Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszmar z ul. Kolumba. Jak długo jeszcze i o ile drożej?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pierwotny termin zakończenia inwestycji rozpoczętej pod koniec 2021 roku minął 6 listopada 2023 roku
Pierwotny termin zakończenia inwestycji rozpoczętej pod koniec 2021 roku minął 6 listopada 2023 roku Andrzej Szkocki
„Niespodzianki”, na które budowlańcy co rusz natykają się w ziemi, to główny powód opóźnienia modernizacji ulic na Pomorzanach. Władze miasta zastanawiają się, czy zgodzić się na przedłużenie prac o dwa lata i spodziewają się wyższego rachunku za nie.

Pierwotny termin zakończenia inwestycji rozpoczętej pod koniec 2021 roku minął 6 listopada 2023 roku. Firma ZUE, wykonawca prac, złożyła wniosek o wydłużenie terminu przebudowy ulicy Kolumba, alei Powstańców Wielkopolskich i wybudowania nowej pętli Pomorzany do drugiej połowy 2025 roku. Kontrakt na realizację zadania jest warty 262 miliony złotych. Przy tak poważnym opóźnieniu inwestycji pojawiły się obawy o ryzyko utraty dofinansowania z Unii Europejskiej. Miasto na modernizację powinno otrzymać blisko 175 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko. To wsparcie należy rozliczyć do końca 2023 roku.

- Unijna dotacja, w tym część wydatków na ulicę Kolumba, będzie w pełni wykorzystana w starej perspektywie do 2023 roku, ani złotówka nie jest zagrożona. Natomiast prace realizowane od 2024 roku będą finansowane z nowej perspektywy - zapewnia Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Jaki jest powód opóźnienia inwestycji?

- To głównie kolizje podziemne wynikające z rozbieżności pomiędzy dokumentacją projektową a tym, co zastajemy pod ziemią. Zaznaczyć należy, że ulica Kolumba nie była kompleksowo remontowana od czasu zakończenia II wojny światowej. Podczas robót budowlanych niemal na każdym fragmencie ulicy natrafialiśmy na rozbieżności, jak również na niezidentyfikowane kolizje podziemne - twierdzi Marcin Wiśniewski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. infrastruktury tramwajowej ZUE SA. - Każdą taką sytuację musimy analizować indywidualnie. Kolizję należy odkopać, zinwentaryzować, opisać. Następnie projektanci taką kolizję rozwiązują. Skutkuje to także koniecznością zawarcia aneksu do umowy i zamówieniem odpowiednich materiałów. Takich sytuacji na kontrakcie było bardzo dużo, stąd przedłużenie się prac.

Według informacji „Głosu” władze Szczecina nie wyraziły jeszcze zgody na przedłużenie terminu realizacji prac o blisko dwa lata. Nie wiadomo, o ile wzrosną koszty przebudowy.

- Żadne decyzje dotyczące terminów nie zapadły. Mamy wniosek wykonawcy, który jest analizowany. Nie ma natomiast wniosku o wzrost kosztów, ale zapewne się pojawi - wyjaśnia Michał Przepiera.

Wiemy, dlaczego wykonawca podał tak późny termin zakończenia prac.

- Druga połowa 2025 roku wynika z prostej matematyki. Na przebudowę al. Powstańców Wielkopolskich potrzeba co najmniej roku. Wynika to, chociażby z etapowania robót tak, żeby nie zamknąć naraz całej ulicy. A ulicę Kolumba planujemy oddać do ruchu tramwajowego pod koniec trzeciego kwartału przyszłego roku. Część prac będzie się zazębiała na obu ulicach, ale będą one tak skoordynowane, żeby zawsze była możliwość obsługi mieszkańców zamieszkujących ten rejon miasta - wyjaśnia Marcin Wiśniewski.

Czy wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na alei Powstańców Wielkopolskich?

- Na plac budowy na al. Powstańców Wielkopolskich planujemy wejść w kwietniu przyszłego roku i na początek tylko na niewielki zakres. Większe zamknięcia planowane są pomiędzy majem a czerwcem przyszłego roku - zdradza szczegóły Marcin Wiśniewski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński