Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie atrakcje czekają biegaczy na trasie szczecińskiego maratonu

Bogna [email protected]
Cały czas trwają przygotowania do pierwszego maratonu w Szczecinie. W tej chwili zarejestrowanych jest około tysiąc biegaczy
Cały czas trwają przygotowania do pierwszego maratonu w Szczecinie. W tej chwili zarejestrowanych jest około tysiąc biegaczy
Wbiegnij do historii Szczecina - pod takim hasłem organizatorzy przygotowali trasę biegu. Wkrótce oficjalnie przyznany zostanie atest trasy szczecińskiego biegu.

- W miniony weekend zrobiliśmy atest trasy - mówi Robert Szych dyrektor 1 PZU Maratonu Szczecińskiego. - Za tydzień, dwa powinniśmy mieć potwierdzenie i akceptację.

Jak wygląda trasa?

Trasa maratonu biegnie po obu stronach Odry - start i meta przy hali Azoty Arena.

Po starcie okrążamy halę i wbiegamy w al. Wojska Polskiego, potem ul. Zaleskiego i Wyspiańskiego wzdłuż parku Kasprowicza, krótki odcinek ul. Piotra Skargi, Jasne Błonia podziwiamy biegnąc ul. Ogińskiego, przebiegamy pod magistratem, przed nami al. Jana Pawła II, place Grunwaldzki i Lotników, ul. Obrońców Stalingradu i pl. Żołnierza, mijamy nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej i Bramę Królewską, biegniemy w stronę Zamku Książąt Pomorskich, skręcamy w ul. Farną, a stąd w ul. Wyszyńskiego z górującą nad miastem katedrą, mostem Długim przekraczamy Odrę, biegniemy ul. Gdańską wzdłuż trasy nowego Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, wbiegamy na most im. Pionierów Miasta Szczecina, potem ul. Hangarowa i Struga, pokonujemy nowy wiadukt i na ostatnim przed rogatkami Szczecina skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Niedźwiedziej zawracamy - znów ul. Struga, most Pionierów, ul. Gdańska, choć teraz już z drugiej strony, bliżej portu i nabrzeży, wbiegamy w Nabrzeże Weleckie i ul. Jana z Kolna z najpiękniejszymi widokami - z jednej strony rzeka, z drugiej Wały Chrobrego - miniemy zabudowania byłej Stoczni Szczecińskiej, mignie nam wielka stoczniowa suwnica, z ul. Stalmacha skręcamy w ul. Rugiańską i Trasą Północną docieramy do ul. Arkońskiej, która doprowadzi nas znów do al. Wojska Polskiego, skręcamy w stronę Głębokiego, ostatni zakręt w ul. Fr. Jarzyńskiego i prosto pod halę Azoty Arena. META!

Atrakcje trasy

Na początek oczywiście strefa startu (i mety), czyli kompleks widowiskowo-sportowy Azoty Arena przy ul. Szafera. Azoty Arena to w sumie ponad 100 tys. m. kw. terenu - powierzchnie sportowe, wystawiennicze i rozrywkowe. Stąd właśnie 19 września o godz. 9.00 startujemy i tu kończymy maraton.

Wokół hali najwięcej będzie się działo, tu będzie biuro zawodów, odbiór pakietów, expo przed maratonem, strefa ruchu, strefa zdrowia i po biegu party z niespodzianką. Tu również rozegrany będzie towarzyszący maratonowi familijny "Fun Run", w którym będzie mogło wziąć udział nawet tysiąc osób!

Piąty kilometr

Jasne Błonia to jedno z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie, uwielbiane przez mieszkańców, fotografów i turystów. Tu się odpoczywa i tu się biega! Z Jasnych Błoni startuje wiele szczecińskich biegów - przede wszystkim nasze ulubione: Alkala Bieg Kobiet i Bieg Konstytucji 3 Maja.

Szósty kilometr

Szczecin przez wielu zwany jest Paryżem Północy nie dlatego, że "udawał" Paryż w kręconym tu przed laty filmie "Alicja", ale ze względu na charakterystyczny, paryski właśnie układ ulic z gwiaździstymi placami.

Plac Grunwaldzki jest tej gwiaździstości emanacją. Zaprojektowany w XIX w. okazały, z piękną zielenią, dziś głównie pełni rolę tranzytową - krzyżują się tu śródmiejskie drogi piesze, rowerowe i tramwajowe.

Siódmy kilometr

Najpiękniejszy budynek Europy to kolejna atrakcja z trasy maratonu. Będzie go widać na 7 kilometrze, zwolnijcie odrobinę i spójrzcie w lewo. Biały, strzelisty gmach Filharmonii Szczecińskiej to nasza duma - obsypany nagrodami, w tym najbardziej prestiżową Nagrodą Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury, czyli architektonicznym Noblem! Nigdy jeszcze żaden wybudowany w Polsce obiekt nie zdobył takiego wyróżnienia. Na pewno Was urzeknie. A gdybyście jeszcze mogli wysłuchać koncertu… Oprócz filharmonii przed Wami Brama Królewska, niegdyś jedna z bram wjazdowych do miasta i wznosząca się na wzgórzu jasna, wyniosła sylweta renesansowego Zamku Książąt Pomorskich, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów. Tu skręcamy i biegniemy w kierunku Odry, w pogoni za nowymi atrakcjami.

O kolejnych atrakcjach trasy w napiszemy wkrótce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński