Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik w Szczecinie. Będzie poświęcony ofiarom Grudnia 1970 roku [WIZUALIZACJE]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Będzie nowy pomnik w Szczecinie poświęcony ofiarom Grudnia '70 [WIZUALIZACJE]
Będzie nowy pomnik w Szczecinie poświęcony ofiarom Grudnia '70 [WIZUALIZACJE] IPN Szczecin
Do maja przyszłego roku ma być gotowy monument, który zastąpi dotychczasowy Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego na Cmentarzu Centralnym, w sąsiedztwie grobów większości Ofiar Grudnia 1970 roku. Lada dzień wykonawca prac przejmie plac budowy.

Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego, zwany również Krzyżem Grudnia ’70, który postawiono siłami społecznymi w 1999 roku, zostanie rozebrany.

- W tym roku ostatni raz spotykamy się przy Pomniku Męczeństwa Narodu Polskiego. Właśnie podpisana została umowa dotycząca budowy Pomnika Ofiar Grudnia roku 1970 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie - informuje dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. - Trochę trwało przygotowanie całej dokumentacji, ale jesteśmy już po przetargu i podpisanej umowie oraz mamy przekazanie lada moment placu budowy.

Autorem koncepcji jest architekt Piotr Kudelski, który ma na swoim koncie pomnik "Chwała Lotnikom Polskim", wzniesiony na warszawskich Powązkach. Zgodnie z projektem przebudowana zostanie cała aleja, w której pochowano ofiary tragicznych wydarzeń.

- Głównym elementem upamiętniającym jest sześcian. W środku planujemy otwartą przestrzeń z płytami zawierającymi nazwiska osób, które zginęły na ulicach Szczecina. Elementem wchodzącym w skład tego upamiętnienia jest również stalowy krzyż o wysokości 5,5 metra. U jego podnóża znajduje się róża wiatrów, nawiązująca do morskości Szczecina jako miasta portowego i stoczniowego - wyjaśnia Paweł Skubisz.

Sześcian ma odwoływać się do ideału piękna, szlachetności, a także być symbolem m.in. wolności. W efekcie planowanych działań powstanie pomnik o niebanalnej formie i bogatym przesłaniu ideowym, który pozwoli na godne upamiętnienie ofiar, a zarazem przyczyni się do uporządkowania alei cmentarnej oraz utworzenia przestrzeni dla rocznicowych uroczystości patriotycznych.

Za realizację upamiętnienia odpowiada Instytutu Pamięci Narodowej w porozumieniu i we współpracy ze Stowarzyszeniem Społecznym „Grudzień 70 – Styczeń 71”. Koszt budowy pomnika ponosi IPN.

Przypomnijmy, że pierwotnie pomnik miał być gotowy na obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń. Jesienią ubiegłego roku Rada Miasta Szczecin zgodziła się na jego budowę. Żaden radny nie był przeciwny, dwóch wstrzymało się od głosu.

ZOBACZ TEŻ:

Wyjątkowe i zabytkowe nagrobki oraz pomniki z Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Obejrzyjcie je w galerii. Przy niektórych podajemy opis lokalizacji

Wyjątkowe nagrobki i pomniki na Cmentarzu Centralnym w Szcze...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński