Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotycznie w Szczecinie! Sztuka afrykańska na przystankach autobusowych w centrum miasta

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Na wiatach autobusowych w centrum Szczecina można oglądać prace powstałe w wyniku współpracy polskich i kenijskich artystów. To pierwszy etap projektu, którego finał zobaczymy jesienią w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Transkulturowe Perspektywy w Sztuce i Edukacji Artystycznej to międzynarodowy projekt w którym uczestniczą instytucje akademickie i pozaakademickie z Polski, Włoch i Kenii, w tym Akademia Sztuki w Szczecinie i Muzeum Narodowe.

Zaangażowane instytucje w ramach projektu prowadzą badania nad sztuką tradycyjną i współczesną w Afryce Wschodniej oraz formami edukacji artystycznej w Europie i Afryce Wschodniej w perspektywie transkulturowej.

- Nasze muzeum ma dział kultury współczesnej i dział kultur pozaeuropejskich. Sytuacja cywilizacyjna zmienia się na tyle, że trudno dziś wyjazdy i zdobywanie nowych eksponatów - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Nasze zainteresowania kulturami pozaeuropejskimi możemy kontynuować dzięki tego rodzaju współpracy. Dla nas ważne jest, że możemy mieć kontakt z kulturami afrykańskimi, żeby pokazywać, jak się zmieniają.

Częścią projektu jest Festiwal Sztuki i Edukacji DUOS czyli wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami ze Szczecina i kenijskiego hrabstwa Kilifi. Ideą festiwalu jest współpraca polskich i kenijskich artystów podczas realizacji wspólnych projektów. Szczecińscy artyści z Akademii Sztuki pracowali w duetach z artystami z Kenii.

Kolejnym etapem Festiwalu DUOS jest wspólna praca wybranych DUETÓW w Szczecinie i wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Przed jesienną wystawą prace można oglądać w przestrzeni miasta, na wiatach tramwajowych jeden z projektów powstałych podczas Festiwalu DUOS. Jest to rezultat współpracy kenijskiej projektantki mody Wacu Kihary i szczecińskiej fotografki mody Emilii Łapko. W ciągu trzech tygodni spędzonych w Kenii artystki we współpracy z lokalnymi krawcami oraz grupą studentów stworzyły nową kolekcję wykorzystującą kangi – tradycyjne wzorzyste tkaniny oraz zorganizowały niezwykłą sesję zdjęciową.

ZOBACZ TEŻ:

Wystawa w Muzeum Narodowym na 75-lecie polskiego Szczecina. ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński