MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2024. Grillowanie zgodnie z prawem. Za nieprzestrzeganie przepisów można dostać nawet 5 tys. zł kary lub trafić do aresztu

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W przepisach na poziomie krajowym trudno odnaleźć jednoznaczne regulacje dotyczące możliwości lub zakazu grillowania. Zasady te znajdziemy jednak w różnych, innych aktach prawnych, także tych o charakterze lokalnym, miejscowym i wewnętrznym.
W przepisach na poziomie krajowym trudno odnaleźć jednoznaczne regulacje dotyczące możliwości lub zakazu grillowania. Zasady te znajdziemy jednak w różnych, innych aktach prawnych, także tych o charakterze lokalnym, miejscowym i wewnętrznym. Unsplash/Vincent Keiman
Majówka 2024 dla wielu trwa w najlepsze. Już niemal tradycją jest rozpoczęcie w tym okresie sezonu grillowego. Jednak ostrożnie, w różnych aktach prawnych odnaleźć można przepisy dotyczące rozpalania ognisk i grilla w miejscach publicznych, jak i na własnej posesji. – Za ich nieprzestrzeganie można słono zapłacić, często jest to kwota 500 zł, ale kara może wynieść nawet 5 tys. zł za rozpalenie ogniska w lesie – tłumaczy adwokat Aneta Sołtysik. Sprawdź, za co grozi areszt lub kara pozbawienia wolności.

Spis treści

Kara za grillowanie. Na to musisz uważać

W Polsce przepisy dotyczące grillowania nie są jednoznacznie sprecyzowane – co do zasady krajowe przepisy nie zakazują grillowania nie tylko na prywatnej posesji, ale także na balkonie w bloku, a nawet w miejscu publicznym. Zrobienie grilla w takich miejscach może jednak naruszać inne regulacje, które wynikają m.in. z ochrony przeciwpożarowej czy kodeksu wykroczeń. Należy zatem bezwzględnie pamiętać, aby robienie grilla nie łamało przepisów przeciwpożarowych i nie było uciążliwe dla osób trzecich, np. sąsiadów bądź innych osób wypoczywających na terenach rekreacyjnych oraz nie naruszało ich praw.

– W przepisach na poziomie krajowym trudno odnaleźć jednoznaczne regulacje dotyczące możliwości lub zakazu grillowania. Zasady te znajdziemy jednak w różnych, innych aktach prawnych, także tych o charakterze lokalnym, miejscowym i wewnętrznym. W powszechnie obowiązujących przepisach nie widnieje zakaz grillowania na balkonie, ale należy zapoznać się z regulaminem spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, który określa czy i na jakich zasadach możemy grillować– podkreśla adwokat Aneta Sołtysik z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej. – Jako członkowie spółdzielni lub wspólnoty zgadzamy się na przestrzeganie regulaminu – dodaje.

Jak wyjaśnia dalej, pomimo że balkon przynależy do naszego prywatnego mieszkania, musimy podporządkować się regulaminowi. – Podobnie z przyblokowymi ogródkami lokatorskimi, są to tereny będące własnością spółdzielni – zwraca uwagę Sołtysik.

W przypadku rozpalenia grilla na prywatnej posesji lub na tarasie w domu jednorodzinnym nie ma powodu do obaw. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwpożarowej i zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa. – Zarówno w przypadku grilla na balkonie w bloku, jak i we własnym ogrodzie w grę wchodzą przepisy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej – wskazuje adwokat

– Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem – wyjaśnia adwokat.

Tego nie wiesz o grillowaniu. Sprawdź naszą galerię!

Ponadto zaznacza, że rozpalenie grilla skutkuje powstaniem otwartego ognia oraz rozżarzonych kawałków węgla, co z kolei może mieć odniesienie do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. – Mówi ono, że w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji np. rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów – wyjaśnia i podkreśla, że za złamanie tych przepisów można otrzymać do 5 tys. zł mandatu. Jeśli jednak z powodu grilla, którego rozpaliliśmy na balkonie, rozprzestrzeni się pożar, to wówczas grozi nam nawet kara pozbawienia wolności.

Grill lub ognisko w plenerze

Zorganizowanie grilla w plenerze w takich miejscach jak np. parki, tereny zielone czy plaże również nie jest jednoznacznie zabronione w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Należy jednak mieć na uwadze, że są to przestrzenie publiczne i to zasadniczo zarządca danego terenu może wyznaczyć specjalne miejsca, w których można zrobić grilla lub rozpalić ognisko.

W przypadku parków warto zapoznać się z regulaminem danego miejsca, który określa czy i w jaki sposób można grillować. Z kolei na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozniecać ognia i korzystać z otwartego płomienia, chyba że w miejscu do tego przeznaczonym. W takiej sytuacji za rozpalenie grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można więc zapłacić słono zapłacić – kary wahają się od 20 do nawet 5 tys. złotych.

Grill lub ognisko na plaży rządzi się takimi samymi zasadami – należy zapoznać się z regulaminem danego miejsca. W przypadku biesiadowania w plenerze warto mieć także na uwadze przepisy bezpieczeństwa i kulturalne zachowanie, nieprzeszkadzające innym. Po zakończeniu trzeba także pamiętać o pozostawieniu w nienagannym porządku danego miejsca. Jak wskazuje prawniczka Aneta Sołtysik, Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny nie niższą niż 500 zł za zaśmiecanie miejsc ogólnie dostępnych, m.in. dróg, ulic, trawników czy zieleńców.

Grillowanie na balkonie lub prywatnej działce. Kiedy grozi mandat?

Grillowanie zarówno na balkonie, jak i na prywatnej działce czy robienie ogniska może być uciążliwe dla sąsiadów ze względu na intensywny dym i nieprzyjemny zapach. – Sąsiadom przysługuje ochrona cywilnoprawna – w myśl art. 144 kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Takim ponad przeciętnym w mierze oddziaływaniem może być dym z grilla lub ogniska, który przeszkadza sąsiadom – wyjaśnia Sołtysik.

– Trzeba być również ostrożnym w hucznym grillowaniu – zdenerwowani sąsiedzi mogą zawiadomić policję o zakłócaniu spokoju zgodnie z kodeksem wykroczeń. Wówczas biesiadnicy mogą otrzymać karę grzywny od 20 zł do aż 5 tys. zł lub nawet karę aresztu lub ograniczenia wolności. Kara aresztu trwa najkrócej 5 dni, najdłużej 30 dni - wymierza się ją w dniach. Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. Pod uwagę brane jest także to, czy sprawca jest pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego – wskazuje Aneta Sołtysik.

Ognisko w ogrodzie. Tego robić nie wolno

Rozpalenie ogniska na prywatnej posesji w szeroko pojętych celach rekreacyjnych jest dozwolone, ale nie może naruszać przepisów bezpieczeństwa pożarowego ani nie stanowić zagrożenia dla środowiska. Nie może powodować także zbytniego zadymienia, które będą odczuwali mieszkańcy nieruchomości położonych obok.

Z kolei sam dym nie może być również na tyle gęsty, że będzie przedostawał się na ulicę i tym samym powodował utrudnienia w ruchu drogowym. Jeśli tak się stanie, może zostać wezwana policja, a sprawca musi się liczyć z otrzymaniem mandatu karnego w wysokości od 20 do 5 tys. złotych. Zgodnie z przepisami nie należy rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiadującej, w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych oraz bliżej niż 100 m od granicy lasu, a także w lokalizacji umożliwiającej zapalenie się materiałów palnych. Bezwzględnie nie można rozpalać ogniska, aby spalić śmieci. Podobnie, jeśli w danej gminie ustanowiono obowiązek selektywnego zbierania odpadów, wówczas zabronione jest palenie liści czy gałęzi.

Warto pamiętać, że grillowanie czy biesiadowanie przy ognisku to nie tylko kwestia przestrzegania prawa, ale również dbałość o bezpieczeństwo, środowisko naturalne i wyraz szacunku dla innych osób. Majówka to czas wypoczynku i zabawy, ale nie zapominajmy o odpowiedzialności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Majówka 2024. Grillowanie zgodnie z prawem. Za nieprzestrzeganie przepisów można dostać nawet 5 tys. zł kary lub trafić do aresztu - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński