MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy na działce ROD można urządzić grilla? Nie wszystko jest możliwe. Sprawdź, co wolno, a czego nie na terenie ogródków działkowych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Na działce ROD można urządzić grilla, ale pod pewnymi warunkami.
Na działce ROD można urządzić grilla, ale pod pewnymi warunkami. dolgachov/123rf.com
Wiosna to czas, gdy rozpoczyna się sezon grillowy. Ale czy można się nim cieszyć na działce ROD? Czy można tam piec kiełbaskę na ognisku, albo mieć grill murowany? Sprawdź, jakie są zasady grillowania w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Spis treści

Jeśli tylko pogoda sprzyja, wiosenne i letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Jednak trzeba widzieć, że są pewne ograniczenia. Szczególnie jeśli twój kawałek ogródka to działka ROD.

Czy na działce ROD można grillować?

To, co wolno, a czego nie na działkach ROD reguluje przede wszystkim ich regulamin. W nim nie ma zakazu korzystania z grilla, jednak trzeba spełnić pewne warunki. Okazuje się, że grillować można, ale tylko używając małych, przenośnych urządzeń, które nie są związane z ziemią. Jak tłumaczy jeden z komunikatów Polskiego Związku Działkowców, chodzi o to, żeby grill można było przenieść, by w razie niekorzystnego wiatru nie zadymiać działki sąsiada.

Czy na działce ROD można mieć grill murowany?

W ogródkach działkowych nie można stawiać grilli murowanych. Znajdziesz to – a właściwie nie znajdziesz – w punkcie regulaminu, który wymienia urządzenia, jakie mogą znaleźć się na działce (par. 41). Próżno w nim szukać grilla murowanego, a nic spoza listy nie może powstać na działce. Zatem pomysł budowy grilla murowanego trzeba porzucić, bo za nieprzestrzeganie przepisów można nawet stracić działkę (grozi ci wypowiedzenie umowy dzierżawy).

Czy na działce ROD można upiec kiełbasę nad ogniskiem?

A co z tradycyjną kiełbaską czy jabłkiem pieczonym nad ogniskiem? O takich atrakcjach na działce ROD również możemy zapomnieć. Na przeszkodzie staje punkt regulaminu (par. 68, pkt. 4) mówiący o tym, że na terenie ROD zabrania się spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Ognisko – z założenia z gałęzi czy innego drewna – podpada pod resztki roślinne. Zwróć uwagę, że wynika z tego również to, że na dozwolonych grillach przenośnych należy używać opału przeznaczonego do nich.

O tym również pamiętaj, urządzając grilla na działce ROD

Urządzając grilla na działce ROD, pamiętajmy też o aspekcie towarzyskim imprezy, bo o ile działkowiec może zapraszać gości, to nie wolno korzystać z działki np. znajomego, podczas nieobecności działkowca lub jego rodziny. Nie wolno też zakłócać spokoju sąsiadom. Zawsze też pamiętaj o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.
Jeśli więc chcesz urządzić grill na działce ROD, musisz zaopatrzyć się w urządzenie przenośne – i takie, które rzeczywiście możesz przenieść.

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy na działce ROD można urządzić grilla? Nie wszystko jest możliwe. Sprawdź, co wolno, a czego nie na terenie ogródków działkowych - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński