MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z wizytą w jednej z najbardziej znanych pracowni artystycznych ze Szczecina

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
To magiczna pracownia i jedna z najbardziej znanych w Szczecinie. Niski budynek na Pomorzanach jest królestwem Stanisława Biżka, jednego z najpopularniejszych rzeźbiarzy w Szczecinie (i nie tylko). Wizyta w tej pracowni to trochę powrót do przeszłości, bo możemy tu znaleźć medale i statuetki upamiętniające najważniejsze w Szczecina wydarzenia, rocznice, jubileusze szkół, zakładów pracy czy instytucji.

Stanisław Biżek to absolwent krakowskiej ASP z 1964 roku, uczeń profesora Jacka Pugeta. Od tego też roku związany zawodowo i prywatnie ze Szczecinem. Jest laureatem nagrody artystycznej Miasta Szczecin jako artysta rzeźbiarz z kilkudziesięcioletnim dorobkiem. Jako student często odlewał rzeźby starszym kolegom, ponieważ wcześniej uczył się w lubelskiej szkole technik sztukatorskich i bardzo dobrze znał wszelkie technologie.

Do swoich rzeźb wybiera najbardziej trwałe materiały - brąz, marmur, granit. Swoje prace wykonuje również w drewnie. Bohaterem jego prac jest człowiek zmagający się z przeciwnościami losu, człowiek wojujący często samotnie, lecz wytrwale. Jest autorem pomników, z których większość zrealizował na Pomorzu Zachodnim.

- Przyjechałem do Szczecina 60 lat temu i tu zostałem. Muszę powiedzieć, że władze Szczecina były mi bardzo przychylne i pozwoliły mi wybudować pracownię, w której działam do dziś - mówi Stanisław Biżek. - Kiedyś w szczecińskiej kulturze wiele się działo, były imprezy w klubie 13 Muz, było ciekawe środowisko. Organizowaliśmy bale plastyków, architektów, innych grup artystycznych. Przyjeżdżali do nas z całej Polski. Bardzo liczyłem, że Akademia Sztuki rozrusza znowu to środowisko, że na pl. Orła będą przesiadywać artyści. Chciałbym, żeby to życie artystyczne ożyło, żeby było widać studentów i absolwentów.

Artysta uwielbia zmaganie z twardą materią i jej pokonanie. Zachwyca go brąz, zarówno kolorem, jak i możliwościami, jakie daje twórcy. Stanisław Biżek nie traci nadziei, że sztuka jest ważną częścią naszego życia.

Cykl / Otwarte Pracownie Artystyczne – Szczecin

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński