MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 250 mln zł na trzeci etap budowy Trasy Północnej [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Blisko 250 mln zł trafi do Szczecina z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na realizację trzeciego etapu budowy Trasy Północnej. Dwujezdniowa droga skróci czas przejazdu z centrum miast do północnych dzielnic Szczecina i Polic
Blisko 250 mln zł trafi do Szczecina z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na realizację trzeciego etapu budowy Trasy Północnej. Dwujezdniowa droga skróci czas przejazdu z centrum miast do północnych dzielnic Szczecina i Polic Mariusz Parkitny
Prawie 250 milionów złotych na rozbudowę Trasy Północnej, która połączy Szczecin z Policami. W tle Zachodnia Obwodnica Szczecina.

Pieniądze, które wyłoży jeden z banków w formie obligacji zostały przyznane w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim symboliczny czek odebrał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

- To ważna inwestycja, bo skomunikuje Szczecin z Policami i odciąży ruch na innych trasach. Dziś ten układ drogowy na północy bez tego trzeciego etapu jest niewydolny. Ten ruch odbywa się tak naprawdę ulicą Bogumińską, gdzie jest trudne „osygnalizowane” skrzyżowanie z ul. Hożą, gdzie tworzą się korki. Część również się toczy tzw. dolnym tarasem - zauważył.

Nowa droga będzie miała po dwa pasy w obu kierunkach, chodniki i ścieżki rowerowe.

W tej chwili Trasa Północna, która prowadzi, m.in. przez ulicę Warcisława i Królewskiego w kierunku Polic, kończy się na wysokości ulicy Łącznej. Dalej są już tylko chaszcze i pola. Teraz, aby z tego miejsca dojechać do Polic, kierowcy muszą skręcić w kierunku ulicy Hożej, a dalej Bogumińską, Szosą Polską do Przęsocińskiej. Codziennie są tu korki. Stąd pomysł trzeciego etapu Trasy Północnej. Pięciokilometrowy odcinek niejako na skróty powstanie między polami, aby niewielkim łukiem dojechać w okolice Szosy Polskiej.

- W rozwiązaniach projektowych mamy tam dwa ronda jeszcze w granicach administracyjnych Szczecina. Następnie w związku z inwestycją, która jest realizowana przez gminę Police, chcemy dokonać dojścia do granic Polic - wyjaśnia Michał Przepiera.

Niedawno gmina Police dostała z tego samego rządowego programu 250 mln zł na obwodnicę, która może się połączyć z Trasą Północną. Trwają ustalenia, który wariant będzie najbardziej korzystny i najmniej uciążliwy dla mieszkańców okolicznych terenów. Niedawno ogłoszono przetarg na budowę polickiej obwodnicy w formie zaprojektuj i zabuduj. Propozycje wykonawców nie przekraczają założonego budżtu. Przetarg na III etap Trasy Północnej ma być ogłoszony w ciągu 9 miesięcy. Budowa zajmie około dwóch lat.

Łukasz Lendner, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie zwraca uwagę, że Trasa Północna i obwodnica Polic będą elementem potężnego układu drogowego jakim będzie Zachodnia Obwodnica Szczecina z pięciokilometrowym tunelem pod Odrą.

- Zachodnia Obwodnica Szczecina powstaje od dobrych kilku lat. Apelowaliśmy o to, aby budowano do niej dojazdy. Trasa Północna i związana z nią obwodnica Polic będzie jednym z najważniejszych dojazdów. Jadąc od strony północnej do Szczecina, kilometr za tunelem pod Odrą, będzie się zaczynał węzeł Police. I na tym węźle będzie pierwsza możliwość wjazdu do Szczecina - wyjaśniał Lendner.

Przypomniał, że wkrótce ma się rozpocząć budowa innego dojazdu do przyszłej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, czyli obwodnicy Mierzyna. Kończą się prace projektowe.

- W przyszłym roku zakończymy projektowanie obwodnicy Mierzyna. Docelowo będzie pięć dojazdów do Zachodniej Obwodnicy Szczecina - dodaje Lendner.

Wniosek o pieniądze na trzeci etap Trasy Północnej Szczecin złożył w sierpniu.

- O tej sprawie rozmawialiśmy ostatnio z Wojewodą Zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim. Umówiliśmy się na pewne kwestie. Dziś są efekty. Dziękuję za wsparcie - poinformował prezydent Piotr Krzystek.

- Chodzi o stworzenie sieci dróg, które pozwolą Szczecinowi być prawdziwą, europejską aglomeracją - mówił wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński