MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo będą gotowe projekty Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Znamy najnowszy terminarz inwestycji

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Droga ma przebiegać od autostrady A6 w Kołbaskowie przez Police, tunel pod Odrą aż do węzła drogowego w pobliżu Goleniowa, gdzie krzyżują się drogi S3 i S6
Droga ma przebiegać od autostrady A6 w Kołbaskowie przez Police, tunel pod Odrą aż do węzła drogowego w pobliżu Goleniowa, gdzie krzyżują się drogi S3 i S6 Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
Znamy najnowszy terminarz realizacji Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. Pierwszy z przetargów na budowę mógłby zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Droga, która uwolni Szczecin od tranzytu, ma przebiegać od autostrady A6 w Kołbaskowie przez Police, tunel pod Odrą aż do węzła drogowego w pobliżu Goleniowa, gdzie krzyżują się drogi S3 i S6. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, gdzie został przedstawiony stan prac projektowych dwóch odcinków planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS): Kołbaskowo-Dołuje oraz Dołuje-Police. Za wspomniane odcinki o łącznej długości 25,5 km odpowiada konsorcjum TPF i Databout.

- Trwają prace związane z odbiorem dokumentacji projektowej, dotyczy to odcinka I i II. W maju tego roku będzie podobne spotkanie z odbiorem i zatwierdzeniem projektu dokumentacji odcinka tunelowego - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dodajmy, że odcinek Police-Goleniów o długości 23,41 km, który zawiera tunel pod Odrą o długości około pięciu kilometrów, projektuje Voessing Polska. Tunel będzie miał początek wzdłuż ulicy Kuźnickiej przy Zakładach Chemicznych w Policach, a wylot przy wieży nawigacyjnej na północ od miejscowości Święta. Długość tunelu to 5033 metry. Konstrukcja będzie zanurzona w najgłębszym miejscu 50 m pod nurtem Odry. Tunel ma składać się z dwóch odrębnych naw dla dwóch jezdni drogi S6.

GDDKiA nie podaje najświeższych szacunków, ile będzie kosztować realizacja. Wcześniej obliczano koszt przedsięwzięcia na około 6 miliardów złotych. Co z realizacją ambitnych planów? Kiedy moglibyśmy pojechać ZOS-ią?

- W przypadku zapewnienia finansowania i uzyskania decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu procesu inwestycyjnego - przyp .red.) przetarg na realizację mógłby zostać ogłoszony pod koniec tego roku lub na początku 2025 roku. Po około 3 miesiącach zostałby ogłoszony przetarg na budowę odcinka z tunelem pod Odrą - tłumaczy Grzeszczuk. - O zakończeniu prac przy całości możemy mówić w perspektywie 2030-2031 roku, przy czym odcinki drogowe Kołbaskowo-Dołuje oraz Dołuje-Police mogłyby być gotowe dwa lata wcześniej. Najdłużej potrwa budowa odcinka tunelowego.

Przebieg ZOS w terenie od autostrady A6 po włączenie w S3/S6 na węźle Goleniów Północ
Przebieg ZOS w terenie od autostrady A6 po włączenie w S3/S6 na węźle Goleniów Północ GDDKiA Szczecin

Dodajmy, że najważniejsze inwestycje drogowe w regionie mają wsparcie przedstawiciela rządu i parlamentarzystów.

- Wspólnie z władzami samorządowymi oraz Zachodniopomorskim Zespołem Parlamentarnym podejmować będziemy działania na rzecz realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych w naszym województwie - zapewnia Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. - Chodzi o drogi ekspresowe, które tworzą transportowe połączenia wschód-zachód, tj. dokończenie S6 Gdańsk-Szczecin wraz z budową zachodniej obwodnicy Szczecina, przebudowa drogi krajowej nr 10 łączącej aglomeracje: szczecińską, bydgosko-toruńską oraz warszawską, a w układzie północ-południe priorytetowe są prace na drodze S11 łączącej Pomorze Środkowe z Wielkopolską i Śląskiem. Niezbędne jest dokończenie przebudowy S3, drogi prowadzącej do rozbudowywanego portu i terminala promowego w Świnoujściu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński