Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężkie czasy dla palaczy. Już 230 mandatów za palenie w miejscach publicznych

Anna Miszczyk
Straż miejska ukarała mandatami już 230 osób palących w miejscach publicznych.
Straż miejska ukarała mandatami już 230 osób palących w miejscach publicznych. Fot. sc.hu
Odkąd w Szczecinie wprowadzono zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, straż miejska ukarała mandatami 230 osób.

Uchwała zakazująca palenia na przystankach, placach zabaw i boiskach szkolnych zaczęła obowiązywać w Szczecinie od sierpnia ubiegłego roku.

- Ale daliśmy mieszkańcom czas do zapoznania się z nowymi przepisami i przestawienia się. Dlatego od września sprawdzamy, czy ludzie stosują się do restrykcji - mówi Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie.

Od tego czasu strażnicy interweniowali 595 razy. 230 osób pouczono. 230 dostało mandaty na łączną kwotę około 20 tysięcy złotych. Za palenie w miejscu publicznym można zostać ukaranym mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Najczęściej taki mandat wynosi 100 zł. - Zwracamy szczególną uwagę na to, by sąd nie miał wątpliwości, czy w danym miejscu można było palić czy nie - mówi Joanna Wojtach. - Teraz, gdy wszędzie są już oznaczenia stref, nie ma już tłumaczeń, że ktoś nie widział, nie wiedział.

Pali się jednak nadal. Przede wszystkim na przystankach, w placówkach oświatowych. W jednej ze szkół strażnicy ukarali mandatem 17- latka. Nie pierwszy raz złapano go na łamaniu zakazu.

- Zjawiska palenia w miejscach publicznych nie wyeliminowano - przyznaje Wojtach. - Choć sytuacja się poprawiła. Nie ma już grupek palących. Palą pojedyncze osoby. W centrum miasta ludzie się pilnują. Dyscyplinują ich też niepalący.

Sprawa może się skomplikować, jeśli w Polsce zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia m.in. w restauracjach, dyskotekach i pubach. Nie będzie tam wyznaczonych do tego miejsc, więc palacze będą musieli wyjść z lokalu. Projektem ustawy z całkowitym zakazie palenia zajmuje się w tej chwili sejmowa komisja zdrowia.

Pomysł nie podoba się właścicielom pubów i restauracji, bo stracą sponsorów, jakimi są firmy tytoniowe.

- Zakaz spowoduje też, że odpadnie mi część klientów - mówi Waldemar Kulpa, który od 20 lat prowadzi szczecińskie Kontrasty. Sam jest osobą niepalącą, ale w jego lokalu można palić.

- Trudno wyobrazić sobie koncert punkowy bez ludzi palących - mówi. - Przy imprezach sylwestrowych, balach prosimy jednak, by palący wychodzili z sali. Jeśli wejdzie taka ustawa, trudno mi sobie wyobrazić egzekwowanie zakazu. Kto będzie tego pilnował? Polacy są zresztą bardzo oporni wobec zakazów.

O całkowitym zakazie palenia marzą za to niepalący. - Staram się już nie zastanawiać, ile papierosów zapalono w lokalu na mojej zmianie. Mogę albo to wdychać, albo zmienić pracę, a o tę wcale nie jest łatwo - mówi kelnerka z jednego ze szczecińskich klubów.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński