MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biały szum, dźwięki natury, a może audiobook? Poznaj 15 dźwięków, przy których najlepiej się zasypia i wybierz idealny dla siebie

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Ekspertka od snu Hannah Shore przeprowadziła ankietę wśród 2000 dorosłych dotyczącą ich nawyków związanych ze snem. Okazało się, że aż 40 proc. ankietowanych kładąc się spać słucha dźwięków padającego deszczu! Zobacz, jakie odgłosy pomagają szybko i spokojnie zasnąć.

Spis treści

Kobieta słuchająca muzyki
Kiedy jedni potrafią zasnąć jedynie w absolutnej ciszy, dla innych kojące dźwięki są antidotum na bezsenność. Freepik

Jak jakość snu wpływa na nasz nastrój?

Hannah Shore, ekspertka ds. snu związana na co dzień z marką Silentnight, na zlecenie sieci hotelowej Premier Inn przeprowadziła badanie na 2 tys. Brytyjczyków. Jego celem było wyłonienie dźwięków, jakie mogłyby trafić na kanał ASMR, który goście mogliby włączyć w pokoju kładąc się spać.

Wyniki badań okazały się dość zaskakujące. Okazało się, że aż 52 proc. ankietowanych nie pamięta, kiedy ostatnio naprawdę się wyspało, a 70 proc. przyznało, że zła jakość snu negatywnie odbija się na ich nastroju. Ponadto trzy czwarte stwierdziło, że poczuje się „jak nowa osoba”, jeśli kiedykolwiek będzie mu dane naprawdę dobrze wypocząć.

Czego słuchać zasypiając?

W ankiecie badano nie tylko jakość snu, ale także zwyczaje związane z kładzeniem się spać. Na podstawie jego wyników wyodrębniono 15 najpopularniejszych dźwięków odtwarzanych podczas zasypiania:

 • dźwięk padającego deszczu,
 • muzyka,
 • szum oceanu,
 • odgłos wentylatora,
 • dźwięk ulubionego programu telewizyjnego,
 • szum wiatru,
 • podcast,
 • audiobook,
 • dźwięki natury (lasu/dżungli),
 • trzask ognia w kominku,
 • biały szum,
 • dźwięki miasta,
 • odgłosy zwierząt,
 • mruczenie kota,
 • szum odkurzacza.

Najwięcej osób – 50 proc.słucha przed snem białego szumu (26 proc. zasypia przy nim każdej nocy), aż 40 proc. lubi dźwięk padającego deszczu, kolejne 34 proc. zasypiając włącza muzykę, a 24 proc. uważa za kojący dźwięk wentylatora.

Ponad połowa badanych odtwarza ulubione odgłosy za pomocą telefonu (58 proc.), 34 proc. korzysta ze specjalnych aplikacji, a 15 proc. ma urządzenia dźwiękowe przeznaczone do tego celu.

Ankietowani, którzy słuchali podczas badania różnych odgłosów uznali za najmniej przyjazny… dźwięk próżni. Dlaczego?

– W zależności od osoby, oglądanie lub słuchanie czegoś uspokajającego przed snem może być częścią naszego procesu snu – tłumaczy Hannah Shore, cytowana przez „The Sun”. – Różne dźwięki generują różne reakcje w naszej podświadomości, kiedy śpimy, więc to, co może być kojące dla jednego, może nie być dla drugiego – dodaje.

11 rad dotyczących zasad dobrego snu

Jeśli masz na co dzień problemy z zasypianiem, bądź rano budzisz się zmęczony, warto, abyś wykorzystał sprawdzone rady Hannah Shore dotyczące spokojnego snu. Dbając o odpowiednie zaaranżowanie sypialni oraz o towarzyszące kładzeniu się do łóżka dźwięki, możesz uporać się z problemem bezsenności.

 1. Jeśli zamierzasz obejrzeć coś przed snem, upewnij się, że jest to uspokajająca treść.
 2. Utrzymuj porządek w przestrzeni, w której śpisz.
 3. Nie jedz ciężkiego posiłku przed snem.
 4. Zainwestuj w skarpetki do spania – pomagają zwiększyć krążenie krwi.
 5. Upewnij się, że poduszka podtrzymuje pozycję do spania.
 6. Przyciemnij światła – pomaga to naszemu organizmowi wytwarzać hormony snu, takie jak melatonina.
 7. Używaj rolet zaciemniających lub zasłon, aby ograniczyć dopływ jasnego światła do pomieszczenia.
 8. Wykorzystuj biały szum, taki jak wentylatory, suszarki do włosów czy dźwięk odkurzacza do blokowania dźwięków dochodzących z otoczenia.
 9. Jeśli chcesz iść spać w spokojniejszy sposób, wypróbuj różowy hałas – odgłosy wiatru, szum deszczu czy szelest liści.
 10. Zielony szum jest podobny do różowego, ale wiąże się z nieco większym hałasem, to na przykład dźwięk płynącego strumienia.
 11. Jeśli potrzebujesz skupić się przez cały dzień, wypróbuj brązowe odgłosy, czyli np. odgłosy grzmotów, które mają głębsze tony.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Biały szum, dźwięki natury, a może audiobook? Poznaj 15 dźwięków, przy których najlepiej się zasypia i wybierz idealny dla siebie - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński