Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazowy gigant z Kataru w Świnoujściu [wideo, zdjęcia]

Piotr Jasina
Wielki gazowiec w Świnoujściu.
Wielki gazowiec w Świnoujściu. Sebastian Wołosz
Potężny gazowiec przypłynął dziś do portu w Świnoujściu. To historyczna chwila i pierwsza dostawa skroplonego gazu do Polski.

Deszczowa i mglista pogoda sprawiła, iż sylwetka potężnego gazowca o długości 315 i szerokości 50 metrów zamajaczyła dopiero przed główkami portu. Kolosem manewrowały niepozornej wielkości holowniki dopychając gazowca do zachodniego falochronu uzbrojonego w instalację do rozładunku surowca. Na brzegu poruszenie, dziesiątki dziennikarzy, kamer, dygnitarzy. Przedstawiciele spółek inwestorskich, rządu, katarskiego dostawcy gazu itd.

- To pierwsza, techniczna dostawa skroplonego gazu do terminalu w Świnoujściu - zaznaczył Jan Chadam, prezes Polskiego LNG, inwestora witając wszystkich. - Pozwoli rozpocząć kluczową fazę rozruchu instalacji. W lutym spodziewamy się kolejnej technicznej dostawy.

Prezes przypomniał, że w ramach budowy terminalu w Świnoujściu wybudowano także ponad 1300 km gazociągu wraz z połączeniami transgranicznymi.

- Witam gorąco chociaż w tym chłodnym miejscu - powiedział szejk Khalid Bin Khalifa Al-Thani, prezes grupy Qatargas, dostawcy surowca. - Nasz współpraca jest możliwa dzięki długoterminowej, 20-letniej umowie - dodał.

Szejk przyznał, że to już 17. terminal, w którego inauguracji uczestniczy Qatargas. Polska jest dla nas nowym rynkiem i bramą do krajów Europy Środkowej i basenu Morza Bałtyckiego.

Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej stwierdził, iż terminal otwiera nowy etap w bezpieczeństwie energetycznym kraju.

- Dywersyfikacja źródeł gazu i uniezależnienie od jednego dostawcy Europy Środkowo-Wschodniej dzisiaj staje się faktem - podkreślił minister Gróbarczyk.

Henryk Baranowski, wiceminister Skarbu Państwa przyznał, iż terminal LNG w Świnoujściu zmienia pozycję Polski na energetycznej mapie Europy. Podkreślił, iż gazoport pozwoli importować surowiec praktycznie z każdego miejsca na świecie. Przypomniał także, iż terminal w miarę potrzeb może być rozbudowany. Będzie mógł odbierać, regazyfikować i przesyłać do 5 mld m sześć. gazu rocznie, co stanowi obecnie jedną trzecią zapotrzebowania kraju na ten surowiec.

Działalność komercyjną terminal ma rozpocząć w połowie 2016 r.

To historyczny moment. Dziś do Świnoujścia przypłynie gaz z Kataru

Polecamy na www.gs24.pl!

Restauracja Aramia w Szczecinie po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler

Aramia w Szczecinie po Kuchennych Rewolucjach. Tak Magda Ges...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński