MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po sensacyjnym rozstrzygnięciu wyborów szykuje się rewolucja w radzie miasta w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W 31-osobowej radzie miasta aż jedenaście osób to debiutanci
W 31-osobowej radzie miasta aż jedenaście osób to debiutanci Andrzej Szkocki
W 31-osobowej radzie miasta w Szczecinie aż jedenaście osób to debiutanci. Większość z nich to młodzi lub bardzo młodzi ludzie, którzy mają jednak za sobą całkiem niezły bagaż doświadczeń.

Co więcej, większość radnych, którzy po raz pierwszy zasiądą w sali sesyjnej przy ul. Armii Krajowej, dostało więcej głosów niż doświadczeni samorządowcy. Np. na Renatę Łażewską, przewodniczącą rady miasta poprzedniej kadencji zagłosowało niespełna 700 osób.

Dziesięcioro debiutantów startowało z list Koalicji Obywatelskiej. To 25-letni Stanisław Kaup (4467 głosów), 38-letnia Ilona Milewska (4295), 39-letnia Małgorzata Wleklak (1 833), 20-letnia Zuzanna Jeleniewska (1766), 54-letnia Maria Schneider (1565), 22-letni Mateusz Gieryga (1397), 60-letnia Ewa Jasińska (1190), 26-letnia Wiktoria Rogaczewska (778), 65-letnia Elżbieta Abramowicz (694), 42-letnia Dorota Gródecka-Szwajkiewicz (551 głosy).

W 7-osobowym klubie PiS zadebiutuje 29-letnia Julia Szałabawka (3119 głosów), córka posła Artura Szałabawki, co zapewne miało znaczenie dla jej dobrego wyniku. W 5-osobowym klubie Koalicji Samorządowej debiutantów nie będzie.

Co zdecydowało o sukcesie młodych ludzi?

Po pierwsze pracowitość. Większość z nich codziennie już przed 7 rano przekonywało wyborców, że warto na nich zagłosować. Z koszyczkami pełnymi ulotek na przystankach, chodnikach, ryneczkach, rozmawiali z przechodniami bez kompleksów, zachęcali do głosowania, opowiadali o sobie i swoim programie. Po drugie zrozumieli, że mimo XXI wieku, wyborów nie da się wygrać tylko w mediach społecznościowych. Wyborca nadal chce osobistego kontaktu z kandydatem. Stąd oprócz postów i filmów na Facebooku, Tik-Toku, czy Instagramie, większość czasu w kampanii poświęcili na bezpośrednie spotkania. Po trzecie w ciągu ostatnich lat przeszli niezłą szkołę samorządowo -polityczną. Niektórzy z nich są lub byli asystentami znanych polityków: posłów Arkadiusz Marchewki, Sławomira Nitrasa, czy Olgierda Geblewicza, marszałka województwa i szefa PO w regionie.

- Chyba w każdej partii jest oczekiwanie na zmianę pokoleniową. W Szczecinie było to widoczne szczególnie. Ci młodzi pewnie pomyśleli sobie - jak nie teraz, to kiedy. Rządy PiS były rządami, które zakonserwowały scenę polityczną. Ale po 15 października rozpoczęło się nowe otwarcie. I myślę, że to była swego rodzaju szansa, którą młodzi wyczuli. Z kolei ich wyborcom brakowało w „starej” polityce energii młodych, „świeżego powiewu” - komentuje dr hab. Bartłomiej Toszek, prof. US z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

Według niego obecność dużej liczby debiutantów oznacza, że „możemy być świadkami zupełnie nowych rozdań w ratuszu”.

Co mówią debiutanci

- Myślę, że to właśnie nas na ulicach było widać najczęściej, to my staliśmy od porannych godzin rozdając z uśmiechem kawę, to my chodziliśmy od drzwi do drzwi i to my codziennie to późna, osobiście rozwieszaliśmy swoje materiały - mówi 22-letni Mateusz Gieryga, komentując pokoleniową zmianę w radzie miasta.

Mimo młodego wieku ma już spory bagaż doświadczeń: asystent marszałka województwa, organizator nagrodzonej inicjatywy Pogoń Plastik, koordynator szczecińskiej grupy Amnesty International, Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Był młodzieżowym radnym województwa zachodniopomorskiego.

- Nie mieliśmy firm, które nam pomagały, ogromnych budżetów, a jedynie siłę i energię do pracy. Z drugiej strony, na pewno też przełożyło się to, że wielu z nas działa od dawna, sam od wielu już lat zajmuje się projektami w Budżecie Obywatelskim, mam sporo wygranych inicjatyw i wierzę, że to właśnie my, młodzi będziemy najaktywniejszymi radnymi. Młodzi weszli teraz szturmem w całej Polsce do samorządów, sam mam kolegów i koleżanki z mojej organizacji Nowej Generacji, których od dawna pamiętam jak działaliśmy razem a dzisiaj zostali radnymi.

Co chce robić w radzie?

- Zdecydowanie poświęcę się budownictwu socjalnemu, kwestii psychologów w szkołach oraz współpraca z sektorem NGO z którego sam się wywodzę. Ponadto na pewno będę głosem mieszkańców swojego okręgu - zapowiada.

Najmłodszą radną została 20-letnia Zuzanna Jeleniewska. Zdobyła mandat startując dopiero z trzeciego miejsca na północy Szczecina.

- Od 16 roku życia udzielam się społecznie. Tylko w ostatnim roku interweniowałam w 60 razy w sprawach mieszkańców. Jestem współautorką 10 wygranych projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jestem wolontariuszką w WOŚP, Szlachetnej Paczce i Campusie Polska Przyszłości -wylicza.

W grudniu 2023 r. zorganizowała akcję dla Mieszkańców DPS - Domu Kombatanta przy ul. Kruczej 17, w której zebrała 250 prezentów świątecznych od osób z całej Polski.

W 2024 r. została Radną Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

- W Radzie Miasta potrzebni są ludzie zaangażowani w sprawy mieszkańców, także tacy, którzy patrzą młodym okiem na to co się dzieje w najbliższej okolicy. Mam chęć i siłę do działania - mówi.

A pozostali debiutanci?

Stanisław Kaup - Zdobył najwięcej głosów w okręgu 2. Szczeciński społecznik i aktywista miejski. Działa na Gumieńcach, Pomorzanach i Nowym Mieście. Ukończył prawa i administracji na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Nowa Generacja w Szczecinie. Był dyrektorem biura poselskiego Arkadiusza Marchewki. Teraz pracuje w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ilona Milewska - Kandydowała do rady miasta z okręgu 4. Księgowa, wolontariuszka. - Nie mogę znaleźć słów, by wyrazić wdzięczność i zaufanie jakie od Państwa otrzymałam Dziękuję, za każdą rozmowę, za każdą informację, za dobre słowo, za wsparcie za osoby które były obok i pomagały. Teraz przyszedł czas na ciężka pracę, na działanie i zadbanie o nasze małe ojczyzny, o Szczecin. Obiecuje, że dołożę wszelkich starań by nasze osiedla zmieniały się i rozkwitały - zapowiada.

Małgorzata Wleklak - Radna z prawobrzeża. Animatorka w programie Społecznik. Pracuje w Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Radna Osiedla Dąbie.

Maria Schneider - Urzędniczka samorządowa. Aktywista i społecznik. Po wygraniu wyborów od koleżanek i kolegów z pracy dostała figurkę do złudzenia przypominającą filmowego Oskara z napisem "Winner". - Taki piękny prezent dzisiaj dostałam od koleżanek i kolegów z pracy, za co bardzo im dziękuję, a Wam wszystkim, którzy na mnie głosowali bardzo dziękuję, to dzięki Wam będę mogła służyć Wam i naszemu miastu Szczecin i Prawobrzeżu, bo Kocham szczerze Prawobrzeże - napisała.

Ewa Jasińska - Księgowa. Ekonomistka.

Wiktoria Rogaczewska - Architektka. Społecznik. Startowała z hasłem. Weźmy Szczecin za rogi. - Spełniam się, zmieniając otoczenie na lepsze i poprawiając jego jakość. Robię to jako architektka, realizując się zawodowo, a także działając społecznie. Mimo młodego wieku zdążyłam już zdobyć doświadczenie zawodowe pracując w dużych biurach architektonicznych w Szczecinie i za granicą, co dało mi możliwość m.in. współtworzenia przebudowywanego obecnie Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej czy uniwersytetu w Hamburgu - mówi o sobie. W 2018 roku założyła Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Żelechowa. Współpracuje z największymi organizacjami pozarządowymi w Szczecinie i regionie, takimi jak Fundacja Kamienica 1 czy stowarzyszenie Fizjosport. Była radną osiedla, od lat interweniuje w sprawach ważnych dla mieszkańców dotyczących m.in. potrzeby remontów jezdni i chodników, wyznaczania nowych przejść dla pieszych, ustawiania wiat przystankowych czy zagospodarowania terenów zielonych.

Elżbieta Abramowicz - Społeczniczka. Szefowa Jadłodzielni Szczecin, czyli miejsc, gdzie możemy podzielić się żywnością z potrzebującymi pozostawiając ją w specjalnych szafkach. - Stowarzyszenie Jadłodzielnia Szczecin, na prośbę mieszkańców. - Chcielibyśmy, aby takie szafki były dostępne na wszystkich szczecińskich osiedlach, bo każdy, kto ma do przekazania żywność, szuka ich jak najbliżej. Potrzebujących jest wielu - mówiła w lutym podczas otwarcia dziewiątej szafki, która stanęła przy l. Kilińskiego.

Dorota Gródecka-Szwajkiewicz - Dr n. medycznych, specjalista położnictwa i ginekologii.

Julia Szałabawka - Jedyna debiutantka w klubie PiS. -Drodzy sąsiedzi, dziękuję Wam z całego serca. Wynik, który uzyskałam zaskoczył nawet mojego tatę. Pierwszy wynik na liście to ogromna radość i zaszczyt oraz wielkie zobowiązanie wobec Was wszystkich. Dziękuję za każdy z 3119 głosów - napisała po zdobyci mandatów. Pracuje jako doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński