MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy turniej gry w bule na szczecińskim Pogodnie. Grali o puchar marszałka [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Turniej gry w bule na Pogodnie
Turniej gry w bule na Pogodnie mat. prasowe
Turniej o puchar marszałka województwa oraz przewodniczącego Rady Osiedla Pogodno odbył się w niedzielę (17 marca) na nowym bulodromie przy ul. Brodzińskiego w Szczecinie. Turniej odbył się w trzech kategoriach - młodzików, rodzin i "młodzików" starszych, czyli osób powyżej 50 roku życia.

Bulodrom, czyli plac do gry w bule znajduje się na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego na szczecińskim Pogodnie - jest nowe, działa od końca 2023 r. W niedzielę odbyły się na nim pierwsze zawody o puchar marszałka województwa oraz przewodniczącego Rady Osiedla Pogodno.

Marian Adamowicz, obecny przewodniczący Zarządu i Rady Osiedla podkreśla, że bulodrom na skwerze Waleriana Pawłowskiego, to kolejny obiekt sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców dzielnicy.

- Plac do gry w bule powstał dzięki wygraniu przez RO Pogodno grantu od marszałka województwa - twierdzi Marian Adamowicz.

Na przygotowanie placu Rada otrzymała 15 tys. zł dofinansowania. Pieniądze pochodzą z konkursu marszałka województwa zachodniopomorskiego: "Granty Osiedlowe 2023". Wśród laureatów znalazło się dziewięć osiedli ze Szczecina, ale tylko Pogodno zdecydowało się na przeprowadzenie na swoim terenie inwestycji.

- Stworzyliśmy miejsce, które już na stałe pozostanie do dyspozycji mieszkańców – podkreśla Marian Adamowicz.

Przy placu do gry stanęły tablice, w tym jedna z zasadami gry. Obok są też dwie ławki dla zawodników i publiczności.

W niedzielę odbyły się na torze pierwsze zawody o puchar marszałka województwa, który ufundował również nagrody (zestawy do gry w bule i gadżety turystyczne). Patron imprezy, Olgierd Geblewicz, odwiedził grających zawodników. Choć pogoda była typowo marcowa, na plac przyszło około 60 osób - na wszystkich zmarzniętych czekała gorąca herbata.

Gra w bule jest w Polsce coraz bardziej popularna - w Szczecinie można zagrać w nią m.in. na skwerze im. Telesfora Badetki przy al. Wojska Polskiego, w Parku Majowe, w parku przy ul. Niemierzyńskiej, a także na Jasnych Błoniach.

Gra jest niezwykle prosta. Zadaniem graczy (w bule można grać indywidualnie, w duetach lub trzyosobowych zespołach) jest rzucanie kulami - w taki sposób, by umieścić je jak najbliżej "świnki", czyli odróżniającej się od innych, drewnianej lub plastikowej kuli. Gra w bule ma bardzo stary rodowód - grali w nią już ponoć starożytni Grecy i Rzymianie. Największą popularnością cieszy się obecnie we Francji, gdzie jest nazywana pétanque.

Boisko do gry w bule powinno mieć wymiary 4x15 metrów. Buduje się je warstwami: z piasku, geowłókniny, żwiru i tłuczenia granitowego. Aby utrzymać je w odpowiednim stanie powinno się też zadbać o drenaż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński