MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Miłości nagrodzona

mdr
Fot. Urząd Marszałkowski
Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego. Nagrody marszałka dla Chojny i Szczecina.

Na trzecią już edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w naszym regionie wpłynęło 9 zrealizowanych inwestycji. Wygrał zabytkowy park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej w gminie Chojna.

Burmistrz gminy Adam Fedorowicz wraz z sołtysem Zatoni Dolnej, Tadeuszem Balbuzem odebrali z rąk marszałka Olgierda Geblewicza ciężką metalową tablicę z wygrawerowanym napisem o nagrodzie.

- Stanie w dobrym miejscu - obiecał burmistrz.

Rewitalizacja zabytkowego parku rozpoczęła się w 2009 roku, gdy inicjator, Federacja Zielonych Gaja otrzymała pieniądze na inwestycję.

- To efekt 6 lat ciężkiej pracy wiązania partnerów przedsięwzięcia ze sobą i pozyskiwania pieniędzy - mówi Jakub Szumin, prezes federacja Gaja. - Warto jednak było, bo efekt jest wspaniały. I najważniejszy, już przyciąga swym pięknem i urokiem turystów polskich i niemieckich.

Park powstał 157 lat temu z inicjatywy Anny von Humber, żony starosty Krajnika, Carla Philippa. Park miał być dla niego prezentem zakochanej żony. Prace wykonane zostały pod jego nieobecność. Anna wykorzystała niezwykle ciekawe położenie ich majątku nad wijącą sie w tym miejscu Odrą. Od 1945 roku park ulegał dewastacji. Na ten teren dawniej wstęp miało tylko wojsko i WOP.

W ramach dwuletnich prac odbudowano dawną zabudowę, odtwarzając zniszczone obiekty i rzeźby. Odtworzono dwa stawy, odtwarzając dwie zniszczone rzeźby Adama i Ewy, które niegdyś stały na wysepkach. Odbudowano Diabelski Most, odtworzono punkty widokowe Wzgórz Pamięci, Parasola i Uciech. Zbudowano parkingi i ścieżki.

W ramach konkursu kształtowania przestrzeni doceniono również rekreacyjną ścieżkę rowerową wzdłuż rzeki Płoni w Szczecin Dąbiu. Dostała wyróżnienie. Połączono ją z odcinkiem międzynarodowej ścieżki rowerowej na ul. Przestrzennej. Jest też częścią planowanej ścieżki, która ma połączyć plaże nad jeziorem Dąbie z terenami Puszczy Bukowej.

Nagrodę z rąk wicemarszałka Wojciecha Drożdża odebrał wiceprezydent Mariusz Kondziołka.

Scieżka zrealizowana.
Scieżka zrealizowana.

Zrealizowana ścieżka rowerowa.

Scieżka zrealizowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński