MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy branży energetycznej w naszym regionie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wynagrodzenia pracowników sektora energetycznego wzrastały średnio o 5-10 proc. rocznie
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wynagrodzenia pracowników sektora energetycznego wzrastały średnio o 5-10 proc. rocznie archiwum
Sytuacja na rynku pracy jest niejednoznaczna. Ale jak wynika z Raportu płacowego Hays, rok 2024 może przynieść ożywienie. Tym bardziej, że aż 90 proc. pracodawców planuje rekrutować. To więcej niż w ubiegłym roku. Niestety, budżety firm ograniczają skalę planowanych przez firmy podwyżek oraz możliwości zabiegania o pracowników, którzy nie obniżają swoich oczekiwań finansowych.

Rekrutacje w roku 2024 najczęściej będą kierowane do specjalistek i specjalistów w dziedzinie IT, sprzedaży, produkcji oraz inżynierii. Strategie pracodawców uwzględniają również obszar finansów i księgowości, obsługi klienta oraz logistyki.

To dane dotyczące całej Polski. A jak to jest w naszym regionie?

- Pomorze kontynuuje rozwój sektora morskiego, a szczególnie morskiej energetyki wiatrowej, która staje się kluczową determinantą ożywienia w regionie - mówi Magdalena Białek z Hays Polska. - Rośnie rola projektów offshore jako szansy dla producentów komponentów, firm logistycznych czy sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Trójmiasto z milionem metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej wciąż przyciąga inwestorów, poszukujących zaawansowanych kompetencji dla swoich złożonych procesów biznesowych. Strategiczne położenie, działalność międzynarodowych koncernów i wykwalifikowana kadra pracowników plasują Pomorze w czołówce atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji w Europie.

Miniony rok przyniósł firmom nowe szanse, ale również wiele wyzwań. O ile kluczowe dla gospodarki regionu sektory IT, morski i logistyczny kontynuują dalszy wzrost, to budownictwo, meblarstwo i branża kreatywna opierają się trudnościom z umiarkowanym sukcesem.

- Globalne trendy wysokiej inflacji, zmian demograficznych i większego zapotrzebowania na ekspertów, w następnych miesiącach będą wyzwaniem również dla tej części Polski - uważa Magdalena Białek. - Pracodawcy staną przed koniecznością zatrzymania odpływu talentów z organizacji w warunkach optymalizacji kosztów i ograniczonych budżetów.

Branża energetyczna

Na wiele ciekawych ofert pracy nadal mogą liczyć kandydaci specjalizujący się w realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii, m.in. inżynierowie i menedżerowie pracujący po stronie rozwoju projektu, jak i profesjonaliści związani z etapem ich budowy oraz późniejszym utrzymaniem i serwisem obiektów.

Wynagrodzenia

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wynagrodzenia pracowników sektora energetycznego wzrastały średnio o 5-10 proc. rocznie. W roku 2023 trend ten zdecydowanie wyhamował. Obecnie organizacje raczej nie decydują się na systemowe podwyżki płac, odpowiadając głównie na presję płacową ze strony osób pełniących bardzo niszowe role. Jednocześnie w sektorze można zaobserwować wzrost popularności współpracy na podstawie umowy B2B, po którą coraz chętniej sięgają zarówno firmy, jak i specjaliści.

Wyniki badania dla branży energetycznej

 • 83 proc. firm planuje rekrutować,
 • 79 proc. firm spodziewa się trudności w rekrutacji,
 • 14 proc. specjalistów planuje zmienić pracę w 2024,
 • 50 proc. specjalistów spodziewa się podwyżki w 2024.

Odnawialne źródła energii pokrywają dziś ok. 30 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju. Dodatkowe inwestycje w magazyny energii elektrycznej będą mogły powiększyć ten udział oraz zabezpieczyć przemysł w okresach wzmożonego zapotrzebowania energetycznego.

Ewolucja polskiej energetyki stawia nowe wyzwania przed pracodawcami. Firmy poszukują osób posiadających wciąż unikatowe na naszym rynku kompetencje. Takie działania implikują m.in. wzrost oczekiwań finansowych wśród pracowników. Jednocześnie jest to sytuacja, która może zaowocować pozytywnymi skutkami, gdyż silnie motywuje kandydatów do podnoszenia kwalifikacji.

Ile zarabiają specjaliści branży energetycznej?

 • Dyrektor rozwoju rynku OZE od 20 000 do 40 000 zł
 • Kierownik rozwoju projektu od 15 000 do 25 000 zł
 • Dyrektor projektu od 20 000 do 40 000 zł
 • Dyrektor ds. inwestycji od 18 000 do 30 000 zł
 • Dyrektor BHP od 17 000 do 23 000 zł
 • Kierownik projektu od 13 000 do 28 000 zł
 • Dyrektor działu fotowoltaiki od 20 000 do 33 000 zł
 • Kierownik budowy od 15 000 do 28 000 zł
 • Projektant gazociągów od 8 500 do 12 000 zł
 • Projektant linii energetycznych od 8 500 do 12 500
 • Starszy inżynier elektryk od 12 000 do 18 000
 • Trader (sprzedaż energii elektrycznej i gazu) od 10 000 do 20 000

*Wynagrodzenia w sektorze energetycznym uzależnione są od doświadczenia kandydatów, skali kontraktu, wielkości firmy i zespołu, relokacji oraz specyfiki prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński