Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porządkowali stary cmentarz w Buku. Odkryli nagrobki dawnych mieszkańców wsi

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pasjonaci lokalnej historii porządkowali XIX-wieczną nekropolię w przygranicznym Buku w gminie Dobra. Udało się odnaleźć kilkanaście nagrobków i fragmentów rozbitych płyt.

Ekipa poszukiwawcza pojawiła się na cmentarzu, by poszukać resztek nagrobków oraz płyt i spróbować wydobyć jak najwięcej informacji o losach cmentarza. Nekropolia ewangelicka w Buku jest datowana na połowę XIX wieku.

- Ustawiliśmy w pionie odnaleziony nagrobek Amandy Franziski Ottilie Harsdorf z d. Dittmann, urodzonej 9 września 1858 roku w Łęgach, zm. 10 października 1937 roku w Buku) oraz jej męża robotnika Augusta Wilhelma Alberta Harsdorfa (ur. 16 sierpnia 1857 roku w Rzędzinach, syna robotnika Augusta Harsdorfa i Wilhelmine Redepennig, zm. 14 września 1938 roku w Buku) - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. - Odnaleźliśmy również płytę ich syna Hellmutha Richarda Friedricha Harsdorfa. Urodził się on 3 października 1898 roku i zmarł 27 grudnia 1898 roku. Pochowano go 29 grudnia 1898 roku na cmentarzu w Buku, za pozwoleniem policji by pochować go w ciągu 72 godzin bez podania przyczyny zgonu.

Poszukiwacze natrafili także na nagrobek szewca Otto Wilhelma Franza Seegera (ur. 6 marca 1897 roku w Buku, zm. 20 listopada 1918 roku w Buku). Był on prawdopodobnie synem robotnika Friedricha Rudolfa Seegera (ur. 17 kwietnia 1856 roku w Łęgach) oraz Auguste Berthy Marthy z d. Kastner (ur. w marcu 1874 roku).

Wśród innych nagrobków udało się odnaleźć głowice: Hugo Speisera i Emmy Speiser z d. Bethke (1858-1931), płyty: Ferdinanda Schmiege (1897-1898), Alwine Mathilde Berthy Westphal (ur. 29 maja 1895 roku w Łęgach, zm. 24 sierpnia 1895 roku w Łęgach). Była córką kmiecia Christiana Wilhelma Friedricha Westphala i Mathilde Wilhelmine z d. Zietz z Rzędzin.

Z fragmentów rozbitych płyt dzięki Christiane Karweik udało się ustalić Adolfa Bettkera (ur. 16 września 1911 roku w Kurland, zmarł 28 sierpnia 1927 roku w folwarku w Buku z powodu gruźlicy). Kolejna płyta należała do Charlotte Dorothee Augustine Berg z d. Emiling (ur. 29 stycznia 1849 roku w Plöwen, zm. 22 stycznia 1902 roku w Buku z powodu raka szyjki macicy (Mutterkrebs). Kolejna płyta, poskładana z kawałków, należała do mistrza rzeźniczego z Buku - Hermann Dubke (ur. 5 lipca 1857 roku w Dobrej, zm. 11 grudnia 1906 roku w Buku).

- Kolejne płyty wciąż są składane, teraz czas na kwerendę archiwalną- spróbujemy ustalić do kogo należały i wyciągać jak najwięcej danych, prace prawdopodobnie będziemy kontynuować 11 marca. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i Gminy Dobra, odnalezione nagrobki pozostały w miejscu odnalezienia - dodaje Marek Łuczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński