MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na ferie zimowe

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W trakcie ferii w 2024 roku uczestnicy będą podróżować w czasie i w przestrzeni. Przygodę zaczną w Ratuszu Staromiejskim na wystawie: "Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej".
W trakcie ferii w 2024 roku uczestnicy będą podróżować w czasie i w przestrzeni. Przygodę zaczną w Ratuszu Staromiejskim na wystawie: "Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej". mat. prasowe
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza między 16 a 19 stycznia na Ferie w Muzeum. Będzie to cykl warsztatów plastycznych towarzyszących czterem wystawom czasowym, skierowany jest do dzieci w wieku 7–10 lat.

W trakcie ferii w 2024 roku uczestnicy będą podróżować w czasie i w przestrzeni. Przygodę zaczną w Ratuszu Staromiejskim na wystawie: "Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej". Podczas warsztatów wezmą pod lupę małe dzieła sztuki – pieniądze używane sto lat temu na Pomorzu. Dzieci będą mogły podziwiać motywy zdobiące dawne monety, banknoty i bony. Przy okazji również sprawdzą, czy ówczesne pobory taty mieściły się w portfelu, porównają dzisiejsze ceny chleba z tymi z 1923 roku, dowiedzą się, czym był pieniądz zastępczy, wreszcie postarają się wyśledzić szalejącą w dawnym Szczecinie oraz na Pomorzu tajemniczą i groźną hiperinflację. W części plastycznej uczestnicy stworzą własny, barwny projekt pieniądza zastępczego.

W drugim dniu przeniosą się do kolorowego i pełnego inspiracji świata sztuki. Obejrzą wystawę: "Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie", pełną przepięknych krajobrazów, namalowanych o różnych porach dnia i roku. Porozmawiają o wyjazdach nad Bałtyk dawnej i dziś. Pod lupą obejrzą barwy na płótnie, namalowaną przyrodę, porozmawiają o perspektywie, kompozycji, o tym, czym jest impast, oraz jakich nietypowych narzędziach, których używają artyści malarze. Wykonają własną, nietypową pocztówkę w rozmiarze XXL, wykorzystując między innymi: farby, folię, flamastry, kolorowy papier.

W trzecim dniu warsztatów udadzą się na wystawę: "Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie". Poznają tam bogatą ofertę produktów sprzedawanych na dawnych wiejskich jarmarkach. Uczestnicy zajęć dowiedzą się m.in.: jak powstawało masło, do czego służyły przęślice, jak wyglądały drewniane maglownice, u kogo zamawiano beczki do kiszenia kapusty, kto wytwarzał koła, czym były dzieże i niecki, kto nosił zgrzebne portki i kiecki. W ramach zajęć plastycznych wykonamy zabawki, których nie mogło zabraknąć na dawnych jarmarkach. Wykorzystując motywy, jakimi ozdabiano meble prezentowane na wystawie, stworzymy nietuzinkowe pudełka na drobiazgi.

W ramach ostatniego dnia ferii poznają ciekawostki związane z historią teatru od czasów najdawniejszych, związanych z antykiem i średniowieczem, aż do czasów współczesnych, które poznamy na wystawie "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki". Zobaczą, jak zmieniał się teatr, aktorzy, kostiumy, scena i jakie możliwości dają nam obecnie. W trakcie zajęć zastanowią się wspólnie, w jaki sposób dzięki teatrowi można wyrazić siebie oraz swoje emocje i pod tym kątem przygotują pracę plastyczną.

Zajęcia odbywać się będą między godziną 11.00 a 13.00.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński