Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energopol Szczecin nie zbuduje obwodnicy Warzymic i Przecławia. Firma wyrzucona z budowy!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
- Odstąpiliśmy z winy wykonawcy od umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W I kwartale przyszłego roku planujemy ogłoszenie przetargu na wybór nowego wykonawcy, który dokończy realizację obwodnicy w zakresie robót budowlanych - mówi Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To kolejna inwestycja, którą traci firma Energopol.

GDDKiA: Energopol nie wywiązał się z kontraktu

Energopol Szczecin pomimo wezwań nie rozpoczął robót budowlanych na inwestycji.

- Firma Energopol Szczecin S.A. otrzymała oświadczenie o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Przyczyny odstąpienia od umowy leżą po stronie wykonawcy, który nie wywiązywał się z zawartego kontraktu. Krok ten poprzedziły bezskuteczne wezwania do poprawy zgodnie z Subklauzulą 15.1 SWK - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

A jeszcze wczoraj przedstawiciel ES zapewniał.

- Absolutnie nie rezygnujemy z kontraktu. Realizujemy go skromnymi siłami w związku z trudną sytuacją firmy - zapewnia Piotr Żak, rzecznik Energopolu Szczecin.

ZOBACZ TEŻ:

Jakie są powody zerwania umowy?

Kontrakt na realizację inwestycji w formule „Projektuj i buduj” o wartości 140,4 mln złotych został podpisany w marcu 2018 roku z terminem zakończenia wyznaczonym na lipiec 2021 roku.

- Wykonawca miał opóźnienia już na etapie projektowania, złożył niekompletny wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), który musiał później wielokrotnie uzupełniać - informuje Mateusz Grzeszczuk.

Ostatecznie pod koniec września tego roku decyzja ZRID została wydana, a na początku października przekazaliśmy wykonawcy plac budowy.

Pomimo możliwości prowadzenia robót budowlanych wykonawca do nich nie przystąpił i nie zorganizował zaplecza sprzętowo-materiałowego.

Nie było również całości projektów wykonawczych i innych dokumentów niezbędnych do realizacji robót.

- Okoliczności te złożyły się na konieczność podjęcia odpowiednich działań kontraktowych przez inwestora - podkreśla Mateusz Grzeszczuk.

ZOBACZ TEŻ:

GDDKiA nałoży kary na Energopol

- Została uruchomiona gwarancja należytego wykonania, którą był zabezpieczony kontrakt. Kwota gwarancji wynosi około 14 mln złotych - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk. - Środki te pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin, takich jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Z tytułu niewywiązania się wykonawcy z zapisów kontraktu, będziemy egzekwować należności z tytułu kar umownych.

ZOBACZ TEŻ:

Badania archeologiczne

Obecnie na inwestycji prowadzone są wykopaliska archeologiczne, realizowane na zlecenie GDDKiA. Łącznie do wykonania są badania na powierzchni około 6 hektarów.

Zakończenie badań archeologicznych planowane jest na luty 2020 roku.

Decyzja o budowie obwodnicy Przecławia i Warzymic jest wydan...

ZOBACZ TEŻ:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na [email protected]!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński