Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika drogą do neutralności ekologicznej? Debata "Zielona Energia"

OPRAC.:
Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Fot. Maria Godfrida z Pixabay
Panele fotowoltaiczne są już stałym elementem naszego krajobrazu. To nie tylko wielkie elektrownie, ale także rowziązania stosowane przez instytucje, czy osoby indywidualne.

DEBATA "ZIELONA ENERGIA"

NOWY TERMIN!

Zapraszamy na ekodebatę GS24.pl i Głosu Szczecińskiego oraz naszych partnerów. Transmisja na GS24.pl i na FB w piątek, 26 marca o godz. 12!

WIDEO: Na debatę zaprasza Grzegorz Iwan, ICS Solar


W poniedziałek 22 lutego działające w Polsce elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą bliską 2 GW. To najlepszy wynik w historii polskiej fotowoltaiki. Podawana przez PSE moc nie jest całkowitą mocą, z jaką pracują znajdujące się w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne. Dane operatora krajowego systemu elektroenergetycznego uwzględniają jedynie moce przekazywane do sieci. PSE nie odnotowuje natomiast generacji z fotowoltaiki, która jest wykorzystana na miejscu przez prosumentów. Tymczasem udział źródeł prosumenckich w krajowych mocach PV jest już całkiem spory.

Jednym z największych szczecińskich przykładów użycia własnej elektrowni fotowoltaicznej jest technologia zastosowana przez szpital przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Dzięki 2116 panelom fotowoltaicznym zamontowanych na dachach i elewacjach placówka rocznie zaoszczędzi ponad 400 tys. zł.

- Inwestycja pozwoli na ochronę środowiska, znacznie ograniczając emisję dwutlenku węgla i wygeneruje oszczędności na rachunkach szpitala za energię elektryczną. Energia będzie wykorzystywana w całości na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na prąd - mówi Konrad Jarosz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpital Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie.

Według wyliczeń, elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić co najmniej 430 000 złotych brutto rocznie. Elektrownia składa się z 2116 sztuk paneli fotowoltaicznych oraz 23 sztuk inwerterów. Łączna moc paneli wynosi 740,60 kWp. Pokryto NIMI dachy i elewacje budynków szpitalnych o łącznej powierzchni 4 097,6 m², w tym:

- Przy sprzyjających warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65 proc. zapotrzebowania mocy, a w okresie wiosenno- jesiennym to ponad 40 proc. w godzinach dziennych. W okresie nocnym ta wartość wynosi ok. 20- 25 proc. - dodaje K. Jarosz.

W raporcie opublikowanym przez SolarPower Europe Polska uplasowała się na czwartym miejscu w Europie pod względem nowych mocy w PV uruchomionych w 2020 roku. To pokazuje, że w naszym kraju dynamicznie przybywa instalacji fotowoltaicznych. Według niektórych danych rzadko ulegają one awarii, jednak nie są w pełni niezawodne. Tymczasem aż 21,6% Polaków obawia się o serwis posprzedażowy. Warto zatem wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek i które z nich są najpopularniejsze.

Bez względu na to, jakie awarie mogą dotknąć instalacje fotowoltaiczne, warto zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Podstawą jest przygotowanie odpowiedniego projektu instalacji - szczególnie istotne jest bowiem jej rozmieszczenie.

ZOBACZ TEŻ:

COMPONENT {"params":{"text":"Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź podczas ekodebaty GS24.pl i Głosu Szczecińskiego oraz naszych partnerów. ","id":"na-te-i-wiele-innych-pytan-postaramy-sie-znalezc-odpowiedz-podczas-ekodebaty-gs24pl-i-glosu-szczecinskiego-oraz-naszych-partnerow"},"component":"subheading"}

Uczestnikami będą przedstawiciele firm zajmujących się fotowoltaiką, pozyskiwaniem energii wiatrowej, produkcją aut elektrycznych.

Partnerzy debaty:

  • Volvo Auto Burno,
  • ICS Solar,
  • Global Wind Service

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński