MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz wybudować domek na działce ROD? Tych przepisów musisz przestrzegać. Sprawdź, jaka może być działkowa altana

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na działce ROD można postawić domek tylko o określonych rozmiarach.
Na działce ROD można postawić domek tylko o określonych rozmiarach. Katarzyna Laszczak
Domek na działce ROD to jeden z podstawowych obiektów, jakie się na niej buduje. Ale jest sporo ograniczeń. Sprawdź, jaki domek można mieć na działce ROD, ile metrów może mieć altana i jej taras, i czy możliwa jest budowa domku 70 m kw.

Spis treści

Planujesz budowę na działce ROD? O tym pamiętaj

Działka ROD to miejsce, gdzie nie tylko uprawia się różne rośliny, ale także wypoczywa. Trudno to sobie wyobrazić bez wygodnego domku. Od wiosny do jesieni dla wielu działkowców staje się on niemal drugim domem. Pamiętaj jednak, że na działce ROD nie można zamieszkać, prowadzić działalności gospodarczej, ani innej zarobkowej.
Nie jesteś też właścicielem ziemi – rodzinny ogród działkowy wyłącznie się dzierżawi, natomiast do ciebie należą obiekty i urządzenia (oraz nasadzenia), wykonane lub nabyte z twoich środków.

Warto o tym pamiętać, urządzając się na działce i planując na niej budowę. Jest jeszcze jedna rzecz – na działce ROD można zbudować tylko obiekty, które dopuszcza Regulamin Ogrodów Działkowych (i są zgodne z Prawem Budowlanym).

Jaki domek można zbudować na działce ROD?

Na działce ROD można zbudować domek, a właściwie altanę. Jest to wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy (lub inny obiekt spełniający taką funkcję). Musi mieć odpowiednie wymiary:

  • powierzchnia zabudowy nie może być większa niż 35 mkw (liczy się to po obwodzie ścian zewnętrznych), wnętrze będzie więc nieco mniejsze;
  • wysokość to maksymalnie 5 m w przypadku dachu stromego oraz 4 m przy dachu płaskim (mierzy się to od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu).

Dodatkowo altana może mieć taras, werandę lub ganek, ale ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 12 mkw.

Czy na działce ROD można postawić domek 70 mkw?

Nie, takiego domku nie można wybudować na działce ROD. Wykluczają to wytyczne regulaminu dotyczące tego, co i jak można zbudować. Poza tym przepisy Prawa Budowlanego dotyczące budowy domu 70 mkw bez pozwolenia nie obejmują Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Przepisy umożliwiające budowę domu o powierzchni zabudowy do 70 mkw bez uzyskania pozwolenia, niczego nie zmieniają w przypadku ROD, gdyż dotyczą wyłącznie domów mieszkalnych, a zamieszkiwanie na działce w ROD jest niezgodne z prawem – wyjaśnia Lidia Sosnowska na stronie Polskiego Związku Działkowców.

Czy domek na działce ROD można postawić w dowolnym miejscu?

Okazuje się, że altany działkowej nie można umiejscowić dowolnie. Powinna się ona znaleźć w odległości co najmniej 3 m od granicy działki, ale ostateczną decyzję o jej usytuowaniu określa zarząd. Niektóre RODy mają plany zagospodarowania, których również należy przestrzegać.

Formalności przy budowie domku na działce ROD

Jeśli chcesz zbudować domek na działce, musisz:

  • zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy (a także rozbudowy i nadbudowy),
  • załączyć rysunek, na którym będzie powierzchnia zabudowy, wysokość altany oraz jej usytuowanie.

„Samowola” budowlana na działce ROD

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego będzie sprawował nadzór nad tym, czy budowa jest zgodna ze zgłoszeniem i przepisami regulaminu. Jeśli nie jest – może:

  • nakazać wstrzymanie prac,
  • nakazać usunięcie nieprawidłowości lub nawet rozbiórkę – oczywiście na koszt budującego.

Ale konsekwencje mogą być poważniejsze, łącznie z utratą działki:
W przypadku powstania ponadnormatywnej altany zarząd ROD zgłasza tę samowolę budowlaną do organu administracji publicznej, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jeżeli PINB stwierdzi naruszenie Ustawy Prawo Budowlane odnośnie altany, wówczas stanowi to podstawę nawet do wypowiedzenia użytkownikowi przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej (Ustawa o ROD, art.13 Ustawy). – pisze Lidia Sosnowska w portalu PZD.
Musisz też wiedzieć, że w momencie wygaśnięcia umowy lub likwidacji ROD, nie przysługuje ci odszkodowanie za obiekty zbudowane niezgodnie z przepisami.

Tak więc na działce ROD można zbudować tylko domek o powierzchni do 35 mkw (plus do 12 mkw tarasu, ganku lub werandy) oraz o określonej wysokości.

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz wybudować domek na działce ROD? Tych przepisów musisz przestrzegać. Sprawdź, jaka może być działkowa altana - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński