Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mozaika z dawnej siedziby Dany. Co się z nią stało? Radny Jaskulski: "Zamiast niszczeć, mogłyby zdobić naszą przestrzeń publiczną"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
A może słynne mozaiki zdobiące niegdyś Państwowe Zakłady Konfekcyjne "Dana" ponownie wykorzystać i umieścić np. na powstającym w Szczecinie Aquaparku? Jest taki pomysł. O to, czy da się go zrealizować pyta w swojej interpelacji do prezydenta miasta radny Patryk Jaskulski.

Starsi mieszkańcy Szczecina doskonale pamiętają monumentalną mozaikę zdobiącą budynek szczecińskich zakładów "Dana" - wykonał je w 1978 r. Tadeusz Eysymont, uznany szczeciński malarz. Dzieło sztuki było na tyle charakterystyczne, że wpisało się w krajobraz miasta. Jednak po upadku przedsiębiorstwa, w 2008 r. zostało zdemontowane.

- Pamiętam jak je ostrożnie zdejmowano i przekazywano synowi twórcy, Jarosławowi Eysymontowi (również znanemu malarzowi -przyp. lw) do konserwacji w jego pracowni - mówi radny Jaskulski. - Potem przeniesiono je do Muzeum Narodowego. Niestety mozaiki trafiły do magazynów i do dnia dzisiejszego nie są nigdzie prezentowane, a szkoda. Zamiast niszczeć, mogłyby zdobić naszą przestrzeń publiczną. Jest jeszcze w Szczecinie dużo odpowiedniego dla nich miejsca.

ZOBACZ TEŻ:

Mozaika Czytelnia, garaż na ul. Mazowieckiej. Projekt Ada Krawczak. Zobacz w galerii pozostałe 5 prac, które wypatrzysz na budynkach w Szczecinie!

Kolejna wyjątkowa mozaika powstała w wyjątkowym miejscu Szcz...

Jednak zdaniem Sabiny Wacławczyk, szczecińskiej artystki sztuk plastycznych i teatralnych, właśnie znalezienie odpowiedniej ściany dla dzieła Tadeusza Eysymonta jest najważniejszą przyczyną, dla której mozaika wciąż nie wraca do miasta.

- Instytucje prowadzące ostatnio inwestycje w Szczecinie niestety odmawiały przyjęcia reliefów - zauważa.

Sabina Wacławczyk, która znana jest m.in. z projektu "Mozaiki szczecińskie" tłumaczy, że tak naprawdę "Danę" zdobił niegdyś kolaż reliefów i mozaik, które tworzyły tło. Mozaiki, niestety zostały zniszczone. Przetrwały jedynie reliefy, które do dzisiaj przechowywane są w magazynach muzeum. Pozostała jednak kwestia znalezienia dla nich miejsca.

Swoją interpelacją radny chce przypomnieć władzom, że reliefy wciąż są. I można je wykorzystać. Gdzie? Jedną z większych prowadzonych obecnie inwestycji w mieście jest budowa szczecińskiego Aquaparku.

- Kubatura powierzchni jest tam odpowiednia do rozmiarów reliefów Tadeusza Eysymonta - twierdzi Patryk Jaskulski. - Trzeba by tylko wybrać konkretne miejsce. Moim zdaniem mogłyby zdobić łącznik miedzy budynkami lub stać się ciekawym uatrakcyjnieniem wnętrz budynku.

Radny zastrzega, że nie przesądza tematu - wskazane przez niego miejsca są tylko propozycjami. Dlatego pyta władze miasta, czy mają już jakiś pomysł na wkomponowanie zabytkowych prac w przestrzeń publiczną Szczecina? I czy istnieje możliwość ich wykorzystania, na przykład w Aquaparku?

- Czekam na odpowiedź - przyznaje. - Zależy mi na tym, by je wydobyć z magazynów. I uratować, tak jak mozaiki Sławomira Lewińskiego zdobiące do niedawna Szczeciński Dom Sportu, który został uszkodzony po zawaleniu się fragmentu ściany starej części SDS.

Mozaiki w Szczecińskim Domu Sportu zostaną zachowane. Przetr...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński