MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto nie dofinansowało ważnej imprezy jazzowej w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Idea szczecińskich jamów zrodziła się w czasie lockdownu
Idea szczecińskich jamów zrodziła się w czasie lockdownu Mat. prasowe
Fundacja Generator Sztuki nie otrzymała samorządowego wsparcia na organizację „Jazz Jam”. Takich organizacji jest więcej. Domagają się zmiany polityki kulturalnej w mieście.

- Miasto Szczecin odmówiło naszej fundacji finansowania cyklu „Jazz Jam”, który organizujemy od 3 lat. W ramach Otwartego Konkursu Ofert oceniono nasz wniosek pozytywnie, zarówno formalnie, jak i merytorycznie, i postanowiono nie przyznać środków - mówi Michał Starkiewicz z Fundacji Generator Sztuki. - Budżety na organizacje są na poziomie sprzed lat i wciąż słyszymy, że nie ma pieniędzy, że jest ciężko. Tymczasem obserwujemy finansowanie prywatnych inicjatyw jak „Męskie Granie”, „Fryderyki”.

Wniosek Generatora Sztuki otrzymał pozytywną ocenę formalną oraz merytoryczną w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Przygotowanie i realizacja imprez, wydarzeń, przedsięwzięć i działań w zakresie kultury w Szczecinie w 2024 roku”. Fundacja wnioskowała o 29 650 zł dotacji, której nie otrzymała. W podobnej sytuacji znalazło się kilkanaście innych organizacji pozarządowych.

- Cykl koncertowy buduje się długo i trudno ale bardzo łatwo jest go zniszczyć. Nie mamy już własnych środków by finansować kolejne jamy ale nie możemy pozwolić, żeby miasto swoją krótkowzroczną i patologiczną polityką kulturalną (a może jej brakiem) zniszczyło szczecińskie Jam Session, które stały się kolebką sceny jazzowej w Szczecinie i na trwałe wpisały się w kalendarz artystyczny miasta. Miasto niszczy kulturę niezależną i nie zależy mu by powstawały tu oddolne artystyczne inicjatywy - komentuje Michał Starkiewicz.

Idea szczecińskich jamów zrodziła się w czasie lockdownu. Muzycy spotkali się kilka razy, by wspólnie muzykować bez udziału publiczności. Pierwsze jam session w publicznością odbyło się 21 maja 2021, gdy tylko zniesiono obostrzenia. Zagrano ponad 60 koncertów od maja 2021, ponad 200 muzyków wzięło udział w koncertach, na każdym z koncertów pojawia się ponad 200 słuchaczy - co łącznie daje ponad 12 000 słuchaczy.

- Wszystkie pieniądze jakie otrzymuje na finansowanie jamów, zostają w Szczecinie jako wynagrodzenia dla lokalnych muzyków. Wszystko to przy budżecie będącym promilem budżetu Szczecin Jazz a imprezy są darmowe i przyciągają dziesiątki słuchaczy - dodaje Michał Starkiewicz.

Urząd Miasta wyjaśnia, w jaki sposób ocenia się wnioski składane w Otwartym Konkursie Ofert.

- Wiele wniosków, które zostały złożone przez szczecińskie organizacje pozarządowe, musiało zostać odrzuconych ze względów formalnych. Dokumenty złożone przez wnioskodawców zawierały między innymi nieprawidłowo wypełnione rubryki dotyczące informacji o sposobie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie planowanego do realizacji zadania publicznego. By uniknąć w przyszłości tego typu pomyłek, miasto zorganizuje szkolenie dot. ww. kwestii oraz prawidłowego wypełniania dokumentów - wyjaśnia Marta Kufel z Urzędu Miasta.

Jednak to nie jest przypadek Fundacji Generator Sztuki, ponieważ jej wniosek ma pozytywną ocenę formalną.

- Nadal mamy nadzieję organizować cykl i poszukujemy wsparcia także medialnego, gdyż nastał czas, by zacząć rozmawiać na poważnie o szczecińskiej kulturze i o tym, jak miasto stara się ją zniszczyć promując wybrane jednostki i artystyczną miernotę - mówi Michał Starkiewicz.

Urzędnicy zapewniają, że środki, które nie zostały wykorzystane w tym konkursie, pozostaną w sferze kultury. Otwarty Konkurs Ofert, o którym mowa, to dopiero pierwsza tegoroczna odsłona tego typu wsparcia dla szczecińskich organizacji pozarządowych. W tym roku ogłoszone zostanie jeszcze jedno postępowanie, w którym organizacje również będą mogły ubiegać się o przyznanie środków na organizację wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński