Wystawa w Muzeum Narodowym na 75-lecie polskiego Szczecina. Sztuka nowoczesna, która budowała tożsamość naszego regionu. ZDJĘCIA

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Od piątku w Muzeum Narodowym będzie można oglądać wystawę „Archeomoderna”, która powstała z okazji 75-lecia polskiego Szczecina.

Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych.

- Nasza instytucja jest równie wiekowa jak województwo zachodniopomorskie i od początku kształtowała tożsamość na tym terenie - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Przygotowywanie wystawy trwało dwa lata, a wszystko opóźniła pandemia i zamknięcie instytucji kulturalnych.

- Wystawa jest przeglądem zasobów artystycznych kolekcji naszego muzeum - mówi dr Szymon Piotr Kubiak, kurator wystawy. Jest namysłem nad polityką nabywania dzieł sztuki po 1945 roku pod kątem misji państwowotwórczej.

Na widzów czekają dzieła największych twórców nowoczesnych: Wojciecha Gersona, Stanisława Wyspiańskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy i innych. Są to nazwiska znane w całej Polsce, ale są też tu dzieła artystów okresowo związanych ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim.

Przebudowa Teatru Polskiego w Szczecinie w zimowej scenerii. ZDJĘCIA

Po zakończeniu II wojny światowej obszar Polski przesunął się na zachód. W zamian za rozległe, głównie rolnicze połacie Kresów Wschodnich, państwo zyskało krainy położone wzdłuż Bałtyku, Odry i Nysy Łużyckiej – powierzchniowo mniejsze, lecz znacznie silniej zmodernizowane. Nowe tereny utożsamiono z dominium pierwszych Piastów, choć w istocie nie wszystkie wchodziły w jego skład.

Wykopaliska na terenie szczecińskiego zamku i podgrodzia oraz wielu innych stanowiskach w regionie zwróciły uwagę twórców na formalne cechy lokalnych „starożytności”, które stały się źródłem inspiracji i stworzeniem silnego nurtu archeologii w Szczecinie.

- Najlepiej na tej wystawie prezentowane są prace z II połowy lat 60. i I połowy lat 70. ubiegłego wieku - mówi Szymon Piotr Kubiak. - Są też dzieła z XIX i początku XX wieku.

Wernisaż wirtualny będzie 12 marca o godz. 19, natomiast od 13 marca wystawę można zwiedzać. Tym samym gmach główny Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego zostanie otwarty dla zwiedzających - od czwartku do niedzieli w godz. 12-18.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie