Regiment 9). Poległ 6 grudnia 1915 roku w rejonie wsi Rykow /Rakowa (powiat bieszczadzki, w gminie Ustrzyki Dolne). Brak jest informacji o miejscu pochówku żołnierzy. W książce adresowej z 1932 roku wymieniona jest wdowa Bertha Rückert, zamieszkała przy ul. Stołczyńskiej (Hauptstra 159) w Skolwinie.

Kolejną osobą, którą udało się zidentyfikować z fragmentu płyty to Hermann Schwichtenberg, zam. przy ul. Stołczyńskiej (Schwichbenbergsches Haus) szeregowy (Rezervist) z 8 kompanii 48 Rezerwowego Pułku Piechoty (Reserve-Infanterie-Regiment 48), który stanowił częśc 9 BP z 5 DP (5. Reserve-Division). Hermann poległ 12 listopada 1914 roku w Belgii, został pochowany na cmentarzu w Langemarck w Belgii, kwatera A. grób nr 743.

- W rozkopanej ziemi przy kościele odnaleźliśmy jeszcze jeden mały fragment płyt - prawdopodobnie rozbito je i rozrzucono w okolicach prezbiterium. Na prośbę proboszcza postaramy się niebawem wystąpić do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, by sektorami przesiać ziemie przez sita dookoła zachowanych schodów i podstawy pomnika, może uda się odnaleźć kolejne fragmenty skolwińskiego pomnika - mówi Marek Łuczak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński