MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie akcji liczenia osób w kryzysie bezdomności w Szczecinie. Są wyniki badania

Marcin Siemlak
Marcin Siemlak
Liczenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności w Szczecinie odbyło się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r.
Liczenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności w Szczecinie odbyło się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. fot. PAP/Marcin Bielecki
Pod koniec lutego przeprowadzone zostało ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Miasto przekazało oficjalne dane.

W celu określenia orientacyjnej liczby osób w kryzysie bezdomności co 2 lata przeprowadzane są ogólnopolskie badania. Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej akcja w Szczecinie odbyła się wieczorem i w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. Koordynatorem zadania był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Zaangażowane w przeprowadzenie badania były również: Policja, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, szpitale, pogotowie ratunkowe, Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, a także schroniska i inne placówki zapewniające opiekę osobom w kryzysie bezdomności.

- Z badanymi przeprowadzano kwestionariusz, który pozwolił określić liczbę osób w kryzysie bezdomności przebywających podczas badania na terenie miasta Szczecin oraz dostarczył danych socjodemograficznych o grupie osób dotkniętych bezdomnością - powiedział Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej.

Poprzednie badanie zostało przeprowadzone w 2019 roku. W trakcie badania w Szczecinie przebywały wówczas 853 osoby z czego 79 proc. to mężczyźni (679 osób), 21 proc. kobiety (174 osoby).

- W tegorocznym liczeniu na terenie naszego miasta przebywało łącznie 841 osób z czego 73 proc. stanowili mężczyźni (618 osób), a 27 proc. stanowiły kobiety (223 osoby) - dodał Homis.

Najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni w wieku powyżej 60. roku życia (269 osób) oraz w przedziale wiekowym 41-60 (236 osób).

- Jako najczęstsze przyczyny bezdomności wskazywano eksmisję lub wymeldowanie z mieszkania, zadłużenie, bezrobocie, uzależnienia, konflikt rodzinny czy rozpad związku. W ankietach wskazywano także czas pozostawania w kryzysie bezdomności. Najwięcej osób wskazywało okres 5-10 oraz 10-20 lat. Przeszło 75 % wszystkich ankietowanych to osoby samotne - zaznaczył Maciej Homis.

W trakcie badania najwięcej osób przebywało w schroniskach, noclegowniach czy ogrzewalni (łącznie 331 osób). Podobna liczba osób przebywała na terenie ogrodów działkowych (312 osób), kolejną dużą grupę stanowiły osoby przebywające w miejscach niemieszkalnych tj. na ulicach, dworcach, klatkach schodowych, piwnicach, wiatach itp. (łącznie było to 127 osób).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński