MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niespodzianki po dogrywce wyborów samorządowych w zachodniopomorskiem

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W II turze w Zachodniopomorskiem frekwencja wyniosła 43,21 procent
W II turze w Zachodniopomorskiem frekwencja wyniosła 43,21 procent archiwum gs24.pl
Nie tylko w Policach doszło do niespodzianek po drugiej turze wyborów samorządowych. Władza zmieni się też m.in. w Goleniowie, Mieszkowicach, Barlinku, Trzebiatowie.

W niedzielnej dogrywce mieszkańcy regionu wybierali gospodarzy 39 zachodniopomorskich gmin, w tym 23 burmistrzów miast. W większości na reelekcję mieli nadzieję dotychczasowi włodarze lub ich zastępcy, ale nie wszędzie wyborcy zagłosowali po ich myśli. Większość kandydatów startowało z własnych komitetów. Niektórzy byli popierani przez partie polityczne.

W Goleniowie wybory przegrał Tomasz Banach, dotychczasowy zastępca burmistrza. Zastąpi go Krzysztof Sypień, który zdobył 55,23 proc. poparcia wyborców.

Po czternastu latach z fotelem burmistrza Mieszkowic żegna się Andrzej Salwa. Pokonał go Krzysztof Tkacz popierany przez OK Samorząd. Zagłosowało na niego 57,48 proc. procent uprawnionych.

W Trzebiatowie burmistrzem zostanie Marzena Domaradzka, pokonała dotychczasowo zastępcę burmistrza Grzegorza Olejniczaka. Domaradzka, była dziennikarka i zastępca burmistrza Gryfic, zdobyła 58,87 proc. poparcia.
Nowego burmistrza ma Barlinek. Bernarda Lewandowska (58,42 proc.) pokonała Marcina Krzyżanowskiego. Lewandowska zastąpi Dariusza Zielińskiego, który odpadł w pierwszej turze.

Burmistrzem Dębna został Wojciech Czepułkowski (53,70 proc.). Pokonał dotychczasowego burmistrza Grzegorza Kulbickiego.

W Choszcznie rządy objął Artur Raczyński (55,90 proc.), który pokonał Łukasz Młynarczyka. Miastem od 2006 rządził Robert Adamczyk, który nie ubiegał się o reelekcję.

Po 30 latach zmiana władzy w Gryficach. Burmistrzem będzie Tomasz Aniuksztys. Dostał aż 79,61 proc. poparcia. Pokonał Agnieszkę Mackojć. Dotychczasowy burmistrz, Andrzej Szczygieł odpadł w I turze wyborów.

Gryfinem nadal będzie rządził Mieczysław Sawaryn (51,46 proc.), który pokonał Magdalenę Pieczyńską.

W Chojnie drugą kadencję będzie rządziła obecna burmistrz Barbara Rawecka. Uzyskała 55,5o procent poparcia.

Płotami będzie rządził Szymon Klimko (52,89 proc.). Pokonał Marcina Makowieckiego

Trzecia kadencja w Pyrzycach dla burmistrz Marzeny Podzińskiej popieranej przez Koalicję Obywatelską. Dostała 59,21 procent poparcia i pokonała Justynę Łyjek.

Magdalena Zagrodzka, startująca z własnego komitetu wyborczego, została nowym wójtem gminy Dobra. Nie udało się w wyborach w 2018 roku, ale udało się w 2024 roku. Zdobyła 64,52 procent poparcia. Wygrała z Joanną Napiwodzką, wicestarostą polickim.

- Przede mną i przed nową radą gminy nadchodzi czas intensywnej pracy. Chcę aby nasza gmina była wzorem dla innych na rozwój i zadowolenie mieszkańców. Zrobię wszystko aby tak się stało. Ze mną jest fantastyczny zespół ludzi, którzy mi w tym będą pomagali. W pierwszej kolejności musimy pochylić się nas audytem gminy, posprawdzać umowy i działania w ostatnim czasie - mówi w rozmowie z „Głosem” Magdalena Zagrodzka. Może liczyć na 11 mandatów w 21-osobowej radzie.

Na stanowisku wójta Przelewic pozostanie Mieczysław Mularczyk, który rządzi gminą od 2014 roku (57, 64proc. ). Rady nie dał mu Krzysztof Soska, były zastępca prezydenta Szczecina do spraw oświaty i sportu.

W II turze w Zachodniopomorskiem frekwencja wyniosła 43,21 proc., dwa tygodnie wcześniej 49,31. W całym kraju 44,06 proc.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński