Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajne sesje o przyszłości terenów postoczniowych

Marek Rudnicki
Towarzystwo Finansowe Silesia zorganizowało spotkanie na którym przedstawiono wizję terenów postoczniowych.
Towarzystwo Finansowe Silesia zorganizowało spotkanie na którym przedstawiono wizję terenów postoczniowych. Archiwum
SLD chce zorganizować połączone spotkania rad miasta i województwa poświęcone przyszłości terenów postoczniowych.

Chodzi o spotkanie, na które nie poproszono radnych miejskich i wojewódzkich. Zorganizowało je Towarzystwo Finansowe Silesia, które rozporządza terenami postoczniowymi. Przedstawiono na nim drugą już wizję przyszłości tych terenów. Tym razem koncepcję opracowała firma konsultingowa Bain & Company, która dopiero w połowie ubiegłego roku otworzyła swoje biuro w Warszawie.

- Pół roku i już wielkie zlecenie państwowe, to nieco dziwne i niepokojące - komentuje ten fakt Albin Majkowski, rzecznik SLD. - Szczególnie w kontekście poprzednich doświadczeń szczecińskich.

Natomiast szef SLD w Szczecinie, Dawid Krystek przypomniał, że już raz Silesia przedstawiła koncepcję zagospodarowania (za którą zapłacono 900 tys. zł), która w praktyce okazała się przysłowiowymi "szklanymi domami".

Dariusz Wieczorek, szef klubu SLD w sejmiku województwa poinformował, że będzie się kontaktował z przewodniczącymi wszystkich klubów w sejmiku (to samo uczyni Krystek w radzie Szczecina), aby zorganizować jeszcze przed 27 stycznia nadzwyczajną, połączoną sesję obu samorządów.

- Chcemy zaprosić tak przedstawicieli Silesii, jak i parlamentarzystów, przedstawicieli ministra skarbu, radnych i biznesu, aby porozmawiać nad przyszłości terenów i wypracować realną koncepcję ich zagospodarowania.

Dodaje też:

- Samorząd musi wziąć sprawy w swoje ręce ponad podziałami politycznymi i uwierzyć, że chcieć, to móc - mówi. - Tam, gdzie samorządowcy w kraju przejęli tereny, właśnie ponad podziałami, tam toczy się życie gospodarcze.

Ze zwołaniem nadzwyczajnych sesji nie powinno być kłopotu. Zgodnie ze statutami wystarczy do tego wniosek siedmiu radnych.

Na spotkaniu Silesii był obecny marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. Nie mogąc koncepcji znaleźć na stronach spółki Bain &Company, ani też Towarzystwa Finansowego Silesia, spytaliśmy go o ocenę przygotowanych materiałów.

- Spotkanie miało charakter roboczy, więc nie oczekiwałem po nim wielkiego przełomu - mówi marszałek. - Tym niemniej uważam, że pojawiło się kilka pozytywnych sygnałów. Zarząd TF Silesia przyjął do wiadomości, że teren powinien zostać miejscem o charakterze przemysłowym, aktywnym gospodarczo. To naprawdę duży plus. Dostrzeżono też potencjał i wartość podmiotów, które już teraz funkcjonują na terenach postoczniowych. Prezes Towarzystwa jest skłonny do dialogu, gdyby okazało się, że firmy byłyby w stanie zagospodarować większą przestrzeń, niż obecnie. To dzisiaj otwarta kwestia. Problemem nadal pozostaje brak jednego dużego inwestora, który byłby w stanie kompleksowo rozwiązać kwestię zagospodarowania tych terenów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński