MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne Trzecie Drogi, znikający kandydaci. Sporo chętnych do rady miasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Chce wygrać wybory po raz piąty. Ma poparcie KO i Polski 2050.Zbigniew Bogucki, były wojewoda, obecnie poseł. Przekonuje, że ma szansę wygrać z P. Krzystkiem. Bogdan Jaroszewicz był kiedyś zastępcą prezydenta u P. Krzystka. Odpowiadał za sprawy gospodarcze.
Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Chce wygrać wybory po raz piąty. Ma poparcie KO i Polski 2050.Zbigniew Bogucki, były wojewoda, obecnie poseł. Przekonuje, że ma szansę wygrać z P. Krzystkiem. Bogdan Jaroszewicz był kiedyś zastępcą prezydenta u P. Krzystka. Odpowiadał za sprawy gospodarcze. Andrzej Szkocki
Casting na radnych, nazwy komitetów podobne do siebie, rezygnujący ze startu kandydaci na prezydenta - sporo się dzieje na miesiąc przed wyborami samorządowymi. Około 300 osób powalczy o 31 mandatów do rady miasta Szczecina. Szykują się ciekawe pojedynki.

4 marca minął termin zgłaszania kandydatów na radnych. W Szczecinie o 31 mandatów powalczy osiem komitetów: Koalicja Obywatelska, Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka, Lewica, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Szczecin Cała Naprzód, Trzecia Droga Szczecin 2050, Porozumienie Służy Ludziom - Trzecia Droga.

Dwa ostatnie komitety postanowiły skorzystać z pomysłu PSL i Polski 2050, który sprawdził się w wyborach parlamentarnych i dał Trzeciej Drodze kilkadziesiąt mandatów poselskich i udział we władzy.

Porozumienie Służy Ludziom - Trzecia Droga to ogólnopolski komitet, z którego list startują w Szczecinie kandydaci PSL (Polska 2050 poparła Piotra Krzystka i startuje z jego list).

Natomiast komitet Trzecia Droga Szczecin 2050 założyły osoby związane w przeszłości z partiami rolniczymi. Jego pełnomocnikiem jest Andrzej Marek Musialik, który niegdyś startował na radnego z list Samoobrony.

Szczecin Cała Naprzód to komitet związany ze społecznikami na czele z Arkadiuszem Lisińskim, osiedlowcem z północnych dzielnic. Kandydatów na radnych szukali podczas... castingu.

- Chcesz być radnym? Zgłoś się. Tworzymy listy kandydatów komitetu wyborczego. Bez legitymacji i bez nominacji. Podstawowe wymagania: ukończone 18 lat, zamieszkiwanie w Szczecinie, aktualnie czysta kartoteka, wyrażenie zgody na kandydowanie. Mile widziane: jakaś szczecińska zajawka, umiejętność czytania i pisania oraz rozległe znajomości z wyborcami - zachęcali kandydatów na kandydatów.

Ostatecznie zarejestrowali listy w trzech z pięciu okręgów.

Sporo emocji wywołują też przygotowania do wyborów prezydenta Szczecina. Termin na zgłaszanie kandydatów mija za tydzień, ale wszystko wskazuje na to, że wystartują tylko trzy osoby: Piotr Krzystek (Koalicja Samorządowa), Zbigniew Bogucki (PiS), Bogdan Jaroszewicz (Lewica). Kandydaci PSL i Konfederacji wycofali się praktycznie w ostatniej chwili. Jak twierdzą, z przyczyn osobistych.

W okręgu pierwszym (prawobrzeże) znany radny Koalicji Samorządowej, Władysław Dzikowski startuje z trzeciego miejsca. Pierwsze dostał jego klubowy kolega, Mariusz Bagiński. Rozdziela ich Agnieszka Malinowska-Wasiluk z Polski 2050 (koalicjant KS). Na powrót do rady miasta po latach przerwy liczy Henryk Jerzyk. Startuje z 4 miejsca.

Podobna sytuacja jest w Koalicji Obywatelskiej. Z trzeciego miejsca startuje radny wojewódzki, Wojciech Dorżynkiewicz. Przed nim jest jeszcze Maria Schneider, działaczka na rzecz praw kobiet i radny Marcin Biskupski. W PiS „jedynką” jest obecny radny Krzysztof Romianowski. Ochotę na powrót do rady ma Marcin Matias (4). Jeszcze ciekawiej zapowiada się rywalizacja w okręgu nr 2 (Pomorzany, Turzyn, Śródmieście). Listę KS otwiera radny Marek Kolbowicz. Tuż za nim jest Dominika Jackowski, która w mijającej kadencji reprezentowała klub KO. Ma więc co udowadniać. Z „trójki” startuje jeden z najbliższych współpracowników prezydenta, Michał Wilkocki. W PiS na mandat ma ochotę Julia Szałabawka, córka posła Artura Szałabawki. Nieznana szerzej kandydatka, startuje z wysokiego, drugiego miejsca. Tuż za nią jest radny Robert Stankiewicz, znany z niekonwencjonalnych happeningów.

W okręgu 3 (Stare Miasto) z listy KS startuje były dziennikarz i przewodnik turystyczny Michał Rembas. Listę zamyka Dorota Kowalewska, menadżer al. Wojska Polskiego. Również z ostatniego miejsca, ale na liście KO, o mandat stara się najmłodszy kandydat, 18-letni Jakub Salomon.

Coś do udowodnienia ma Marcin Pawlicki, radny PiS, odwołany niedawno z zarządu spółki Enea. Stało się o nim głośno, gdy ujawniono jego wysokie zarobki w państwowym koncernie. Pawlicki startuje z pierwszego miejsca i nie powinien mieść problemów ze zdobyciem mandatu, ale ciekawe, ile głosów otrzyma. Do udowodnienia ma coś też Marek Duklanowski z PiS, który chce wrócić do rady po kilkuletniej przygodzie na dyrektorskim stanowisku w Wodach Polskich. Startuje z drugiego miejsca w okręgu nr 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński